Powerbanka pre celé mesto? V Číne zapojili najväčšiu energetickú stanicu na svete

Systém energetickej stanice vedci založili na prietokovej batérii a ukazuje obrovský potenciál.

V číne zapojili najväčši energetickú stanicu so systémom prietokovej batérie na svete
Zdroj: Chinese Academy of Sciences, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V čínskom meste Dalian zapojili do elektrickej siete 100 megawattovú energetickú stanicu so systémom prietokovej batérie, informuje portál Čínskej akadémie vied. Momentálne ide o najväčšiu projekt tohto druhu na svete.

Momentálne však funguje len prvá fáza projektu, postupom času by však systém mohol produkovať až 200 megawattov energie – približne 800 megawatthodín. Priemerná spotreba obyvateľov Číny sú 2 kilowatthodiny, teda elektráreň dokáže pokryť potreby približne 200-tisíc obyvateľov. Znižuje sa tým nátlak na energetické požiadavky počas najväčšieho náporu a dodávka energie sa v južnej časti Dalianu stáva o niečo spoľahlivejšou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Elektrická sieť zažíva v určitú dobu návaly, kedy je dopyt po energii výrazne vyšší, čo môže ohroziť stabilitu elektrickej siete. V tomto prípade slúži energetická stanica ako takzvaný „peak-shaving“, teda niečo, čo znižuje nápor počas kritických hodín, kedy je elektrická sieť najviac vyťažená. Projekt Dalian Flow Battery Energy Storage Peak-shaving Power Station schválil čínsky energetický úrad ešte v roku 2016, ako prvý národný projekt uskladnenia energie prostredníctvom chemickej metódy.

Prietoková batéria, na ktorej je energetická stanica založená, je typ elektrochemického článku, ktorý vytvára energiu prostredníctvom dvoch chemických látok rozpustených v kvapaline. Tieto látky pretekajú systémom, zloženým z dvoch opačných strán membrány. Počas tohto procesu prebieha prenos iónov vo vnútri článku. Prietokovú batériu možno použiť ako palivový článok alebo ako nabíjateľnú batériu. Oproti tradičným lítium-iónovým batériam ale nie sú až tak efektívne.

Powerbanka pre celé mesto?

Elektráreň založili na technológii vanádiovej prietokovej batérie a slúži ako „powerbanka“ pre celé mesto. Tento jedinečný projekt umožní skladovať energiu a pomôže Číne pri prechode na obnoviteľnejšie zdroje energie, napríklad veternú alebo solárnu energiu. Uchovávanie energie sa dosiahne konvertovaním elektrickej energie na chemickú energiu uloženú v batérii. Keď vznikne potreba, chemická energia sa konvertuje späť na elektrinu a dodá sa domácnostiam, ktoré ju potrebujú.

Ukladanie energie dokáže vďaka iónom vanádu. V batérii dochádza ku konvertovaniu energie prakticky neustále, na základe redoxných reakcií v pozitívne a negatívne nabitých elektrolytoch. Vďaka jedinečnému systému ide o sľubnú technológiu, ktorá by v budúcnosti mohla umožniť skladovanie energie vo veľkej miere. Je bezpečná, spoľahlivá a dokáže uskladniť a dodať veľké množstvo energie. Vedci vysvetľujú, že zároveň šetrí aj životné prostredie.

Fungovať môže na tradičnej tepelnej energii alebo aj jadrovej energii, či iných zdrojoch V tomto smere technológia vykazuje maximálnu flexibilitu. V ďalších krokoch vedci popracujú na stabilite a spoľahlivosti elektrickej siete. Momentálne je však táto energetická stanica ukážkovým príkladom siete pre obnoviteľnú energiu. Pre Čínu však táto energetická stanica znamená výrazný krok k neutrálnej uhlíkovej stope, čo je momentálne cieľom krajiny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre