APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Polícia sa už tak ľahko nedostane k polohe ľudí. Google mení kľúčovú funkciu Google Máp, aby chránila vaše súkromie

Spoločnosť Google donedávna poskytovala hromadné dáta polohy polícii v snahe pomôcť vyšetrovaniu. Občas boli zadržaní aj nevinní.

Google Mapy ponúkajú celý rad užitočných funkcií. Medzi nimi sa nachádza pomerne kontroverzná Časová os, funkcia, ktorá vám dovolí vidieť, kde všade ste boli napríklad mesiac alebo rok dozadu.  

Časová os je skôr zaujímavosťou ako niečím, čo by ste v praxi využívali každý deň. Napriek tomu existuje a každému záujemcovi ponúkne možnosť pozrieť si, aké všetky miesta navštívil v určité obdobie. Najväčšie výhrady voči tejto funkcií vychádzajú z jej podstaty, teda sledovania toho, kde sa váš smartfón nachádzal. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Užívateľom sa totiž veľmi nepáčilo, že sa dáta o vašej polohe ukladali mimo vášho telefónu, na externé servery Googlu. Na tieto sťažnosti technologický gigant reagoval a po novom zabezpečil, aby sa ukladali do vášho zariadenia. Zároveň ako užívateľ budete mať možnosť uložené dáta vašej polohy kedykoľvek vymazať.  

História polohy je nastavenie, ktoré predvolene nie je zapnuté. Znamená to, že ak chcete túto funkciu využívať, musíte najprv navštíviť nastavenia a zapnúť si ju. Nie je to teda tak, že by Google sledoval kde sa nachádzate bez vášho vedomia.  

Spoločnosť Google opäť mení pravidlá histórie polohy 

Nedávno spoločnosť Google oznámila, že po novom nebude možné získať prístup k histórii polohy užívateľov. Nové pravidlá zaručia, aby k týmto citlivým dátam nemala prístup prístup polícia. To zároveň znamená, že Google už nevyhovie požiadavkám polície, ktorá touto cestou hľadala informácie o ľuďoch, ktorí sa v čase vykonania trestného činu mohli nachádzať v okolí.  

Ako informuje YouTube kanál CBS News, už v minulosti sa stalo, že kvôli sledovaniu polohy došlo k neoprávnenému zadržaniu muža v Spojených štátoch. Ako sme spomenuli vyššie, polícia si vyžiadala prístup k histórii polohy zariadení a na základe dát sledovali všetky mobilné zariadenia, ktoré sa v tom čase nachádzali v oblasti zločinu. Podozrivým sa stal nemenovaný muž, ktorý sa náhodou ocitol v rovnakej oblasti, v akej došlo k popisovanému zločinu. 

“Právnici a advokáti občianskych práv túto právomoc polície dlhodobo kritizovali. Argumentovali, že takáto forma vyšetrovania je až príliš široká a môže sa stať, že nevinný človek skončí ako podozrivý v prípade, s ktorým nemal nič spoločné,” vysvetľuje pre CBS News redaktor portálu Forbes, Cyrus Farivar.  

Farivar ďalej vysvetľuje, že Google už ďalej neposkytne žiaden materiál, ak si polícia vyžiada tieto hromadné dáta. Neznamená to však, že Google nebude spolupracovať s políciou vôbec. Spoločnosť aj naďalej poskytne relevantné informácie, no polícia musí mať súdny príkaz a musí žiadať osobné informácie jedného konkrétneho človeka, ktorý je podozrivý zo spáchania zločinu. V takomto prípade môže Google poskytnúť dáta z e-mailového účtu podozrivého alebo iné formy osobných informácií. Nové pravidlá sa však postarajú o to, aby Google v budúcnosti neposkytovala hromadné dáta o polohe.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close