Výskumníci úspešne demonštrovali „teleportáciu“ v štýle Star Trek bez fyzického odosielania akýchkoľvek informácií

Výskumníci ukázali, ako je možné prepraviť obrázok cez sieť bez toho, aby sme ho museli fyzicky poslať.

teleport technologia
Zdroj: ImageFlow / Shutterstock.com

Výskumníci ukázali, ako je možné prepraviť obrázok cez sieť bez toho, aby sme ho museli fyzicky poslať. Za týmto účelom použili konfiguráciu inšpirovanú teleportáciou, takže informácie fyzicky necestujú medzi dvoma komunikujúcimi subjektmi, jednoducho sa zjavia na druhej strane.

Pre tých, ktorí nevedia, tak kvantová teleportácia je založená na kvantovom prepletení, fyzikálnom jave, pri ktorom sú dve častice tak tesne spojené, že stav jednej závisí od stavu druhej, aj keď sú od seba vzdialené na veľkú vzdialenosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím z University of Witwatersrand v Johannesburgu a ICFO vykonal štúdiu, pomocou ktorej demonštroval prenos svetelných „vzorcov“ podobných teleportácii. Toto predstavuje, prvú metódu schopnú prenášať obrázky cez sieť bez fyzického odosielania obrázkov.

„Tradične dve komunikujúce strany fyzicky posielajú informácie z jednej do druhej, dokonca aj v kvantovej sfére,“ hovorí profesor Andrew Forbes, „Teraz je možné teleportovať informácie tak, aby nikdy fyzicky necestovali cez spojenie – technológia „Star Trek“ sa stala skutočnou.“, dopĺňa.

Kvantová komunikácia na dlhé vzdialenosti je neoddeliteľnou súčasťou informačnej bezpečnosti a bola demonštrovaná s dvojrozmernými stavmi (kvantovými bitmi) na veľmi dlhých vzdialenostiach medzi satelitmi. To sa môže zdať dostatočné, ak to porovnáme s klasickým ekvivalentom, t.j. odosielaním bitov, ktoré môžu byť kódované ako 1 (signál) a 0 (žiadny signál), jeden po druhom. Avšak, kvantová optika nám umožňuje rozšíriť abecedu a bezpečne popísať zložitejšie systémy naraz, ako napríklad unikátny odtlačok prsta alebo tváre.

Praktické využitie v banke

Predstavte si, že zákazník chce poslať citlivé informácie, ako napríklad odtlačok prsta, do banky. V tradičnej kvantovej komunikácii musí byť informácia fyzicky odoslaná, čo prináša so sebou riziko zachytenia tejto informácie na ceste z jedného bodu do druhého. Nový protokol kvantového prenosu umožňuje, aby banka poslala zákazníkovi jeden foton (z páru prepletených fotonov) bez informácií. Zákazník potom tento foton prekrýva na nelineárnom detektore s informáciami, ktoré chce poslať, a výsledkom je, že informácia sa zjaví v banke tak, ako keby bola tam teleportovaná. Tento spôsob zabezpečuje, že žiadne informácie fyzicky neprechádzajú medzi dvoma stranami, čo znemožňuje ich zachytenie. Inými slovami, informácia sa javí, ako keby bola teleportovaná z jedného bodu do druhého.

Hoci tento protokol vyžaduje jasný laserový lúč na efektívnu prácu nelineárneho detektora, výskumný tím verí, že ďalší pokrok v oblasti nelineárnej optiky by mohol viesť k plnej kvantovej implementácii tohto procesu. Rovnako treba povedať, že výskumníci týmto experimentom vykonali kľúčový krok k realizácii kvantovej siete pre vysoko-dimenzionálne prepletené stavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre