Stovky podvodných aplikácií sľubujú bohatstvo za nič: Bezpečnostní experti odhaľujú až desivo masívnu kampaň s investičnými podvodmi

Podvodné aplikácie, fake news, deepfake videá, to všetko spadá do podvodnej kampane, akú sme tu ešte nemali.

crypto scam podvod s investovanim
Zdroj: Vitalii Vodolazskyi / Shutterstock.com

Popularita online investovania neustále rastie, čo využívajú aj kyberzločinci. Problém falošných investičných aplikácií nie je nový, no bezpečnostní experti z Kaspersky odhalili celú radu nových podvodných aplikácií, ktoré sa zameriavajú na oblasť obchodovania s ropou.  

Problém však môže byť vážnejší, než sa na prvý pohľad môže zdať. Samotné aplikácie totiž nie sú až takým výrazným problémom ako deepfake videá, v ktorých Erdogan, Musk a ďalšie verejne známe osoby propagujú tieto falošné aplikácie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Expertov v tomto prípade znepokojuje aj škála tohto podvodu. Dokopy totiž odhalili niekoľko stoviek falošných aplikácií v rôznych jazykoch. Dokopy zatiaľ identifikovali viac ako 300, pričom ich počet s najväčšou pravdepodobnosťou porastie. Ako sme už spomenuli, tieto aplikácie obetiam sľubujú obchodovanie s ropou, no aj ďalšími prírodnými zdrojmi alebo “algoritmy kvantového investovania”. Vo všetkých prípadoch je propagácia rovnaká, obetiam sľubujú z malého vkladu neuveriteľne veľký zisk. 

Podvodné aplikácie sa nachádzajú v rôznych obchodoch s aplikáciami, ktoré sú predinštalované v smartfónoch rôznych značiek. Nájsť ich môžete napríklad v aplikácií GetApps od Xiaomi alebo Palm Store na zariadeniach Tecno. Jeden nemenovaný obchod mal tieto podvodné stránky na titulnej strane, kde sa nachádzajú odporúčané aplikácie. Aplikácie v tomto zozname sú kontrolované a vyberané, čo znamená, že samotný obchod vedome podporuje užívateľov v sťahovaní podvodných aplikácií.  

Niektoré reklamné aplikácie na Androide mali dokonca reklamy na podvodné aplikácie “GAZ” alebo “quantum”. V určitých prípadoch reklamy odkazovali na podvodné stránky ponúkajúce to isté, čo podvodné aplikácie, teda obchodovanie s prírodnými zdrojmi, investičné algoritmy, či iné spôsoby ako zarobiť tisíce bez pohnutia prsta.

Stovky podvodných aplikácií sľubujú obetiam rýchle zbohatnutie.
Zdroj: Kaspersky

 

Masívnym problémom je aj dezinformačná kampaň 

Spolu s aplikáciami bezpečnostní experti odhalili aj deepfake videá a ďalší obsah, v ktorom verejne známe osoby propagovali rôzne falošné investičné platformy. Objavili sa aj falošné spravodajské články, ktoré šírili falošné príbehy o tom, ako zbohatli obyčajní obyvatelia. V týchto článkoch sa objavovali mená známych podnikateľov alebo politikov.  

Falošné spravodajské články navrhli tak, aby pripomínali bežné spravodajské portály v určitom regióne. Znamená to, že tieto útoky sú aj cielené.  

Stovky podvodných aplikácií sľubujú obetiam rýchle zbohatnutie.
Falošné aplikácie nájdete aj na Google Play. Zdroj: Kaspersky

Čo sa týka falošných videí, bezpečnostní experti odhalili približne 800 deepfake videí. Videá lokalizovali do takmer všetkých rečí sveta. Tento falošný obsah používa spravodajské reportáže, interview alebo verejné prejavy na to, aby vyzeral čo najdôveryhodnejšie. Bezpečnostní experti priznávajú, že videá podvodníci urobili až desivo dobre. Samotné video zločinci zostrihali a na video podvodníci umiestnili audio deepfake známej osobnosti. Videá navyše majú titulky, aby neodradili nikoho, kto ich pozerá bez zvuku.  

Kaspersky upozorňuje, aby ste neverili nikomu, kto vám sľubuje bohatstvo za nič. V zariadení zároveň vždy majte nainštalovaný antivírový softvér, ktorému dôverujete. Znížite tým šance, že sa vám do zariadenia dostane spolu s aplikáciou aj nejaký malvér.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre