Ako znie dron Ingenuity, letiaci v tenkej atmosfére Marsu? Odpoveď prináša rover Perseverance

Počas štvrtého testovacieho letu sa roveru podarilo zachytiť video so zvukom

Ingenuity
Zdroj: YouTube (iGadgetPro)

30. apríla 2021 helikoptérový dron Ingenuity prekonal svojim štvrtým letom ďalší historický míľnik, píše portál Universe Today.

Tentokrát sa dron vzniesol do výšky 5 metrov a následne preletel vzdialenosť 133 metrov, smerom na juh. Dron sa potom vrátil a celý let mu trval menej ako dve minúty. Ingenuity dokopy prekonal vzdialenosť 266 metrov, čím prekonal každý jeden let, ktorý doteraz vykonal. Počas letu dron zachytil aj množstvo fotografii so svojim farebným, ale aj čiernobielym fotoaparátom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čiernobiely fotoaparát je určený primárne na navigáciu. Je namierený smerom nadol a počas letu mapuje povrch Marsu. Zábery sú potom buď vyhodené, alebo ak majú nejakú hodnotu, ponechávajú sa pre neskoršie použitie. Ovládanie drona zo Zeme prichádza s výzvami, ale aj jedinečnými možnosťami. Po prvýkrát sa vedcom naskytol pohľad na Mars z novej perspektívy – zo vzduchu.

Zaujímavosťou je, že sa počas štvrtého testovacieho letu podarilo zachytiť aj zvuk. Môžete si tak vypočuť, ako znie dron, letiaci v tenkej atmosfére Marsu.

Nová perspektíva

Väčšina fotografií, ktoré mali vedci doteraz k dispozícii, boli zachytené rovermi a pristávacími modulmi z povrchu, alebo sondami z obežnej dráhy. Zábery z drona Ingenuity plánujú vedci využiť na to, aby sa dozvedeli niečo viac o členitosti povrchu v kráteri Jezero, kde dron Ingenuity, spolu s roverom Perseverance, pristáli.

Niektoré z čiernobielych záberov drona boli urobené ako stereo páry, vďaka čomu sa môžu vedci pokúsiť zrekonštruovať povrch Marsu v 3D. Trojrozmerný pohľad na povrch by bol pri budúcich misiách obrovskou výhodou.

Dron by mohol priniesť záber na detaily, ktoré sonda z obežnej dráhy nedokáže zaznamenať. Zároveň by sa mohol dostať do regiónov, kam sa rovery a ani ľudia nedokážu dostať. Dron sa zároveň pokúsi o zaznamenanie prevýšenia pod oblasťou Van Zyl Overlook, kde sa momentálne nachádza rover Perseverance. Ten počas testovacích letov slúži ako komunikačná stanica.

„Pridaním ďalšej dimenzie do vesmírneho prieskumu môžeme predĺžiť dosah budúcich ľudských prieskumníkov,“ píše portál NASA.

Na toto miesto sa rover dostal po prejdení 330 metrov od miesta, kde 18. februára 2021 pristál. Pristávacie miesto roveru Perseverance bolo nazvané Octavia E. Butler Landing. Momentálne sa vedci tešia na ďalšie testovacie lety drona a sú pripravení pokoriť ďalšie rekordy. Čo sa týka doterajšieho výkonu Ingenuity, vedci sa vyjadrili, že dron do bodky splnil to, čo od neho vyžadovali. V blízkej budúcnosti však musia analyzovať obrovské množstvo dát, ktoré získali počas testovacích letov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre