Niektoré telefóny začali označovať Google aplikácie za vírus. Je dôvod na paniku?

Čínske smartfóny začali označovať Google aplikácie za trójskeho koňa. Ide hlavne o telefóny Huawei a Vivo. Je ale dôvod na paniku? Toto uviedol Google na vzniknutú situáciu.

upozornenie na virus
Zdroj: DenPhotos / shutterstock.com

Naše smartfóny čoraz častejšie používame aj na prácu s finančnými aplikáciami, napríklad s bankovými. Nehovor viac o tom, že cez ne spravujeme aj účty na sociálnych sieťach, máme v nich uložené fotografie, dokumenty a ďalšie citlivé údaje. To je aj dôvod, prečo potenciálny útočníci čoraz viac cielia na naše telefóny. Ak vám telefón ohlási, že v ňom máte vírus alebo iný škodlivý softvér, tak pravdepodobne z toho nebudete nadšení a budete hľadať riešenie, čo s tým.

Portál bleepingcomputer.com najnovšie upozorňuje, že časť čínskych telefónov začala označovať Google aplikácie za vírus. Je to ale dôvod na paniku?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stretli ste sa s týmto oznámením?

Portál konkrétne upozorňuje na to, že časť smartfónov začala označovať Google aplikácie za potenciálne škodlivé. Konkrétne za trójske kone.

„Zistilo sa, že táto aplikácia posiela súkromne SMS, láka používateľov na platby s obsahom pre dospelých, súkromne si sťahuje/inštaluje aplikácie alebo kradne súkromné informácie, čo môže spôsobiť škody na majetku a únik súkromia,“ uvádza sa v jednom z upozornení, v ktorom telefón označil Google aplikáciu za potenciálne škodlivú.

oznacenie aplikacie Google za trojskeho kona
Zdroj: Google support page (používateľ User 8224374353818047928)

Tento problém sa podľa zistení portálu dotýka hlavne telefónov Huawei, Honor a Vivo. Portálu bleepingcomputer.com sa podarilo zistiť, že označovanie Google aplikácií za škodlivé, má v prípade telefónov Huawei na svedomí aplikácia Huawei Optimizer. Premazanie dočasnej pamäte aplikácie, by ale malo problém vyriešiť. Čo sa týka zobrazovania upozornení na telefónoch ďalších značiek, tak redaktorom portálu sa nepodarilo odhaliť, čo tento problém spôsobuje.

Ako prízvukuje portál, tak ak ste do svojho zariadenia nainštalovali Google aplikácie z oficiálneho zdroja, tak upozornenie môžete ignorovať. No ak ste aplikácie inštalovali zo stránok tretích strán, tak by ste ho nemali brať na ľahkú váhu. Môžu totiž predstavovať bezpečnostné riziko.

Čo na vzniknutú situáciu hovorí Google?

Portálu sa podarilo kontaktovať aj spoločnosť Google s otázkou, či toto upozornenie nemohla spôsobiť aktualizácia služby Google Play Protect. Hovorca spoločnosti pre portál uviedol, že Google Play Protect nespúšťa upozornenie.

„Toto bezpečnostné upozornenie nebolo spustené službou Google Play Protect a zdá sa, že pochádza zo zariadení, ktoré nemajú certifikáciu Play Protect a nemajú prístup k oficiálnemu sťahovaniu základných aplikácií Google zo služby Play. Odporúčame vám kontaktovať výrobcu zariadenia a získať ďalšie informácie. Google Play je jediný obchod s aplikáciami, z ktorého si môžete oficiálne stiahnuť základné aplikácie Google pre Android. Všetky aplikácie Google prechádzajú rovnako prísnym testovaním ako všetky ostatné aplikácie v službe Google Play. Tieto testy sú navrhnuté tak, aby zaistili, že aplikácie sú bezpečné, zabezpečené a spĺňajú kvality bezpečnosti.“, uviedol hovorca spoločnosti Google pre portál.

Mimochodom, ak máte podozrenie, že máte v telefóne škodlivý softvér, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre