SpravodajstvoVeda a výskum

Čeľabinský incident otvoril ľuďom oči: Deň, keď sa začala hrozba dopadu meteoritu brať vážne

Explózia, silnejšia ako atómová bomba, pripravila o život viac ako tisíc ľudí

Čeľabinský meteorit mal veľkosť približne šesťposchodovej budovy. 15. februára 2013 sa rozpadol nad mestom v Rusku, Čeľabinsk, podľa ktorého dostal aj svoj názov.

Explózia bola podľa správ silnejšia, ako jadrový výbuch a zachytili ju aj monitorovacie stanice na Antarktíde, píše portál Space.com. Zároveň sa uvádza, že tlaková vlna rozbila množstvo okien a zranila okolo 1200 ľudí. Zároveň sa niektorí vedci domnievajú, že meteorit bol aspoň na krátku chvíľu jasnejší, než Slnko na oblohe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Incident bol budíčkom pre všetky vesmírne agentúry sveta. Drobné vesmírne telesá môžu predstavovať hrozbu pre život na Zemi a je potrebné ich monitorovať. Zaujímavosťou je, že v ten istý deň Čeľabinského incidentu zasadal v Spojených štátoch výbor pre vedu, vesmír a technológiu. Na zasadnutí sa mala preberať hrozba asteroidov pre našu Zem a ako by sme mohli takúto hrozbu zvrátiť.

Explózia v Čeľabinsku zároveň prišla v ten istý deň, keď prelietal popri Zemi asteroid 2012 DA14. Ten sa držal vo vzdialenosti 27-tisíc km a NASA rýchlo poznamenala, že asteroid cestuje opačným smerom, než akým cestoval ten, ktorý vybuchol nad mestom Čeľabinsk. Po incidente bol zriadený Úrad pre koordináciu planetárnej obrany (pozn. redakcie: Planetary Defense Coordination Office) ktorý čerpá informácie z programu, určeného pre monitorovanie asteroidov v blízkosti Zeme.

V prípade hrozby je povinnosťou americkej vlády informovať o akýchkoľvek nebezpečných objektoch a poskytnúť všetky dostupné informácie. Zároveň sa pripraví plán na odvrátenie hrozby. Dva týždne po explózii meteoritu začali vedci s pátraním po veľkosti meteoritu, jeho rýchlosti a pôvode. Ukázalo sa, že Čeľabinský meteorit mohol mať v priemere 17-metrov a vážil približne 10-tisíc ton. Atmosféru našej Zeme zasiahol rýchlosťou 64-tisíc km/h a rozpadol sa vo výške 24-km. Výsledná explózia mala silu 470-kiloton TNT.

Hrozba z vesmíru

Napriek tomu nebol Čeľabinský incident tak zničujúci ako meteorit, ktorý zasiahol Tunguská udalosť. Išlo o meteorit, ktorý explodoval nad Sibírou v roku 1908 a zrovnal so zemou 2-tisíc štvorcových kilometrov okolitého lesa.

Rok po dopade, vo februári 2014, bolo riziko dopadu asteroidu hrozbou, ktorou sa začali zaoberať aj mnohí verejní činitelia. Tí sa začali objavovať aj na stretnutiach, ktoré dovtedy patrili jedine vedcom. Bývalý americký prezident, Barack Obama si vyžiadal od kongresu 40-miliónov dolárov, ako dotáciu pre NASA. Ich cieľom malo byť vytvoriť infraštruktúru na pátranie po asteroidoch.

Niektoré vesmírne agentúry sa pozerajú na potenciálne nebezpečné asteroidy zblízka. Príkladom je misia americkej NASA, OSIRIS-REx, ktorá donedávna skúmala asteroid Bennu. Aj ten sa radí k rizikovým objektom. Ich cieľom je zistiť, ako ovplyvňuje Slnko dráhy nebezpečných asteroidov a v prípade Bennu aj starostlivo monitorujú jeho dráhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close