Spravodajstvo

Peskov komentoval návrh Elona Muska, ako ukončiť vojnu na Ukrajine. Pochválil ho, hoci v zapätí jeho riešenie odmietol

Dmitrij Peskov reagoval na návrh Elona Muska, ako by mohlo dôjsť k ukončeniu vojny medzi Ukrajinou a Ruskom. Pochválil ho, ale nové referendum vylúčil.

Len niekoľko dní dozadu Elon Musk na sociálne sieti Twitter prišiel s návrhom, ako ukončiť vojnu na Ukrajine. Vo svojej podstate povedal, že by malo byť zorganizované referendum pod hlavičkou OSN a následne by Rusi odišli alebo zostali. Záviselo by to od vôle ľudí.

V súvislosti s touto témou vytvoril aj anketu, ktorá medzičasom už skončila. Ako môžete vidieť nižšie, tak 59,1% respondentov odpovedalo, že s jeho návrhom nesúhlasí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem iného mnohí používatelia vyčítali Muskovi, že jeho návrh je absurdný. Viacero ľudí poukázalo na to, že nikto nemôže „len tak“ prísť a násilne si odtrhnúť časť územia suverénnej krajiny. Poukázali aj na to, že ak by medzinárodné spoločenstvo akceptovalo tento krok Kremľa, tak by došlo k otvoreniu Pandoridnej skrinky. Dôvodom je, že v minulosti väčšina krajín Európy bola v istom čase súčasťou väčšieho štátu alebo ríše.

Rusko si všimlo návrh Muska. Pochválili ho

Portál Futurism.com poukazuje na niekoľko vyjadrení popredných ruských politikov a tvári, ktoré reagovali na návrh Elona Muska. Najviac ale vyčnieva vyjadrenie jedného z najbližších spolupracovníkov Vladimíra Putina.

Dmitrij Peskov, ktorý je hovorca Kremľa, Muska pochválil.

„Všimli sme si, že táto Muskova iniciatíva nedala spávať mnohým v Európe, na Ukrajine, v Poľsku a Pobaltí. V prvom rade nedala spať ale botom, ktorí sa aktívne zúčastnili hlasovania.“, ďalej doplnil: „Je veľmi pozitívne, že muž ako Musk hľadá mierové východisko. Na rozdiel od profesionálnych diplomatov, Musk sa snaží nájsť spôsoby, ako dosiahnuť mier. A dosiahnutie mieru bez splnenia podmienok Ruska je absolútne nemožné.“, uviedol Peskov.

Hovorca Kremľa ale vylúčil možnosť ďalšieho ľudového hlasovania. Miestni obyvatelia podľa neho už mali „vyjadriť“ svoj názor v referende.

„Existuje veľa nápadov, ktoré stoja za zváženie. Čo sa týka konania referenda, obyvatelia už svoj názor samozrejme vyjadrili,“ doplnil Peskov.

Zároveň ale pochválil samotný fakt, že ľudia ako Elon Musk uvažujú nad tým, čo robiť preto, aby sa konflikt uberal mierovým smerom.

Nie len Ukrajina, ale aj medzinárodné spoločenstvo odmietlo výsledky referenda akceptovať. Dôvodom je, že ľudové hlasovanie sprevádzalo mnoho nedostatkov a zároveň aj samotné vykonanie referenda, nebolo v súlade s demokratickými štandardmi. Nehovor viac o tom, že veľká časť obyvateľov z okupovaných miest v snahe zachrániť si život, utiekla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close