BezpečnosťTechnológie

Používate ChatGPT či iného AI chatbota? Tieto informácie by ste s ním nemali nikdy zdieľať!

Ani ChatGPT nám nezaručí, že naše informácie nikam neuniknú. Pozrite sa, čo všetko by ste si mali nechať len pre seba.

Chatboti s umelou inteligenciou sú dnes horúcou témou medzi viacerými používateľmi internetu. S AI sa môžeme stretnúť takmer na každom rohu, pričom ho dnes ponúkajú aj nástroje ako vyhľadávač Bing od Microsoftu, no napríklad aj známa platforma Snapchat. V mnohých prípadoch za AI chatbotom stojí spoločnosť OpenAI s chatbotom ChatGPT. A ako pri tomto chatbotovi, tak aj pri menej známych nástrojoch by sme si mali dať pozor, aké informácie s ním zdieľame. Mnohí používatelia totiž chatbota „kŕmia“ aj osobnejšími informáciami, pričom nevieme, ako s nimi umelá inteligencia narába. A preto sa teraz pozrieme na to, čo by sme chatbotom nemali písať a aké informácie by sme s nimi nemali zdieľať.

Informácie o vašom bankovom účte

Vo všeobecnosti platí, že by ste AI chatbotov ako je aj ChatGPT mali brať ako ďalšiu osobu. Preto by ste s ním nemali zdieľať žiadne informácie, ktoré by ste nepovedali ani živej osobe. Medzi tieto informácie patria aj údaje o vašom bankovom účte, jeho stave či dokonca prihlasovacie údaje k vášmu internet bankingu. Údaje o bankovom účte určite patria medzi citlivejšie informácie, ktoré by ste si mali strážiť a nekomunikovať s ním ani s umelou inteligenciou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

ChatGPT ani iný chatbot by nemal vedieť vaše osobné informácie alebo myšlienky

Ďalšou citlivou súčasťou, ktorú by ste mohli zdieľať s AI no nemali by ste, sú vaše osobné citlivé informácie a myšlienky. Tie by sme si taktiež mali nechať pre seba a chatbotovi by sme určite nemali písať napríklad naše rodné číslo, informácie o našom zdravotnom stave alebo ďalšie osobné informácie. Rovnako by sme s ním nemali zdieľať naše pocity či myšlienky. Ani ChatGPT nám nezaručí, že sa tieto údaje nebudú nikde zdieľať, prípadne že sa na týchto dátach nebude model učiť do budúcna a hlbšie analyzovať naše správanie. Pre zachovanie bezpečnosti by sme teda nemali žiadne osobné údaje zdieľať s chatbotmi.

chatGPT
Zdroj: Giulio Benzin / Shutterstock.com

Dôverné informácie z našej práce

Možno ste si aj vy niekedy pomohli s chatbotom ChatGPT či iným chatbotom v práci. Aj tu ale platí, že by to malo mať nejaké hranice. V mnohých pracoviskách platí, že sa na informácie vzťahuje pravidlo o ich nevynášaní na verejnosť. Preto by ste dôverné informácie z vášho pracoviska nemali zdieľať s chatbotom, aby sa nakoniec nenarušila bezpečnosť ako vás, tak aj vášho zamestnávateľa.

S chatbotmi nezdieľajte ani heslá

Veríme, že by vám ani len nenapadlo zdieľať heslo s chatbotom, no napriek tomu to spomenieme. Svoje heslá by ste nemali zdieľať s nikým a nikde. To, že je chatbot ako aj ChatGPT neživou súčasťou internetu neznamená, že je u neho vaše heslo v bezpečí. Preto by vám ani len nemalo napadnúť, že by ste svoje heslo mohli zdieľať s chatbotom. Spolu s heslami sa spájajú aj kompletné prihlasovacie údaje, teda napríklad aj e-mail či prihlasovacie meno.

ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

Ani samotná AI neodporúča, aby ste s ňou zdieľali osobné údaje

Na otázku, či môže byť zdieľanie osobných údajov z AI nebezpečné, ChatGPT odpovedal, že áno. Za prvé, môže dôjsť k zneužitiu údajov, ktoré spracúva.

„Napríklad, ak zdieľate informácie o svojom zdravotnom stave s UI, môže existovať riziko, že tieto informácie budú použité na účely reklamy alebo iné neetické praktiky.“, odpovedal robot.

Ďalej dopĺňa, že aj AI môže byť napadnutá hackermi, z čoho plynú riziká súvisia s únikom dát. Robot zároveň doplnil, že ani on sám nevie, ako môže v budúcnosti spracovávať a nakladať s citlivými údajmi, ktoré mu poskytneme. Rovnako dopĺňa, že ak AI používa osobné údaje na rozhodovanie alebo poskytovanie odporúčaní, môže existovať riziko, že sa vyskytnú nežiaduce formy diskriminácie alebo nespravodlivosti.

ChatGPT? Alebo iný chatbot?

Dnes sa už vieme na internete stretnúť s viacerými chatbotmi, pričom to nekončí len u ChatGPT. Tento chatbot od spoločnosti OpenAI však patrí medzi najväčších a najkvalitnejších. V mnohých prípadoch sa ale vieme stretnúť aj s menej známymi nástrojmi. Pri nich by sme si mali dať ešte väčší pozor a zdieľať s nimi ešte menej osobných údajov ako práve s ChatGPT.

Využívate nejakého AI chatbota? A aké informácie s ním zdieľate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close