Ostrejšie zábery nenájdete: Takto vyzerajú mesiace Jupitera! Pozrite sa na ľadovú čapičku Europy a Ganymedes

Mesiace Europa a Ganymedes sa považujú za potenciálne vhodné pre život. Vďaka novým záberom vedci odhaľujú kompozíciu ľadovej štruktúry.

Takto vyzerajú mesiace Jupitera zo vzdialenosti 600-miliónov km
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Europa a Ganymedes sú dva mesiace Jupitera, ktoré pod svojim povrchom ukrývajú tajomstvo. Nielenže sa v ich hlbinách nachádza oceán, ten by ale mohol mať aj správne chemické zloženie na podporu života. Astronómovia nedávno priniesli najostrejšie zábery dvojice mesiacov, ktoré boli zachytené prostredníctvom pozemných teleskopov.

Za objavom stoja vedci z University of Leicester. Tí získali nielen pôsobivé fotografie, o ktoré sa s nami delia, ale aj informácie o chemickom zložení ľadovej škrupiny mesiacov. Ku kozmickým objektom už vesmírne agentúry plánujú vedecké misie, ktoré sú navrhnuté tak, aby raz a navždy zodpovedali otázky života pod povrchom Europy a Ganymeda. Kým však misie odštartujú, vedci sa prostredníctvom rôznych metód pokúšajú získať čo najviac podrobností.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ganymedes a Europa sú dva zo štyroch najväčších mesiacov Jupitera – najväčšej planéty Slnečnej sústavy. Popritom Ganymedes drží aj titul najväčšieho mesiaca.

Kompozíciu objektov sa výskumníkom podarilo zistiť študovaním odrazeného svetla v infračervenom spektre elektromagnetického žiarenia. Spektrálne údaje mesiaca Europa naznačujú, že sa jeho ľadová škrupina skladá prevažne zo zamrznutej vody, pričom sa našlo aj pár ďalších látok znečisťujúcich povrch planéty.

Europa a Ganymedes zachytené na najdetailnejších záberoch zo Zeme
Mesiac Europa. Zdroj: University of Leicester

„Podarilo sa nám zmapovať látky, z ktorých sa skladá povrch mesiaca. Objavili sme aj stopy kyseliny sírovej, hlavne na pologuli, ktorú bombardujú plyny v okolí Jupitera,“ vysvetľuje Oliver King, jeden z autorov štúdie.

Kompozícia mesiaca Ganymedes je o niečo pestrejšia. Vedci objavili dva typy terénu. Mladšie vrstvy obsahujú hlavne zamrznutú vodu, tie staršie sa skladajú z tmavosivého materiálu. Autori štúdie zatiaľ nepoznajú jeho kompozíciu. Na fotografii si môžete všimnúť modré časti. Tie predstavujú oblasti pokryté ľadom, hlavne polárne čiapočky a krátery. V kráteroch sa nachádza čistý ľad z kôry mesiaca, ktorý bol odkrytý nárazom asteroidu.

Europa a Ganymedes zachytené na najdetailnejších záberoch zo Zeme
Mesiac Ganymedes. Zdroj: University of Leicester

Nadchádzajúce misie

Oba mesiace zachytil teleskop VLT (pozn. redakcie: Very Large Telescope). Jeho zrkadlá majú priemer viac ako osem metrov a zariadenie sa radí medzi najvýkonnejšie teleskopy na svete. Vďaka jeho výkonu astronómovia dokázali odhaliť aj detailnejšie štruktúry, ktoré ú menšie ako 150 km zo vzdialenosti viac ako 600-miliónov km.

„Mapovanie povrchu mesiacov v takomto detaile bolo možné len vtedy, ak sme k Jupiteru poslali vesmírnu sondu,“ tvrdí King.

Teleskop VLT už má aj pripravovaného nástupcu, ELT (pozn. redakcie: Extremely Large Telescope). Ten prinesie ešte detailnejšie zábery a pripravovaným vesmírnym misiám poskytne kontext pre ďalšie pozorovania.

Jednou z misií je Europa Clipper, ktorá by mala odštartovať v roku 2024. Tá preskúma mesiac Europa a pokúsi sa zistiť, či je vhodný pre život alebo nie. Táto misia je však len začiatkom. Americká NASA má v príprave aj ambiciózny koncept SWIM, ktorý pozostáva z armády drobných robotov. Tie preniknú priamo do oceánu jedného z mesiacov a následne preskúmajú oveľa väčšiu oblasť, než akú by zvládla preskúmať jediná sonda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre