Neznámy páchateľ jednou fotkou a klamlivým príbehom zdiskreditoval ženu, ktorej sa teraz vyhrážajú stovky ľudí

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby, ktorého cieľom je spájať ľudí, no môžu byť aj zneužité. To je aj prípad ženy, o ktorej neznáma osoba vytvorila nechutný hoax, ktorý oslovil tisíce ľudí.

diskreditacia socialne siete
Zdroj: goffkein.pro / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Sociálne siete sú nástrojom, ktorý nás dokáže spojiť so starými priateľmi. Rovnako cez ne pristupujeme aj k informáciám, no dajú sa aj zneužiť. Častokrát môžeme naraziť na falošné správy, ktoré sa cez ne šíria rýchlosťou sveta. Mnohí ľudia, týmto správam, bohužiaľ, často aj podľahnú a uveria im. Sociálne siete sa dajú ale zneužiť aj iným a doslova nechutným spôsobom, upozorňuje Polícia SR na Facebooku.

Muži zákona najnovšie upozorňujú na prípad diskreditácie mladej ženy. Neznámy účet na sociálnej sieti len pár dní dozadu uverejnil príspevok, v ktorom popisuje nemorálne správanie ženy. Píše sa v ňom, že žena láka detí do auta a spolu s ďalšími dvoma mužmi ich unášajú za hranice Slovenska. Účet rovnako vyzýva, aby ľudia nepúšťali svoje deti von a dávali si pozor. V príspevku sa ďalej spomína, že žena operuje v okrese Kežmarok. Spolu s týmto príbehom, neznámy účet zdieľal aj fotografiu údajnej ženy, ktorá má mať únosy detí na svedomí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klamlivý príspevok oslovil tisíce ľudí

Pravdepodobne asi už tušíte, kam smerujeme. Príspevok, ktorý bol uverejnený na stránke „Fakty Sk“ a neskôr zdieľaný tisícmi ľuďmi, konkrétne viac ako 15-tisícmi ľuďmi k dnešnému dňu, nie je pravdivý. Bohužiaľ, hoci bol zo stránky Fakty Sk už stiahnutý, tak stále koluje internetom. Stačilo vytvoriť snímku obrazovky s príspevkom a zdieľať ho na ďalšom účte, aby sa šíril vo veľkom ďalej.

Celú situáciu preverili aj policajti, ktorí potvrdili, že príspevok je klamstvom.

„Môžeme potvrdiť, že príspevok sa nezakladá na pravde. O stanovisko sme požiadali priamo OR PZ v Kežmarku, kde neevidujú oznámenia obdobného charakteru.“, uviedli policajti na sociálnej sieti.

Takéto klamstvo má dopady aj na samotnú obeť

Bohužiaľ, takéto konanie má dopady aj na samotnú ženu, ktorá má strach o svoj život. Stretla sa aj so stovkami nenávestných komentárov a vyhrážkami.

„Včera večer narýchlo vytvorený profil napísal o mne príspevok, ktorý prezdieľalo 6000 ľudí a nie je pravdivý. Vyhrážajú sa mi ľudia v komentároch, že mi dolámu ruky, zbijú ma keď kradnem deti. Vraj som teraz na východnom Slovensku ale nachádzam sa v okrese Senec s mojím synom.“, uviedla žena pre políciu dva dni dozadu.

Polícia preto vyzýva verejnosť, aby si pri zdieľaní informácií riadne preverovali pravdivosť faktov, a aby sme slepo nedôverovali každej vete a tvrdeniu, na ktoré narazíme.

„Dôrazne upozorňujeme, že pri zdieľaní príspevkov na Facebooku si VŽDY overte jeho pravdivosť. Obzvlášť ak ide príspevok takéhoto charakteru. V opačnom prípade totiž hrozí presne takýto scenár – ľudia sa v komentároch zbavia doslova všetkých zábran, o ich nepravde ich nepresvedčia ani fakty.“, apeluje polícia.

Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti, ako môžete rozpoznať, že účet, ktorý zdieľa informácie na sociálnych sieťach, je pravdepodobne ovládaný klamárom.

Rovnako nám dovoľte prízvukovať, aby ste boli opatrní pri zdieľaní citlivých údajov na internete, tie môžu byť ľahko zneužité. Ak vás o tejto téme zaujíma viac, čo bežný používateľ nahráva na internete, a ako môžu byť tieto informácie zneužité, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre