Ovládnu váš počítač a pred očami vám vybielia účet: Veľká banka vysvetľuje, ako prebieha častý podvod

ČSOB varuje pred novou vlnou investičných podvodov, pri ktorých útočníci získavajú kontrolu nad vašim počítačom.

hacker pocitac
Zdroj: Cliff Hang z Pixabay a Rinaldum Wikimedia.com

V online priestore existuje tisíc a jeden podvodov, no čoraz častejšie sa objavujú také, ktoré sa obete snažia zlákať vidinou extrémne jednoduchého a rýchleho zárobku. Jediný, kto na tom zarába, je však len podvodník.  

Portál banky ČSOB varuje pred investičnými podvodmi, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami vo forme rôznych reklamných príspevkov. Obete sa s nimi stretávajú pri bežnom prezeraní Facebooku a iných sociálnych sietí a na prvý pohľad ich zaujme lákavá ponuka a vidina peňazí. Ako vysvetľujú bezpečnostní experti banky, po kliknutí na odkaz v reklame sa obeť dostane na stránku, kde si musí založiť účet.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kontaktuje vás podvodník, ktorý sa pokúsi ovládnuť váš počítač

Po založení účtu na stránke falošnej investičnej spoločnosti sa typicky obeti do niekoľkých dní ozýva maklér. Podvodník vysvetľuje obeti, čo ďalej robiť, no popritom jej povie, že ide o komplikovaný proces, no je ochotný obeti podať pomocnú ruku. Ak obeť súhlasí, útočník jej povie, aby si do počítača stiahla AnyDesk, TeamViewer alebo iný softvér, ktorý umožní cudziemu človeku na diaľku ovládať váš počítač. 

telefonat a hovory
Zdroj: unsplash.com (Hassan OUAJBIR)

Podobný softvér sa využíva hlavne v IT sfére a technici ho používajú na vzdialenú opravu zariadenia. Nikdy ale nedávajte prístup k vášmu počítaču osobe, ktorej neveríte na 200%. Nižšie sa dozviete prečo.  

Maklér vás po nainštalovaní a nastavení softvéru požiada, aby ste sa prihlásili do internet bankingu. Keďže ale máte zapnutý TeamViewer, už teraz vidí, čo robíte, na čo klikáte a koľko peňazí máte na účte. V tomto bode podvodník navrhuje, že vám bude pri založení výhodnej investície asistovať. Keď mu udelíte povolenie na ovládanie počítača, pred vašimi očami prevezme kontrolu a vybieli vám celý účet.  

Banke neklamte, môže vás zachrániť

Banka vysvetľuje, že v prípade podobných podvodov majú možnosť pomôcť, no tá je obmedzená a záleží hlavne na vás. Pri akýchkoľvek veľkých transakciách neznámemu účtu banka svojim klientom volá a ubezpečuje sa, či je všetko v poriadku a či peniaze idú naozaj tam, kde chcete aby išli. V tomto bode by ste nemali klamať, aj ak ste sa náhodou stali obeťou podvodu.  

Zároveň si dávajte pozor na slová podvodníkov. Tí častokrát spomenú, že vám banka zavolá, no nepáči sa jej, že sa chystáte “zarobiť veľké peniaze” a pokúsi sa platbu zablokovať. Podvodník inštruuje obete, aby banke nič nepovedali. ČSOB vysvetľuje, že to je blbosť, no ak banke nepoviete, čo sa naozaj deje, potom už je neskoro podvodu zabrániť.  

Lenže prečo majú obete tendenciu útočníkovi v tomto uveriť? Podvodníci praxou vedia, na aké struny majú zahrať. S manipuláciou začínajú už od začiatku a v dôležitom momente ešte pritvrdia a povedia presne to, čo chce ich obeť počuť. Nepodceňujte to, taktikám podvodníkov dokážu podľahnúť aj vzdelaní a skúsení ľudia

Majte na pamäti, že ak sa na internete stretnete s podozrivo výhodnou ponukou, väčšinou nie je všetko tak, ako sa zdá. Vidina veľkého zárobku je nepochybne lákavá, no v tomto prípade prídete o oveľa viac, než získate.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre