Marťanská helikoptéra Ingenuity prekonáva hneď dva rekordy naraz: NASA zverejnila zábery z dramatického letu
Počas 25. letu helikoptéry sa misii opäť podarilo prekonať hranice.
Malý helikoptérový dron Ingenuity sa momentálne pripravuje na svoj 29. let v atmosfére červenej planéty. Medzičasom americká vesmírna agentúra zverejnila zábery z 25. letu, ktorý opäť pokoril všetky rekordy. Rýchlosťou takmer 20 km/h sa dronu podarilo preletieť až 704 m, čo je nielen najväčšia vzdialenosť, akú helikoptéra preletela na jeden záťah, no aj najvyššia rýchlosť, akú počas cesty dosiahla.
Dramatické zábery z letu priniesol dron prostredníctvom svojej navigačnej kamery, informuje portál NASA’s Jet Propulsion Laboratory. Záber začína približne sekundu po štarte letu. Keď helikoptéra dosiahla výšku desať metrov a začala mieriť juhozápadne. Maximálnu rýchlosť dosiahla za menej ako tri sekundy.
Ingenuity preletela cez pieskový región a približne v polovici videa sa do záberu dostane kamenistý terén. Na konci helikoptéra nájde vhodné miesto na pristátie. Celý let trval 161 sekúnd, no NASA záber urýchlila približne päťnásobne, čiže si môžete celý let pozrieť za približne 35 sekúnd. Navigačná kamera sa vypína približne meter nad Zemou, čo je v tomto prípade bezpečnostné opatrenie. Takto sa môžu vedci uistiť, že prach, rozvírený počas vzletu a pristátia, nepomýli navigačné systémy.
„Lety helikoptéry Ingenuity sú autonómne,“ vysvetľujú inžinieri z Jet Propulsion Laboratory.
Marťanský rekordman
Na Zemi sa nachádza tím, ktorý rozdáva príkazy roveru Perseverance a ten následne zdelí rozkazy helikoptére Ingenuity. Počas samotného letu sa o stabilitu a navigáciu stará navigačná kamera, merač zotrvačnosti a laserový zameriavač vzdialenosti. Vďaka týmto vedeckým inštrumentom má helikoptéra Ingenuity všetky potrebné dáta v reálnom čase. Vďaka tomu môže pri plnení inštrukcií reagovať na terén Marsu.
S misiou Ingenuity nedávno stratili vedci z NASA kontakt kvôli nedostatku energie. Výpadok komunikácie sa odohral začiatkom mája a išlo o prvý výpadok od začiatku misie. Predpokladá sa, že príčinou bolo väčšie množstvo prachu v atmosfére Marsu, ktorý momentálne vstupuje do zimného obdobia. Prach je nepriateľom každej robotickej misie na planéte a kvôli nemu sa končí misia sondy InSight. Väčšie množstvo prachu v atmosfére znížilo množstvo slnečného svetla, ktoré dokázali solárne panely helikoptéry pohltiť. Helikoptéra je ale v poriadku a už opäť komunikuje.
Neprehliadnite
Ingenuity je prvou helikoptérou, ktorá sa preletela v atmosfére inej planéty. Jej vedecká misia bola dokázať, že aj v tenkej atmosfére Marsu možno letieť. To sa podarilo malému dronu preukázať naozaj spektakulárne, misia totiž od svojich začiatkov láme jeden rekord za druhým. Vedci boli výkonom Ingenuity prekvapení natoľko, že okamžite drona zapriahli do práce, teraz už naostro. Po pár testovacích letoch začala helikoptéra pomáhať roveru Perseverance pri hľadaní života na Marse. Jedinečná perspektíva dronu Ingenuity umožňuje vedcom vybrať zaujímavé ciele, ktoré stoja za preskúmanie.
Komentáre