Polícia varuje pred podvodmi v predvianočnom zhone: Na tieto znaky si dávajte pozor, môže ísť o nedôveryhodný e-shop

Podvodníci zneužívajú Black Friday akcie a predvianočné nákupy a opäť idú po našich peniazoch. Toto sú znaky podvodného e-shopu

Podvodníci útočia aj v predvianočnom zhone. Takto vyzerá nedôveryhodný e-shop
Zdroj: Marcos Mesa Sam Wordley / shutterstock.com, Pixabay (OpenClipart-Vectors, OseBoi), Úprava: Vosveteit.sk

Vianoce sú už za rohom a spolu s nimi narastá aj nákupný ošiaľ. Mnohí sa venujú nákupom vianočných darčekov v predstihu, k čomu prirodzene láka Black Friday a ďalšie podobné akcie. Polícia Slovenskej republiky upozorňuje, aby sme si hlavne v tomto období dávali väčší pozor na podvodníkov, hlavne ak nakupujeme darčeky na internete.  

O online nákupných podvodoch sme informovali veľakrát. Kyberzločinci vedia byť naozaj veľmi kreatívni, hlavne počas období, kedy ľudia častejšie vyhľadávajú produkty na internete. Počas tohto predvianočného obdobia sa môžete stretnúť s množstvom nedôveryhodných e-shopov a nižšie vám prezradíme najzakladanejšie veci, podľa ktorých môžete rozpoznať falošnú stránku od legitímneho obchodu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Za 10 mesiacov 2023 polícia eviduje 1 816 podvodných konaní, pričom 465 prípadov súviselo s online podvodmi. Následkom nepozornosti a dôvery voči falošnému online-predajcovi je vybielený účet a sťažené možnosti získať financie späť. „, prízvukuje polícia.

Nenechajte sa oklamať podvodnými online obchodmi!  

Povedzme, že chcete na Vianoce niekomu podarovať laptop alebo inú drahšiu elektroniku. Prvým varovným signálom je, ak obchod ponúka až podozrivo nízku cenu za produkt, ktorý bežne stojí niekoľko stoviek eur. Väčšina predajcov dodržiava podobnú cenovú politiku, čo znamená, že tovar môžete nájsť lacnejšie, no v optimálnom prípade len o pár eur.  

Hlavne na Facebooku a iných sociálnych sieťach sa stretnete s ponukami, ktoré ponúkajú aj drahšiu elektroniku alebo iný tovar za zlomok ceny ponúkanej oficiálnymi obchodmi. Takéto ponuky sú pre nás mimoriadne lákavé, no práve našu snahu ušetriť podvodníci zneužívajú najviac. Tu si dávajte pozor na názov e-shopu. Stretnúť sa môžete s falošnými stránkami, ktoré kopírujú názov známejších a legitímnych e-shopov, no líšia sa jedným alebo dvoma písmenkami.  

Častokrát však narazíte na neznámy e-shop. Aj v tomto prípade môže ísť o podvod, hlavne ak vidíte, že nepôsobí profesionálne. Gramatické chyby, otrasný dizajn alebo nefungujúce tlačidlá môžu byť znakom podvodnej stránky. Pri falošných e-shopoch podvodníci častokrát neuvádzajú ani kontakt na zodpovednú osobu.  

Možno ale nájdete výhodnú ponuku na dôveryhodne vyzerajúcej stránke. Ani v tomto prípade by ste nemali poľaviť na pozornosti. Pri objednávke si skontrolujte možnosti platby. Ak objednávate zo slovenskej stránky, každý dôveryhodný predajca by vám mal dať možnosť platiť aj na dobierku. V prípade, že táto možnosť chýba, sa môže stať, že vám objednaný tovar vôbec nepríde.  

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pozor na stránky ponúkajúce nekvalitný tovar

Ďalšia vec, na ktorú si dávajte pozor, je cena dopravy. Aj na Slovensku sa objavilo množstvo e-shopov, ktoré ponúkajú tovar za lacno, no na doprave zaplatíte niekoľkonásobne viac. Vo väčšine prípadov ide o lacný tovar z Číny, ktorý kvalitou vôbec nezodpovedá ponúkanej položke. Prípadne mnoho prevádzkovateľov stránok sa tvári ako e-shop, no v skutočnosti sú len priekupníci tovaru. Fungujú tak, že u nich si spravíte objednávku a prevádzkovateľ stránky následne objedná tovar cez Amazon alebo Ebay a pošle ho rovno na vašu adresu.

Zároveň ale upozorňujeme, že ak nakupujete z Amazonu alebo Aliexpresu, v tomto prípade možnosť platby na dobierku nebýva. Tu je dobré skontrolovať si recenzie produktu a až potom sa rozhodnúť, či daný produkt kúpiť alebo nie.  

Pri nakupovaní na internete vás môže zachrániť aj bezpečnostná funkcia, ktorú ponúkajú mnohé bankové aplikácie. Ak nakupujete online z neznámeho obchodu, môžete si vygenerovať takzvanú “jednorazovú platobnú kartu”. Aplikácia vám vytvorí nové číslo karty, ktoré ale platí len na jeden konkrétny nákup. Neznámemu e-shopu nemusíte teda poskytnúť vaše skutočné číslo karty. Ak by sa tieto údaje dostali do zlých rúk, útočník cez vygenerované číslo nebude môcť vykonať žiadnu platbu. Ako používať túto funkciu vysvetľujeme v tomto článku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre