Experti na bezpečnosť odhaľujú najčastejšie online podvody, ktorým čelia seniori. Na toto si dajte pozor!

ESET upozorňuje na najčastejšie podvody, ktorými útočníci skúšajú obalamutiť seniorov. Takto sa môžu chrániť!

senior podvody scam
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Na internete sa to podvodníkmi hemží. Častokrát sa s rôznymi formami online podvodov stretávame nielen my, ale aj seniori, ktorí sú bohužiaľ na tieto útoky náchylnejší naletieť.  

Staršia generácia nevyrastala s IT rovnako ako my a vo všeobecnosti platí, že nie sú až tak zdatní, čo sa týka rozpoznávania podvodov na internete, samozrejme česť výnimkám. Ako informuje portál ESET, podvodníci na seniorov cielia čoraz častejšie preto, lebo veria, že starší ľudia majú našetrených viac peňazí a nie sú až tak technologicki zdatní ako mladšie generácie. To z nich robí ideálne ciele. Nižšie spoločnosť vysvetľuje, aké najčastejšie podvody na seniorov podvodníci skúšajú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto to online podvodníci skúšajú na seniorov najčastejšie

Phishing 

Phishing nie je formou útoku, ktorá by špecificky cielila len na seniorov. Phishingu je na internete veľa a podvodníci v tomto smere prakticky “strieľajú od boku”. Najprv navrhnú správu, ktorá napodobňuje legitímnu správu a následne ju rozpošlú čo najviac obetiam.  

Phishing vám môže prísť na e-mail, SMS, do Messengeru či iných četovacích platforiem. Priebeh podvodu je rovnaký. Podvodník sa vás snaží presvedčiť, že ste niečo vyhrali, že sa niekto pokúšal prihlásiť do vášho účtu alebo že vám neprišiel balík. Všetky scenáre majú vyvolať silné pocity, ktoré by obeť presvedčili kliknúť na falošný link. Cez tento odkaz obeť sama prezradí útočníkovi citlivé údaje v presvedčení, že ide o legitímnu stránku.  

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Romantické podvody 

Seniori častokrát trávia množstvo času osamote a ak vedia používať sociálne siete, môžu sa stať terčom aj pre romantických podvodníkov. Ide o mimoriadne zákernú formu podvodu, pretože začína pomaly a podľahnúť jej môže naozaj hocikto. Podvodníci v tomto prípade nadväzujú s obeťou vzťah, ktorý môže trvať aj týždne. Keď majú pocit, že obeť ku nim prechováva náklonnosť, potom si od nej vypýtajú peniaze.  

Podvodník môže obeti nahovoriť, že chce za ňou prísť, no nemá peniaze na cestu. Taktiež si môže vymyslieť problém v rodine a opäť pýtať od obete peniaze. Keďže útočník nadväzoval s obeťou počas určitej doby blízky vzťah, obeť skôr pošle peniaze útočníkovi.  

Podvod s technickou podporou 

Ide o najstarší podvod v knihe. Podvodník zavolá technicky menej zdatnému seniorovi a povie mu, že má v zariadení vírus. Pritom sa tvári ako pracovník legitímnej IT spoločnosti. V tomto prípade od obete žiada prístup k počítaču na diaľku, pričom do zariadenia nainštaluje malvér, prípadne softvér, cez ktorých ovládne jeho počítač či smartfón. Touto cestou chce podvodník získať z počítača napríklad heslo k internet bankingu alebo účtom seniora.  

Falosna podpora_scam
Zdroj: Youtube (Jim Browning)

Podvodné e-shopy 

Hlavne pri našich dôchodkoch nikoho neprekvapí, že seniori otáčajú každú korunu. Hlavne počas sviatkov môžu aj na internete nájsť výhodné ponuky na darčeky, pričom si neuvedomujú, že podozrivo nízka cena v online obchode nikdy neveští nič dobré. Podvodné e-shopy môžu nielen ukradnúť platobné a osobné údaje, no zároveň vám nemusí tovar prísť vôbec alebo vám príde niečo úplne iné.  

Pochybných e-shopov pribúda, varuje Slovenská obchodná inšpekcia
Zdroj: Unsplash (Mika Baumeister, Adnan Khan) Úprava: Vosveteit.sk

Falošné vnúča alebo syn 

Čoraz častejšie sa aj u nás objavujú podvody, v ktorých seniorovi zavolá podvodník vydávajúci sa za syna, vnúča alebo blízkeho kamaráta jedného z nich. Seniorovi povie, že je jeho rodina v problémoch a potrebuje peniaze, aby sa z týchto problémov dostala. Aj Polícia SR veľakrát upozorňovala na podvody, kedy seniorov presvedčili, aby si z banky vybrali všetky úspory a tie nechali v smetnom koši v parku alebo niekde v kríkoch. S pokrokmi v umelej inteligencii sofistikovanejší podvodníci môžu vytvoriť aj AI klon hlasu rodinného príslušníka. V tomto prípade len málokedy vieme povedať, hlavne cez telefón, ktorý hlas je skutočný a ktorý nie.

Ako sa chrániť?  

V prípade všetkých vyššie uvedených podvodov platí niekoľko základných pravidiel. V žiadnom prípade by ste nemali klikať na odkazy, ktoré vám prídu spolu s nevyžiadanou správou, pokiaľ nemáte istotu, že viete, kto vám to poslal a čo sa v odkaze nachádza.  

Ak vám niekto zavolá a vydáva sa za hocikoho, nenechajte sa obalamutiť. Polícia, banky a iné inštitúcie nikdy nežiadajú osobné informácie cez telefón, neprezraďte ich, ani keby na vás tlačili. Radšej hovor zložte. Zložte aj v prípade, ak vám zavolá náhle člen rodiny a pýta od vás peniaze. Ak naňho máte číslo, zavolajte mu späť vy, na číslo, ktoré máte uložené v kontaktoch. Ak číslo nemáte, spýtajte sa niekoho, kto ho má. Pri telefonáte naspäť, častokrát zistíte, že “syn v problémoch” o ničom nevie a vôbec vám nevolal.  

Ako posledné si dávajte pozor na veľmi výhodné ponuky. Na internete obzvlášť platí, že ak je niečo príliš dobré na to, aby to bola pravda, aj to tak je. Výhry v lotérii, veľmi veľké zľavy, investičné príležitosti. So všetkým narábajú aj podvodníci a pokúšajú sa vás manipulovať. Všetko si radšej dvakrát preverte, než začnete konať, prípadne sa poraďte s niekým mladším a zbehlejším v IT. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre