NASA zverejnila poslednú fotografiu Ingenuity, ktorá ukazuje, prečo už nikdy nebude lietať v atmosfére Marsu

Ingenuity prekonala všetky rekordy, no po troch rokoch odchádza do dôchodku.

Dron Ingenuity_let v atmosfere Marsu
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

18. januára historická marťanská helikoptéra vzlietla po 72-krát, no tento let sa jej stal osudným. Po strate spojenia a následnom tvrdom pristátí, sa poškodil jeden z jej rotorov a americká NASA oznámila, že definitívne ukončuje jej misiu.

Povedať že Ingenuity prekonala všetky očakávania je v tomto prípade slabé slovo. Na povrch červenej planéty sa dostala helikoptéra spolu s roverom Perseverance a mala jedinú úlohu, vzlietnuť a dokázať, že aj v tenšej atmosfére Marsu môžeme letieť. Už krátko po prvom lete však začala prekonávať všetky rekordy a nakoniec sa stala nenahraditeľným pomocníkom roveru. Po piatich testovacích letoch, ktoré prebehli na jednotku, začala helikoptéra pracovať ako vzdušný prieskumník pre rover Perseverance, ktorý hľadá v kráteri Jezero stopy života. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Historická misia Ingenuity, prvého drona na inej planéte, sa dostala do konca. Táto pozoruhodná helikoptéra lietala vyššie a ďalej, než sme si spočiatku dokázali predstaviť a pomohla NASA robiť to, čo agentúra robí najlepšie, robiť z nemožného možné,” vyjadril sa administrátor NASA, Bill Nelson.    

NASA ukazuje poškodenie roveru

Po prvýkrát vzlietla 19. apríla a v tento deň dokázala, že sa dá lietať aj v tenkej atmosfére červenej planéty. Následne misia vykonala ďalšie štyri testovacie lety, v ktorých priam excelovala. Výskumníci a inžinieri z NASA dali na základe úspechov helikoptére ďalšiu dôležitú úlohu. Po naplánovaných piatich testovacích letoch slúžila roveru Perseverance ako vzdušný prieskumník. Počas týchto letov vedci otestovali skutočné limity drobnej helikoptéry. 

Počas posledného letu všetko prebiehalo tak, ako bolo naplánované. Ingenuity vzlietla do výšky 12 metrov, kde sa udržala 4,5 sekúnd. Následne začala klesať rýchlosťou meter za sekundu. Keď sa nachádzala približne meter nad povrchom, helikoptéra stratila kontakt s roverom, ktorý slúži ako komunikačné relé pre helikoptéru. 

Ako sme už spomenuli, Ingenuity už odišla do dôchodku. 25. januára sa ale NASA podelila o pravdepodobne posledný záber, ktorý helikoptéra na povrchu červenej planéty vytvorila. Na zábere môžete vidieť tieň poškodeného rotoru po tvrdom pristátí.  

NASA ukazuje poškodenú vrtuľu historickej misie Ingenutiy
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Ingenuity síce končí, no táto drobná misia rozrazila dvere do novej éry vesmírneho prieskumu. Americká vesmírna agentúra pripravuje misiu Dragonfly, ktorá by preskúmala jeden z mesiacov Saturnu, Titan. Predpokladá sa, že Titan má vhodnú atmosféru so základnými stavebnými látkami života a na povrchu sa nachádzajú rieky, jazerá a moria. Na rozdiel od vody však na Titane tečie metán.

Misia Dragonfly bude už robustnejším dronom než Ingenuity. Ak všetko pôjde podľa plánu, misia by mala odštartovať v roku 2027. Ak sa aj táto misia preukáže v rovnakom svetle ako Ingenuity, potom by drony mohli získať vo vesmíre oveľa väčšie zastúpenie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre