NBÚ ukazuje, akoby nemali vyzerať vaše prihlasovacie heslá. Inak ste ľahkou korisťou pre hackerov!

NBÚ ukazuje, akoby nemalo vyzerať heslo. Ak zdieľa tieto vlastnosti, tak jeho prelomenie môže útočníkovi trvať len pár sekúnd.

prihlasovacie udaje
Zdroj: Unsplash.com (Markus Spiske), pngtree.com, Vosveteit

V súčasnosti môžeme počuť z každej strany o rôznych kybernetických útokoch. Zatiaľ čo v minulosti sa tieto útoky odohrávali hlavne za hranicami našej krajiny, tak dnes je situácia iná. Nedávna štúdia odhalila, že aj náš región je zaujímavým cieľom pre útočníkov. Len pre zaujímavosť, každá jedna organizácia čelí v našej krajine v priemere viac ako 1-tisícu pokusov o podvod týždenne.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa môže útočník dostať k citlivým údajom používateľ. No prvou líniou, ktorú musí hacker prekonať, aby sa dostal k citlivým informáciám je, že musí prelomiť heslo. Existuje ale spôsob, ako sa môžeme brániť pred tým, aby sme sa stali obeťou tohto typu útoku? Pravdou je, že nie. Na druhej strane je ale potrebné uviesť, že sa môžeme vo veľkej miere pričiniť k tomu, aby sme sa tejto situácii vyhli. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prelomenie jednoduchého hesla trvá len niekoľko sekúnd, prípadne menej a to môže mať aj viac znakov. Nedávna štúdia napríklad odhalila, že prelomenie 11 miestneho hesla, v ktorom sú použité len čísla, netrvá umelej inteligencii ani sekundu. Alebo napríklad 7 miestne heslo, v ktorom sú veľké a malé písmena vrátane čísiel, je možné prelomiť za 22 sekúnd. No ak by sme použili 12 miestne heslo, v ktorom sú čísla, malé a veľké písmena, tak jeho prelomenie by trvalo roky. Preto je dôležité, aby sme nepoužívali jednoduché prihlasovacie údaje.

„Heslové bingo“, ktoré nechcete vyhrať

Národný bezpečnostný úrad na sociálnej sieti zdieľal „heslové bingo“, ktoré by ste nechceli vyhrať. Dôvodom je, že dali dokopy viacero podobností, ktoré zdieľajú heslá, ktorých prelomenie je pre útočníkov hračka.

„Keď idete von, dvere od bytu nenecháte len privreté, ale poriadne ich zamknete a možno ešte aj skontrolujete, či ste naozaj zatvorili. Nechcete predsa, aby sa niekto prechádzal po vašom byte a prezeral si vaše veci, keď tam nie ste. Svoje účty v online svete napriek tomu často chránite len jednoduchým slovom, možno pár číslami.“, píše úrad vo vyjadrení.

Nižšie v príspevku NBÚ si môžete pozrieť znaky, aké zdieľajú heslá, ktoré sú náchylné na to, aby boli prelomené.

Použite správcu hesiel, ak si neviete zapamätať heslá

Vymýšľanie nových hesiel do služieb, ak majú byť unikátne a zároveň bezpečné, môže byť pre mnohých frustrujúce. No dá sa to vyriešiť „jedným vrzom“, a to pomocou správcu hesiel. V tomto prípade vám stačí pamätať si len jedno heslo alebo použiť funkciu Passkey, pomocou ktorej sa do správcu hesiel budete prihlasovať cez smartfón rovnako, ako ho odomykáte za podmienky, že túto funkciu podporuje vami zvolený správca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre