Ako umelá inteligencia pomáha hackerom a online útočníkom v podvodoch?

Pozrite sa, ako môžu hackeri a online podvodníci zneužiť umelú inteligenciu na to, aby vás podviedli a pripravili o peniaze.

Podvod AI umela inteligencia_titulka
Zdroj: Ociacia / Shutterstock.com a Adha Ghazali / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Umelá inteligencia je fenoménom dnešnej doby. Mnohým z nás uľahčuje každodenné činnosti. Dokáže napríklad analyzovať rôzne dokumenty, prekladať text, vytvárať rôzne návrhy riešenia na existujúce problémy, s ktorými si nevieme rady a podobne. No rovnako, ako ju využívame, aby sme si zľahčili prácu, tak ju používajú aj podvodníci. Paradoxom je, že hoci umelá inteligencia je navrhnutá tak, aby ju nebolo možné použiť na podvody, tak aj na túto činnosť ju možno zneužiť, len sa jej stačí opýtať mierne odlišne, napríklad, aby vám uviedla príklad podvodu, ktorému chcete predísť.

Ako podvodníci zneužívajú umelú inteligenciu?

Manipulovanie s fotografiami a videami

Umelá inteligencia je skvelým nástrojom na vytvorenie rôznych obrázkov, fotografií či videí. Túto funkciu ale môžu využiť aj podvodníci, aby napríklad manipulovali s verejnou mienkou. Prípadne, aby vytvorili rôzne deepfake obrázky či videá, na ktorých známe osobnosti odporúčajú rôzne produkty či služby, ktoré vytvorili podvodníci. Útočníci pomocou tohto nástroja často vytvárajú falošné videá, v ktorých známym osobnostiam vkladajú do úst slová, ktoré chvália rôzne investície. Cieľom útočníka zväčša býva nalákať obeť, aby investovala do neexistujúceho produktu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klonovanie hlasu

Klonovanie hlasu je pre mnohých pojmom z ďalekej budúcnosti, skutočnosť je ale úplne iná. Už v uplynulom roku sa objavilo viacero podvodov, kedy útočník pomocou umelej inteligencie naklonoval hlas priateľa obete, ktorú následne požiadal o pomoc, najčastejšie o finančnú. Na to, aby hacker vedel naklonovať hlas niekoho, mu pritom stačí pomerne krátky hlasový záznam a je veľký predpoklad, že rozmachom AI, bude neskôr stačiť ešte menej.

Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Phishing

Keď vám príde podvodný e-mail, tak ho je pomerne ľahko odhaliť. Stačí sledovať niekoľko základných premenných, aby ste zistili, že e-mail je falošný. Vidíme v ňom preklepy v preklade textu, divné oslovenie, skomolené slová a podobne. No nástupom AI, čo sme si vyskúšali pár dní dozadu aj my, tak vytvoriť phishingový e-mail, je až šialene jednoduché. Tento e-mail pritom bol napísaný správne a bez chýb.

AI Robot zneuzity na podvod_titulka
Zdroj: Ociacia / shutterstock.com a Mashka / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Vytváranie nebezpečného softvéru

Umelá inteligencia je skvelým nástrojom, ako si môžete uľahčiť prácu a vedeli by o tom povedať svoje aj programátori. Stačí vám mať základne zručnosti, aby ste cez umelú inteligenciu vygenerovali kód pre aplikácie toho najrôznejšieho druhu. Prípadne vás AI navedie, ako máte postupovať. Ak viete následne robiť úpravy kódu, tak to viete cez AI vygenerovať aj kód, ktorý možno zneužiť.

Hľadanie chýb v softvéri

Ak ste niekedy manuálne spracovávali veľké dátové sety a neskôr ste vyskúšali umelú inteligenciu, aby to spravila za vás, tak už viete, kam smerujeme. AI môže byť zneužitou na hľadanie chýb vo softvéri, čo môžu neskôr útočníci využiť, aby sa nám dostali do zariadenia.

Personalizované útoky

Umelá inteligencia dokáže preštudovať  priebehu pár sekúnd veľké dátové sety. Rovnako šikovnou je aj pri analyzovaní rôznych stránok či profilov ľudí. Podvodníci ju môžu zneužiť na to, aby sa o vás dozvedeli čo najviac podstatných informácií. Napríklad analýzou vašich príspevkoch na sociálnej sieti, údajov, ktoré ste zdieľali online a podobne. Následne môžu tieto informácie využiť na to, aby vás oslovili s problematikou, ktorá vás zaujíma alebo trápi a pomocou sociálneho inžinierstva sa dostať k tomu, čo hľadajú.

Spôsoby vyššie, ako útočníci zneužívajú AI, sú ale len čerešničkou na torte. Možnosti, ako ju využiť, je omnoho viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre