Používate WhatsApp? Toto sú najčastejšie podvody, s ktorými sa môžete stretnúť. Viacero z nich končí vybielením bankového účtu!

Pozrite sa na najčastejšie online podvody na WhatsAppe, s ktorými sa môžete stretnúť. Je dobré ich poznať, aby ste sa vyhli tomu, že sa necháte nachytať.

Tieto podvody používajú útočníci na WhatsApp najčastejšie
Zdroj: Unsplash (lilartsy, Dima Solomin), Úprava: Vosveteit.sk

WhatsApp je aplikácia, ktorú používa naozaj dosť ľudí a to aj na Slovensku. Avšak ako každá sociálna sieť, ani WhatsApp nie je 100 % bezpečný. Na platforme, ako aj na množstve iných obdobných aplikáciách, sa viete stretnúť s naozaj rôznymi podvodmi. Poďme sa nižšie pozrieť na tie najčastejšie, na ktoré môžete natrafiť.

Najčastejšie WhatsApp podvody, s ktorými sa môžete stretnúť

Odcudzenie identity či „syn v núdzi“

Podvodník si v tomto prípade vytvorí falošný profil, bude sa vydávať za niekoho, koho obeť pozná s cieľom dostať peniaze od obete alebo osobné údaje. Tento podvod má zväčša dva scenáre. Prvý je, keď podvodník potrebuje náhle pomoc a „nie je čas“ sa pýtať veci. V takomto prípade sa útočník najčastejšie vydáva za člena rodiny. Tento podvod sa odborne volá „syn v núdzi„. Útočník kontaktuje člena rodiny z iného čísla a informuje ho, že je napríklad v nemocnici a potrebuje zaplatiť nejaký zákrok. Prípadne, že je vo väzbe a musí zaplatiť pokutu. Samozrejme, tých príbehov môže byť viac. No môže nastať situácia, že podvod trvá aj niekoľko dní a keď si útočník povie, že získal dôveru, tak na obeť vytiahne prosbu o pomoc, aby mu požičala napríklad peniaze, lebo je v tiesni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem iného sa podvodník môže pokúšať získať aj osobné údaje od obete, keďže čím viac osobných údajov získa, tým je vyššia šanca, že bude môcť v jej mene vykonávať podvod na spoločnom priateľovi ďalej.

Klonovanie hlasu

V súvislosti s podvodom „syn v núdzi“ je potrebné uviesť, že čoraz častejšie útočníci zneužívajú klonovanie hlasu. Na to, aby to dokázali, tak im stačí len pár sekundová nahrávka hlasu, napríklad zo sociálnej siete alebo YouTube, aby sa vedeli vydávať za osobu, ktorú poznáte. Potom vám pošlú hlasovú správu s inštrukciami a čakajú, či sa chytíte. Dávajte si preto pozor, od koho vám prišla správa a hoci môže znieť, že je od vášho člena rodiny, tak hneď nespanikárte. Situácia nemusí byť vôbec tak vážnou, ako sa na prvý pohľad zdá.

Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Phishingové odkazy

Môže sa stať, že sa podvodník bude vydávať za nejakú inštitúciu, povedzme banku. Avšak v správe sa bude nachádzať odkaz a akonáhle ho obeť otvorí, bude presmerovaná na falošnú webovú stránku.

Na falošnej webovej stránke bude obeť požiadaná, aby si aktualizovala napríklad bankovú aplikáciu. V skutočnosti však pôjde o malvér. Alebo bude po obeti chcieť, aby na stránke vyplnila svoje finančné a osobné údaje. Takým typickým príkladom sú SMS správy, kedy útočník tvrdí, že vám nemohol byť doručený balík a musíte si aktualizovať svoje údaje, aby vám mohol byť doručený.

Podvodna SMS dorucenie balika
Zdroj: Vosveteit.sk

Platí tu pravidlo, že by ste nemali otvárať odkazy od ľudí a inštitúcií, ktorým na 100% nedôverujete. A iba ak ste si úplne istý, že je odkaz bezpečný, tak jedine vtedy ho otvorte.

Podvodné správy

Ide o to, že obeť dostane správu v ktorej sa píše, že vyhrala nejakú súťaž. Do danej súťaže sa nikdy nezapojila, no keďže ide o naozaj hodnotné ceny, obeti nemusí v eufórii napadnúť, že tu niečo nesedí.

V správe sa taktiež vyskytuje podvodný odkaz, na ktorý keď obeť kliknite, tak bude presmerovaná na falošnú webovú stránku. Na tej stránke musia najprv zadať osobné údaje a hlavne finančné údaje, aby sa mohli „dostať k výhre“. To je však všetko len jeden veľký výmysel, keďže ide o podvod.

Musíte zaplatiť za výhru, aby ste si ju mohli prevziať

Ďalším častým podvodom je, kedy príde obeti správa, že niečo vyhrala, no na to, aby si mohla výhru prevziať, tak musí zaplatiť zväčša drobný poplatok. V skutočnosti ale, ako zaplatíte, tak výhra vám samozrejme nepríde a ešte k tomu útočník získa vaše bankové údaje.

Investičné podvody

Investičné podvody sú momentálne viac než bežné a viete sa s nimi stretnúť pokojne aj napríklad na Instagrame. Lákajú obeť na veľký zisk, keď budú investovať. Peniaze, ktoré však obeť pošle, sa jej nikdy nevrátia a všetky ich dostane len ten podvodník. Hlavne hovoria, že obeť má garantovaný zisk a tak to v skutočnom svete určite nikdy nie je, takže keď spozorujete toto tvrdenie, radšej na tú správu vôbec nereagujte. Častokrát v súvislosti s týmito podvodmi, vás môže kontaktovať útočník, že máte na účte, ktorý ste si v minulosti založili, niekoľko tisíc € a je ich potrebné vybrať. Následne vám ponúkne pomocnú ruku, vy si ale musíte do zariadenia nainštalovať aplikáciu. Ako tak spravíte, tak cez ňu ovládne vaše zariadenie a vybieli vám bankový účet. Preto si nikdy nič neinštalujte do zariadenia. Tento typ podvodu je často kombinovaný aj s telefonickým podvodom.

investicny podvod_titulka
Zdroj: fizkes / Shutterstock.com a pathdoc / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Romantické podvody

Tento podvod je iný ako ostatné a to v tom, že si v tomto prípade dávajú podvodníci na čas. Tento podvod môže trvať pokojne aj mesiace alebo dlhšie. Obeť dostane správu od niekoho, „koho obeť zaujala“. V nejakom bode v konverzácii, bude žiadať obeť o peniaze, napríklad za letenky, aby mohol prísť za ňou.

Romantické podvody sa objavujú aj u nás
Zdroj: Bing Image Creator, Unsplash (Nathan Dumlao), Úprava: Vosveteit.sk

Pre tento typ podvodu je typické, že útočník sa vyhýba priamej konverzácii, napríklad cez telefonát alebo videohovor. No treba uviesť, že podvodníci nedávno našli fintu, ako môžu s vami realizovať videohovor a vy si nevšimnete, že na videu je niekto iný, ako je napríklad profilová fotografia útočníka. Využívajú na to technológiu zámeny tváre a dve zariadenia, kde cez jeden smartfón snímajú obrazovku druhého, pričom na druhom je zapnutá aplikácia, ktorá dokáže zameniť tvár útočníka.

Podvodné ponuky práce

Na akejkoľvek platforme vám vie prísť správa, že niekto hľadá nových zamestnancov. Dostanete vždy čo najmenej informácií o „voľnej pozícii“, ako sa len dá. Vedia sa vydávať za firmy či za náborového pracovníka. Tento podvod spoznáte tak, že požadujú vopred platbu za školenie alebo materiály. Niekedy ale tento podvod môže trvať dlhšie.

falošná ponuka práce
Zdroj: Vosveteit.sk

Na tento podvod sme narazili aj my, kedy nás oslovil podvodník. Venoval sa nám niekoľko dní a dokonca nás zaškoloval na podvodnej platforme, kde sme videli, ako nám pribúdajú zárobky. Neskôr ale, keď nadobudol pocit, že nás už má v hrsti, tak nás navigoval, aby sme si peniaze vybrali. Samozrejme, nechcel číslo účtu, kam zárobok je potrebné poslať, ale údaje z bankovej karty.

Narazili ste aj vy na nejaký podvod cez WhatsApp či inú obdobnú platformu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre