Ako nájsť život na vzdialených svetoch? Toto je plán NASA, ako nájsť život mimo Zeme!

Vedci z americkej vesmírnej agentúry pripravujú ambiciózny koncept SWIM, ktorý by im pomohol preskúmať oceán mesiaca Europa.

Ako bude hľadať NASA život pod povrchom mesiaca Europa?
Zdroj: Pexels (Berend de Kort), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Jeden z mesiacov Jupitera, Europa, je podľa vedcov najlepším miestom, kde možno nájsť život mimo Zeme. Hoci na prvý pohľad ide o pustý a zamrznutý objekt, pod ľadovou škrupinou sa podľa všetkého nachádza oceán s podmienkami pre vznik života. Zatiaľ však ide len o špekulácie a na potvrdenie existencie oceánu a možno aj života budú musieť vedci nahliadnuť pod desiatky kilometrov širokú vrstvu ľadu. Lenže ako?

Podľa NASA’s Jet Propulsion Laboratory by sme už čoskoro mohli vidieť armádu miniatúrnych dronov, ktoré by dokázali preskúmať oceán Europy, píše portál Phys. Ide o koncept s názvom SWIM (pozn. redakcie: Sensing With Independent Micro-Swimmers), za ktorým stojí inžinier robotiky Ethan Schaler z NASA’s JPL. Tento projekt nedávno dostal grant vo výške 600-tisíc amerických dolárov, aby do najbližších dvoch rokov otestoval prototypy miniatúrnych robotov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koncept SWIM sa od ostatných podmorských sond líši hlavne tým, že je oveľa menší. Do špeciálnej sondy schopnej dostať sa pod ľadovú vrstvu, by sa ich zmestilo oveľa viac, čím by sa rozšíril celkový dosah misie.

„S rojom mini robotov dokážeme preskúmať oveľa väčšiu časť oceánu. Zároveň získame presnejšie dáta, keďže viacero miniatúrnych sond môže zaznamenávať rovnakú oblasť,“ vysvetľuje Schaler.

Mini robot by mal veľkosť len 12 centimetrov a do jednej sekcie sondy by sa ich zmestilo viac ako 40. Sonda, ktorú vedci nazývajú kryobot, by sa dokázala dostať cez hrubú ľadovú vrstvu mesiaca. Zároveň by na palube ostalo dostatok miesta pre ťažšie vedecké inštrumenty, ktoré by zbierali dáta počas cesty cez ľadovú škrupinu a v oceáne mesiaca.

Ako bude hľadať NASA život pod povrchom mesiaca Europa?
Zdroj: NASA’s JPL

Väčší dosah

SWIM je ambicióznym konceptom, ktorý sa snaží minimalizovať riziká spojené s budúcou misiou. Ak sa americkej NASA podarí pristáť na mesiaci Europa, pristávací modul vypustí kryobota, ktorý bude po celý čas pripevnený bezpečnostným lanom k modulu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa kryobot dostane len na miesto, kde sa ľadová škrupina stretáva s oceánom.

„Čo by sa stalo, keby sme po všetkých tých rokoch príprav skončili na zlom mieste? Čo ak sa život nachádza všade okolo, no nie práve tam, kde sme pristáli?“ pýta sa Samuel Howell z NASA’s JPL.

V rečníckych otázkach vysvetľuje podstatu konceptu SWIM. Jeho hlavnou úlohou je poskytnúť vedcom mobilitu pri preskúmavaní veľmi vzdialeného sveta. Mini robotov prirovnáva k helikoptére Ingenuity, ktorá rovnakým spôsobom rozšírila dosah roveru Perseverance na Marse.

Mini roboty by dokázali preskúmať oveľa väčšiu časť oceánu. Tiež by sa mohli združiť dokopy, čo je správanie, ktoré možno pozorovať pri rybách. V tomto prípade by sa zhluk robotov zameral na jedno miesto a spoločne by preskúmali jednu oblasť. Tým by získali oveľa presnejšie pozorovania. Každý robot by mal svoj vlastný systém pohonu, počítač a ultrazvukový komunikačný systém. Zároveň by bol vybavený senzormi pre meranie teploty, kyslosti, tlaku a slanosti. V nasledujúcej fáze sa plánuje vedecký tím pridať senzory schopné odhaliť stopy života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre