Život v našej Slnečnej sústave? Ktoré planéty, či mesiace majú teoreticky vhodné podmienky?

Vo väčšine prípadov sa obraciame ku vzdialeným hviezdam, no život môže existovať aj u "nás doma"

Existuje život na Marse, alebo tam nájdeme len pozostatky dávneho života? Ide o otázku, nad ktorou sa zamýšľa množstvo vedcov. V najlepšom prípade nám túto otázku pomôžu zodpovedať viaceré sondy, určené na hľadanie života na červenej planéte. Píše o tom NASA.

Astrobiologička Mary Voytek tvrdí, že život na Marse je diskutabilný z dvoch dôvodov. Po prvé, na Marse neexistuje voda v kvapalnom skupenstve. Po druhé, Mars nemá žiadne tektonické platne, ktoré by posúvali kontinenty a tým pádom recyklovali živiny, vynášajúci ich späť na povrch planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Veľa ľudí si myslí, že ide o mŕtvu planétu, pretože nedochádza k recyklovaniu živín,“ tvrdí Voytek.

Zároveň sa však objavujú aj iné známky, ktoré na druhú stranu podporujú teóriu o živote na Marse. Jedným z týchto znakov je aj objavenie metánu v marťanskej atmosfére. Metán môžeme nájsť aj u nás na Zemi. Ide o plyn, ktorý sa v atmosfére neudrží veľmi dlho, avšak je neustále dopĺňaný biologickými procesmi živých organizmov. Metán by mohol byť vytváraný aj chemickou reakciou skál a vody, no ďalšou možnosťou je aj mikrobiálny život pod povrchom.

Na zodpovedanie tejto otázky poslúži aj najnovší rover americkej NASA, Perseverance. Jeho úlohou bude vziať vzorky marťanskej pôdy, ktoré sa neskôr zoberú na Zem, aby mohli byť analyzované.

Mesiace obrov

Mars však nie je jediným objektom v našej Slnečnej sústave, na ktorý vedci upierajú svoj zrak. V našej sústave sa nachádza niekoľko obrov, okolo ktorých obieha vlastná sústava mesiacov. Niektoré z nich považujú vedci za potenciálne obývateľné svety. Jedným z nich je napríklad mesiac Titan. Má atmosféru, dažde, rieky a jazerá. Je tu jeden háčik, a to, že namiesto vody sa skladajú z metánu.

Ďalším fascinujúcim príkladom je jeden z mesiacov Jupitera, Europa. Vedci totiž odhalili, že pod jeho ľadovým povrchom sa môže nachádzať oceán vody. Vedci zároveň tvrdia, že Europa má „pekný“ kontakt so skalnatým interiérom mesiaca. To je veľmi dôležité, pretože vďaka chemickým procesom medzi oceánom a interiérom mesiaca môže vzniknúť energia, potrebná pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre