Myslíte že vlny horúčav na Zemi sú zlé? Pozrite sa na monštrum, ktoré objavili na Jupiteri

Nedávno si vedci všimli masívnu vlnu tepla šíriacu sa k rovníku plynného obra.

Vlna horúčav na Jupiteri je desaťkrát väčšia ako Zem
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zvláštna vlna horúčav sa objavila v atmosfére najväčšej planéty Slnečnej sústavy, plynného obra menom Jupiter. Objavila ju japonská vesmírna agentúra JAXA a podľa portálu Europlanet Society presahuje veľkosť 130-tisíc km, čiže je približne desaťkrát väčšia ako Zem.

Jupiter sa od Slnka nachádza oveľa ďalej ako naša planéta. V tejto vzdialenosti dostáva od hviezdy len 4% energie v porovnaní so Zemou. Na základe týchto charakteristík by mala byť atmosféra plynného obra ľadová. Mmodely predpovedajú teploty približne -70 °C. Napriek tomu merania ukazujú, že teploty vrchných častí atmosféry sa pohybujú okolo 400 °C. Nedávno objavená vlna horúčav však priniesla teploty až 700 °C.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa astronóma z japonskej JAXA, Jamesa O’Donoghue, môžu byť polárne žiary plynného obra mechanizmom, spúšťajúcim zaznamenané vlny horúčav. Toto tvrdenie vzniklo na základe jedných z prvých máp popisujúcich vrchné časti atmosféry Jupitera. Nielen Zem zažíva nádherné aurory v polárnych oblastiach, no tento fenomén nie je cudzí ani iným kozmickým telesám, výnimkou nie je ani plynný obor. Na Zemi však ide o udalosť, ktorá sa objaví len raz za čas, no polárne žiary Jupitera sú trvalé. Líšia sa len svojou intenzitou.

V novom výskume vedci popisujú, že mimoriadne silné polárne žiary dokážu ohriať okolité regióny v polárnych oblastiach až na 700 °C. Následne silné vetry toto teplo šíria po celej planéte. Počas analýzy dostupných dát si O’Donoghue všimol vlnu horúčav, ktorá vznikla pod severným polárnym regiónom a šírila sa smerom k rovníku.

„Polárne žiary Jupitera pravidelne dodávajú teplo planéte, no tieto vlny horúčav predstavujú dodatočný, no významný zdroj energie. Objav nám pomáha lepšie pochopiť čo sa deje vo vyšších vrstvách atmosféry planéty a ponúka nám presnejšiu predstavu o počasí a klíme, ktorá v týchto vrstvách prevláda,“ tvrdí O’Donoghue.

Niekoľkokrát väčšia ako Zem

Vedci vlnu horúčav demonštrujú na zábere, ktorý si môžete všimnúť nižšie. Na vrchu planéty žiari jasne žltobielou farbou región, kde sa polárna žiara objavila. Nachádza sa tesne pod pólom planéty a podľa všetkého polárna žiara spustila naozaj masívnu vlnu horúčav, ktoré sa začali postupne šíriť smerom k rovníku. Štruktúra vyobrazená na zábere, má dĺžku 130-tisíc kilometrov, desaťnásobne väčšiu ako je priemer Zeme. Štruktúra je o stovky stupňov Celzia horúcejšia, než pozadie.

Vlna horúčav na Jupiteri je desaťkrát väčšia ako Zem
Zdroj: Europlanet Society

Polárne žiary na Jupiteri sú však kapitolou samou o sebe. Nie je to tak dávno, čo sa na plynného obra pozrel aj Webbov vesmírny teleskop, pričom nám opäť priniesol zábery, ktoré sa len tak nevidia. Webb vníma vesmír okolo nás v infračervenom spektre, ktoré ľudské oko nevidí. Ako však záber nižšie ukazuje, je to pohľad, ktorý rozhodne stojí za to.

Webbov vesmírny teleskop prináša úchvatný pohľad na polárnu žiaru Jupitera
Zdroj: NASA

Okrem toho Webb priniesol aj pohľad na Mars a iné kozmické štruktúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre