Historicky prvá marťanská helikoptéra, Ingenuity, už viac nevzlietne, hlási NASA. Stroj, ktorého vývoj stál 85 miliónov $, sa poškodil!
Počas posledného letu malej marťanskej helikoptéry Ingenuity stratila kontakt s roverom. Po núdzovom pristátí sa poškodil jeden z jej rotorov.
Misia Ingenuity bola obrovským míľnikom v obore vesmírneho cestovania. Rovnako ako bratia Wrightovci dokázali, že človek môže letieť, tak americká NASA dokázala, že môžeme letieť aj na povrchu iného kozmického telesa.
Ingenuity bol malý dron, ktorý sa na červenú planétu Mars dostal spolu s roverom Perseverance. Jeho jedinou misiou bolo dokázať, že aj v tenšej atmosfére červenej planéty je kontrolovaný let možný, no čoskoro sa misia Ingenuity stala nenahraditeľným pomocníkom roveru. Ingenuity sa podarilo nielen dokázať schopnosť letu na Marse, no zároveň táto misia prelomila aj množstvo rekordov a pomáhala roveru vybrať vhodné miesta na ďalší vedecký výskum.
Americká NASA ale oznámila, že po troch rokoch misia Ingenuity končí. Dron stále stojí na nohách a komunikuje so Zemou, no počas inšpekcie vedci zistili, že jeden z rotorov utrpel poškodenie a dron už nie je schopný ďalšieho letu.
Ako sme už spomenuli, prvotný cieľ drona bol jednoduchý. Výskumníci naplánovali päť experimentálnych letov, ktoré mala misia Ingenuity podstúpiť v priebehu jedného mesiaca. Nakoniec však dron lietal celé tri roky a dokopy vykonal 72 letov. Zároveň preletel až 14-krát ďalej, než sa pôvodne plánovalo.
“Historická päť misie Ingenuity, prvého drona na inej planéte, sa dostala do konca. Táto pozoruhodná helikoptéra lietala vyššie a ďalej, než sme si spočiatku dokázali predstaviť a pomohla NASA robiť to, čo agentúra robí najlepšie, robiť z nemožného možné,” vyjadril sa administrátor NASA, Bill Nelson.
Nelson dodáva, že práve misie ako Ingenuity nám dláždia cestu do Slnečnej sústavy a pomáhajú vesmírnym agentúram zabezpečiť bezpečnejšie misie pre ľudskú posádku na Mars a potenciálne ešte aj ďalej.
Neprehliadnite
Historická helikoptéra ide do dôchodku
Misia Ingenuity pristála na Marse 18. februára 2021, pripevnená o rover Perseverance. Po prvýkrát vzlietla 19. apríla a v tento deň dokázala, že sa dá lietať aj v tenkej atmosfére červenej planéty. Následne misia vykonala ďalšie štyri testovacie lety, v ktorých priam excelovala. Výskumníci a inžinieri z NASA dali na základe úspechov helikoptére ďalšiu dôležitú úlohu. Po naplánovaných piatich testovacích letoch slúžila roveru Perseverance ako vzdušný prieskumník. Počas týchto letov vedci otestovali skutočné limity drobnej helikoptéry.
“Helikoptéra Ingenuity je exemplárom toho, ako v NASA každý deň posúvame hranice toho, čo je možné. Som nesmierne hrdý na náš tím, ktorý stál za týmto historickým technologickým úspechom a so zatajeným dychom čakám na to, čo vytvoria ďalej,” tvrdí Laurie Leshin, riaditeľka NASA’s Jet Propulsion Laboratory.
18. januára helikoptéra vykonala krátky let, aby výskumníci získali predstavu o tom, kde sa nachádza. Všetko prebiehalo tak, ako bolo naplánované. Ingenuity vzlietla do výšky 12 metrov, kde sa udržala 4,5 sekúnd. Následne začala klesať rýchlosťou meter za sekundu. Keď sa nachádzala približne meter nad povrchom, helikoptéra stratila kontakt s roverom, ktorý slúži ako komunikačné relé pre helikoptéru.
Výskumníci obnovili kontakt nasledujúci deň. Až o niekoľko dní však získali fotografiu, ktorá ukázala poškodenie jedného z rotorov helikoptéry. Vedci momentálne vyšetrujú, čo viedlo k výpadku komunikácie a poškodeniu motora. Znamená to však, že po troch rokoch poctivej vedeckej práce už helikoptéra Ingenuity viackrát nevzlietne.
Komentáre