Online podvodníci sú čoraz rafinovanejší. Zarábajú miliardy, nehanbia sa zneužiť ani charitu

Europol zverejnil správu, v ktorej hovorí o podvodných schémach. Tvrdí, že podvodníci sú čoraz rafinovanejší a zneužívajú ľudské emócie. Nehanbia sa zneužívať k svojmu zisku ani charitatívne zbierky.

čo môžu podvodníci reálne urobiť s vašim číslom?
Zdroj: chingyunsong / Shutterstock.com, Pixabay (Leovinus, Mohamed_hassan)

Europol, európsky policajný úrad zaoberajúci sa medzinárodnou trestnou činnosťou, zverejnil správu o online podvodných schémach. Venuje sa v nej jednotlivým typom podvodov, ktoré sa v dnešnej dobe robia a opisuje, ako ich podvodníci neustále vylepšujú.

Online podvody generujú podľa Europolu v nezákonných ziskoch na úkor obetí niekoľko miliárd eur ročne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podvody už nekonajú len jednotlivci. Sieť aktivít podvodníkov sa začína podobať plnohodnotným organizovaným skupinám. Ku konaniu nelegálnych služieb využívajú čoraz dostupnejšie, kľudne aj legálne prostriedky, ktoré sú však zneužiteľné pre konanie kriminality. Príkladom môže byť umelá inteligencia.

Podvodníci majú čoraz špecifickejšie a sofistikovanejšie spôsoby páchania kriminálnej činnosti na internete. Kombinujú viaceré typy podvodných schém. Obete podvodov sú často znovu podvedené v rámci rovnakej podvodnej schémy bez toho, aby si to uvedomovali. Ich osobné údaje sa predávajú na čiernom trhu ostatným podvodníkom, ktorí ich skúšajú podviesť znova.

Aké typy podvodov sa v dnešnej dobe robia?

Techniky sociálneho inžinierstva sú čoraz komplexnejšie a účinnejšie. Podvodníci tieto techniky neustále upravujú a vylepšujú. Učia sa čoraz premyslenejšie zneužívať ľudské emócie. Prispôsobujú ich podľa povahy ich obete a typu podvodnej schémy, ktorej sú súčasťou.

Podvodníci sa nehanbia taktiež nadviazať s obeťou citový vzťah a za maskou falošnej identity od nich vypýtať peniaze na „pomoc v núdzi“.

Najviac si podvodníci zarobia na investičných podvodoch, ako napríklad multi-level marketing, pyramídové schémy a podvody zneužívajúce biznisové e-maily. Populárna je tiež metóda, v ktorej sa podvodníci vydávajú za šéfov zamestnancov a súrne potrebujú zaplatiť za niečo faktúru. Tento typ podvodu bude v budúcnosti podľa Europolu oveľa bežnejší, nakoľko útočníci začnú používať aj deepfake videohovory  generovaného umelou inteligenciou.

Podvodníci sú schopní zneužiť každú príležitosť. Zvýšila sa miera podvodov zneužívajúcich charitatívne účely. Podvodníkom stačí vytvoriť falošnú charitatívnu zbierku, alebo dokonca použiť grafiku skutočnej, ale zmeniť na nej číslo účtu. Ukázalo sa to napríklad počas pandémie COVID-19, ruskej invázie na Ukrajinu, alebo zemetrasení v Turecku a Sýrii.

Zabudnúť netreba ani na spôsoby, ktorými sa útočníci snažia dostať k osobným údajom obetí. Oproti hackerským útokom je oveľa jednoduchší spôsob phishing a jeho formy, ako smishing (phishing cez správy a SMS), či vishing (phishing cez hlasové hovory). S príchodom kvantových počítačov sa však v budúcnosti dostanú do ohrozenia aj údaje aktuálne ešte dobre chránené v databázach firiem.

Ako podvodníci utekajú pred zákonom

Vypátrať a potrestať podvodníkov je pre políciu náročné, nakoľko útočníci používajú VPN. To, či VPN poskytne na súdny príkaz informácie o skutočnej ID adrese podvodníkov závisí od jurisdikcie a zmluvných podmienok konkrétnej VPN služby.

Útočníci pri svojich podvodoch často používajú kryptomeny, u ktorých je zo svojej podstaty takmer nemožné zistiť osobné údaje účastníkov platby.

Jurisdikcii sa zas podvodníci dokážu vyhnúť prevodom peňazí do krajiny, ktorá nespolupracuje s krajinou, v ktorej bol podvod spáchaný.

Obete často nenahlasujú, že sa stali obeťou podvodu. Zatiaľ čo jedinci sa za to proste hanbia, firmy sa navyše boja reputačnej straty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre