Nefunguje vám Wi-Fi ako má? Pozrite sa, čo radí Microsoft, ako môžete zlepšiť signál
Wi-Fi signál môže začať trápiť kohokoľvek a kedykoľvek. Tieto rady vám však môžu pomôcť zlú Wi-Fi napraviť, aby ste mali kvalitný internet.
Problémy s Wi-Fi signálom môžu postretnúť kohokoľvek. Niekedy sa môže bezdrôtová sieť prirodzene spomaliť alebo sa pokazí niečo, čo je mimo vašej kontroly. Veľakrát však za horší signál môže naša chyba, ktorá sa prejaví napríklad ak si presuniete počítač do inej miestnosti.
Poradiť si so zlým signálom je častokrát systém pokus-omyl, ako vysvetľuje aj portál Microsoft. Ten zároveň ponúka niekoľko univerzálnych trikov, ktoré vám môžu pomôcť vysporiadať sa s problémovým internetom v domácnosti.
Vyberte si vhodné miesto pre router
Teória hovorí, že router by mal byť v strede domu alebo bytu, aby signál rovnomerne dočiahol do celého priestoru. Ak máte napríklad dvojposchodový dom, Wi-Fi router umiestnite na vyššie miesto, napríklad na skriňu. Tým zabezpečíte silnejší signál aj na druhom poschodí.
Zároveň však môžete toto pravidlo aj porušiť. Ak máte obývačku, spálňu alebo pracovňu na jednej strane domu, pričom na druhej strane internet nepoužívate, router radšej umiestnite bližšie k využívaným miestnostiam.
Ak vás zaujíma, aké materiály môžu narušiť kvalitu signálu, pozrite sa na tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne. Vyhýbajte sa ale hrubým stenám, vode či reflexným povrchom. Do pozornosti by sme vám dali ešte článok, v ktorom sme sa venovali stavebným materiálom, cez ktoré neprechádza dobre signál (napr. betón, sadrokartón,..).
Neprehliadni
Nedávajte router na zem
Betónové steny, podlaha, ale aj kovové objekty môžu narušiť a oslabiť signál routera. Ten by ste mali umiestniť na vyvýšené miesto a ďalej od kovových predmetov, televíznych obrazoviek alebo napríklad aj akvárií.
Vymeňte anténu
Typicky anténa routeru vysiela do všetkých strán rovnomerne. Ak nemáte inú možnosť a máte router umiestnený pri vonkajšej stene, podstatnú časť Wi-Fi signálu vysielate von. Existujú však aj takzvané “high-gain” antény, ktoré smerujú Wi-Fi signál do jedného smeru. Väčšina Wi-Fi antén sa dá vymeniť, preto pri horšom signály v domácnosti viete zvoliť aj túto možnosť.
Obmedzte ruch
Väčšina domácich Wi-Fi routerov operuje na frekvencii 2,4 GHz. Na rovnakej frekvencii však operujú aj bezdrôtové telefóny, mikrovlnné rúry, detské monitory, otváranie garáže a veľa ďalších elektronických zariadení. Ak sa okolo routera nachádza veľa elektroniky jedným riešením je presunúť router na iné miesto. Ďalším riešením môže byť investovať do zariadení, ktoré používajú frekvenciu 5,8 GHz.
Wi-Fi routery môžu okrem 2,4 GHz používať aj 5 GHz frekvenciu. Elektronika pracujúca vo vyšších frekvenciách môže spôsobiť menej rušenia signálu.
Zadovážte si USB Wi-Fi adaptér
Zariadenia s bezdrôtovou technológiou majú väčšinou dobré antény, no môže sa stať, že váš router vysiela signály v poriadku, no zariadenie nemôže vysielať signál späť do routera. Riešením môžu byť USB adaptéry na bezdrôtovú sieť, ktoré používajú externú anténu.
Pridajte do domácnosti opakovač Wi-Fi signálu
Wi-Fi opakovače sú zariadenia, ktoré môžete vsunúť do akejkoľvek voľnej zásuvky. Ich úlohou je zachytenie a opätovné vyslanie Wi-Fi signálu. Ak váš router nedočiahne na druhú stranu domácnosti, umiestnenie Wi-Fi opakovače niekde v strede vám môže pomôcť dostať signál do celého domu. Niektoré opakovače sa môžu nastavovať zložito, iné zas spomalia vašu sieť. Pred kúpou je teda vhodné spraviť si rešerš.
Zmeňte Wi-Fi kanál
Wi-Fi routery dokážu vysielať na niekoľkých rôznych kanáloch. Ak máte problémy, môžete skúsiť zmeniť kanál routera cez nastavenia. K tým sa dostanete tak, že vo vašom internetovom prehliadači napíšete do URL okna vašu IP adresu. Router dokáže automaticky detegovať nový kanál. Podrobný návod, ako môžete zmeniť váš kanál, nájdete v tomto článku. Mimochodom, problémy s kanálom vám môže robiť aj sused, ak využívajú rovnaký kanál ako vy.
Kupujte vybavenie od rovnakého výrobcu
Wi-Fi routery a sieťové adaptéry od odlišných výrobcov dokážu medzi sebou komunikovať, no ak pochádzajú od jedného výrobcu, pracovať môžu o niečo lepšie.
Aktualizujte firmware a ovládač sieťového adaptéru
Aj Wi-Fi router treba aktualizovať a väčšina výrobcov ponúka pravidelne aktualizácie. Niektoré sú bezpečnostné, iné môžu zlepšiť výkon zariadenia, no oboje sú dôležité. Firmware môžete aktualizovať tak, že navštívite stránku výrobcu routera a stiahnete si aktualizáciu z jeho webu.
Investujte do zariadenia s najnovším štandardom
Momentálne väčšina bezdrôtových zariadení pracuje na štandarde 802.11g, no novší, 802.11n, ponúka najmenej dvojnásobnú rýchlosť a má aj lepší dosah a stabilitu. Zároveň je tento štandard kompatibilný so všetkými predchádzajúcimi štandardmi. Nestane sa teda, že by ste po investovaní do nového routera nedokázali naň pripojiť svoje zariadenia.
Komentáre