SpravodajstvoTechnológie

Google vylepší aplikáciu Mapy. Zásadne mení to, ako aplikácia zaznamenáva vašu históriu polohy, kde a kedy ste boli

Google dáva používateľom do rúk nový nástroj, pomocou ktorého budú mať viac kontroly nad tým, ako aplikácia zaznamenáva históriu ich pohybu.

Google Mapy nám dokážu zjednodušovať život na dennej báze. Cez aplikáciu si vieme dohľadať nielen najkratšiu trasu z jedného bodu do druhého, ale vieme si nájsť napríklad aj informácie o dopravných spojoch, aká je dopravná situácia a podobne. No toto sú len základné funkcie aplikácie. 

Google prekope to, ako funguje Časová os

Možno ste už počuli o funkcii Časová OS. Ide o nástroj, pomocou ktorého si môžete pozrieť, kde ste boli napríklad takto rok dozadu. V aplikácii je dostupnou už pomerne dlho. Jednou z veľkých výčitiek voči tejto funkcii dlhodobo je, že tieto dáta sa ukladajú do Google účtu mimo zariadenia telefónu. No to by sa malo zmeniť, hlási Google. Gigant hovorí, že Časová os, teda to, kde ste sa kedy pohybovali, sa bude ukladať do vášho zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak patríte k podskupine používateľov, ktorí sa rozhodli zapnúť Históriu polohy (v predvolenom nastavení je vypnutá), vaša časová os sa čoskoro uloží priamo do vášho zariadenia, čo vám poskytne ešte väčšiu kontrolu nad vašimi údajmi.“, uvádza gigant v tlačovej správe.

Google prízvukuje, že používatelia, ako tomu bolo doposiaľ, budú stále môcť vymazať všetky tieto údaje alebo ich časť. Budú mať tak stále pod kontrolou, aké dáta smartfón zaznamenáva. Samozrejme, tieto dáta budete stále môcť aj synchronizovať s vašim cloudom. Taktiež  treba uviesť, že takto uložené dáta sú šifrované.

„Ak si zaobstarávate nový telefón alebo sa obávate, že stratíte ten existujúci, vždy si môžete zvoliť zálohovanie údajov do cloudu, aby sa nestratili. Vaše zálohované údaje automaticky zašifrujeme, aby ich nemohol čítať nikto vrátane Googlu.“

Google uvádza, že keď po prvýkrát povolíte lokáciu histórie, automatické vymazanie bude nastavené na 3 mesiace. Takže údaje staršie ako 3 mesiace budú odstránené. Toto nastavenie bolo v minulosti nastavené na 18 mesiacov. Nebojte sa však, aj naďalej si môžete nastaviť predĺženú dobu, kedy budú vaše údaje uložené.

Spoločnosť hovorí, že tieto novinky bude zavádzať postupne v priebehu nasledujúceho roka.

Vymažte akúkoľvek aktivitu spojenú s určitým miestom

Ďalšou novinkou je, že priamo z rozhrania Google Máp, budete môcť odstrániť konkrétnu aktivitu s konkrétnym miestom. Funkciu oceníte, ak napríklad zdieľate počítač alebo smartfón s cudzou osobou. Ak ste nevedeli, tak každý kto má prístup k počítaču, kde ste prihlásení do vášho Google účtu, tak môže vidieť aj to, čo robíte na smartfóne a ako sa pohybujete. Týka sa to napríklad aj histórie prehliadania internetu vrátane vašej časovej osi.

odstranenie historie polohy z google map casova OS
Zdroj: Google blog

Prístup k ovládacím prvkom polohy priamo z modrej bodky

Modrá bodka, ktorá ukazuje, kde presne sa na Google Mape nachádzate, dostane nové funkcie. Google uviedol, že stačí na bodku po novom kliknúť a následne sa vám ukáže, či máte časovú os alebo históriu polohy zapnutú. Túto funkciu gigant plánuje priniesť na Android a iOS zariadenia v najbližších týždňoch.

Google Mapy nove funkcie po kliknuti na bodku v mapach
Zdroj: Google blog

Okrem iného, ak ste nevedeli, tak aj dnes ponúka Google rôzne funkcie, ako kliknete na modrú bodku. Budete môcť napríklad zdieľať vašu polohu, pozrieť sa čo je vo vašom okolí a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close