Spravodajstvo

Po ruských raketových útokoch boli na Ukrajine zaznamenané veľké výpadky internetu

V dôsledku raketových útokov Rusov na Ukrajinu z posledných dní, došlo aj k veľkým výpadkom internetu naprieč krajinou.

Asi len málokto čakal, že po sobotňajšom útoku na Krymský most, Rusi odpovedia raketami namierenými na civilné obyvateľstvo, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Mnoho krajín tento čin medzičasom označilo za akt terorizmu a odsúdilo ho.

No zdá sa, že Rusi okrem civilného obyvateľstva, zasiahli aj časť miestnej technickej infraštruktúry. Portál Cybernews.com poukazuje na to, že vo viacerých častiach krajiny majú miestni obyvatelia problémy s internetom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo viacerých regiónoch krajiny nefunguje riadne internet

Služba Netblocks, ktorá aktívne monitoruje konektivitu internetu naprieč viacerými krajinami sveta, hlási, že vo vybraných oblastiach Ukrajiny nefunguje riadne internet. Analytici sa domnievajú, že je to spôsobené najmä výpadkami dodávok energií.

„Potvrdené: Údaje o sieti v reálnom čase ukazujú výpadky internetu vo viacerých regiónoch #Ukrajiny, ktoré sa pripisujú výpadkom elektriny v dôsledku nových ruských útokov zameraných na Kyjev a ďalšie mestá; incident je chápaný ako odveta za útok #CrimeanBridge“, píše sa v príspevku nižšie.

Ako môžete zároveň nižšie vidieť, tak v závislosti od oblasti, riadne fungovanie internetu bolo obmedzené na 33% až 76%.

Problémy majú aj so službou Starlink

Ukrajinci okrem iného majú problémy aj s konektivitou na bojisku, kde im riadne nefungujú terminály spoločnosti Starlink. Niektoré špekulácie hovoria, že internet je nefunkčný z dôvodu, že SpaceX chce predísť potenciálnemu zneužitiu technológie ruskými silami.

Musk ale odmietol celú situáciu bližšie komentovať, pričom doplnil, že článok portálu FT, ktorý prišiel so spomínanými tvrdeniami, je klamlivý. Pre tých, ktorí nevedia, tak potom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, tak Elon Musk poskytol nášmu východnému susedovi potrebnú technológie, aby mohli zostať online.

Podľa tvrdení Elona Muska náklady na to, aby udržali Ukrajincov online, presiahli doposiaľ 80 miliónov dolárov. Musk zároveň očakáva, že do konca roka sa vyšplhajú na 100 miliónov.

Nateraz sa nedá presne predpokladať, ako dlho budú mať Ukrajinci problémy s internetovým pripojením.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close