Popri Zemi preletel asteroid, ktorý mohol narobiť veľké škody. Vedci si ho všimli až o dva dni neskôr!

Prípad asteroidu 2023 NT1 ukazuje medzeru, ktorú máme v monitorovaní blízkych objektov.

asteroid a meteor zem
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Astronómovia z observatória Atlas si všimli asteroid 2023 NT1 až dva dni potom, ako preletel popri Zemi, informuje portál Techspot. Asteroid popri planéte preletel minulý týždeň. Počas najbližšieho preletu sa nachádzal vo vzdialenosti približne 96-tisíc kilometrov, čo je zhruba štvrtina vzdialenosti v akej sa od nás nachádza Mesiac.

Vedci z celého sveta si uvedomujú dôležitosť sledovania potenciálne rizikových objektov a momentálne monitorujeme väčšinu z nich. V tomto prípade však musíme spomenúť, že hoci by 2023 NT1 napáchal výrazné škody, nepredstavoval pre nás existenčnú hrozbu ako napríklad asteroid Chixulub. Podľa odhadov mal priemer okolo 60 metrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulácia Asteroid Launcher ukazuje, že ak by prehliadnutý asteroid vrazil do našej planéty, po sebe by zanechal 225 metrov široký kráter. V mieste dopadu by sa okamžite vyparilo približne 235 ľudí a ak by dopadol v blízkosti vody, vytvoriť by mohol takmer stometrovú vlnu tsunami. Sú to však len odhady.

Astronómovia si asteroid 2023 NT1 nevšimli preto, lebo ku nám smeroval smerom od Slnka. Znamená to, že sa ukrýval v žiare našej najbližšej hviezdy. Podobná situácia nastala aj v roku 2013, keď si nikto nevšimol 20-metrový asteroid, ktorý explodoval nad ruským mestom Čeľabinsk. Počas tejto udalosti tlaková vlna zranila približne 1 500 ľudí a poškodila budovy.

Situácia môže znieť alarmujúco, no našťastie sa nič nestalo. Aby sa v budúcnosti predišlo podobným prípadom, Európska vesmírna agentúra plánuje projekt NEOMIR. Ide o vesmírny teleskop, ktorý bude sledovať priestor medzi Zemou a Slnkom. Satelit NEOMIR bude schopný odhaliť aj tie asteroidy, ktoré sa ukrývajú v jasnej slnečnej žiare. Pracovať totiž bude v infračervenom spektre a odhalí teplo, ktoré vyžarujú priamo asteroidy. Toto teplo sa neskrýva v solárnej žiare.

„Termálne emisie asteroidov sú absorbované zemskou atmosférou. Z vesmíru však NEOMIR dokáže vidieť bližšie k Slnku, než dokážeme zo Zeme,“ píše ESA.

Hrozba z vesmíru

Aj relatívne malý asteroid môže napáchať obrovské škody, a to kvôli rýchlosti, akou vrazí do povrchu planéty. Predpokladá sa, že asteroid Chixulub, ktorý vyhubil dinosaurov, mal priemer približne 10 až 15 km. Už tento asteroid bol dostatočne veľký na to, aby spôsobil globálnu zmenu klímy a vyhubil väčšiu časť života. Ak by dnes na Zem dopadol asteroid Chixulub, pravdepodobne by prišli o život miliardy ľudí a väčšina živočíšnych druhov spolu s rastlinstvom. Malá časť populácie by však dokázala prežiť, hoci ich život by vyzeral úplne inak, ako vyzerá dnes. Pravdepodobne by sme sa na nejakú dobu vrátili o stovky rokov dozadu.

Aby asteroid dokázal „na šupu“ vyhladiť celé ľudstvo, podľa odhadov by musel mať priemer viac ako 90 kilometrov. Medzi najväčšie blízke objekty momentálne patrí asteroid 1036 Ganymed, ktorý má priemer približne 32 kilometrov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre