Rover Perseverance potvrdil existenciu dávneho marťanského jazera: Môžeme byť bližšie k odhaleniu mimozemského života

Rover Perseverance sa nachádza v kráteri Jezero, ktoré bolo kedysi dávno veľkým jazerom. Existoval v ňom život?

Mars Jezero v minulosti
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Dlho sa predpokladalo, že Mars v minulosti vyzeral úplne inak. Išlo o planétu, ktorá mala miernejšie teploty a na povrchu existovala voda, potenciálne aj oceán. Výskumníci sa dlho domnievali, že Mars mohol mať status modrej planéty skôr, ako si túto štafetu prevzala Zem a najnovšie dáta z roveru Perseverance potvrdili, že to tak skutočne bolo.  

Rover Perseverance sa momentálne nachádza v kráteri Jezero, ktorý vznikol po náraze asteroidu do planéty. Ako informujú výskumníci z UCLA, rover Perseverance s istotou potvrdil, že kedysi dávno bol kráter Jezero veľkým jazerom s riečnou deltou. Toto prelomové zistenie dáva vedcom nádej, že ak na Marse pred miliardami rokov existovala voda, mohol spolu s ňou na planéte existovať aj život.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V spolupráci s University of Oslo výskumníci dokazujú, že v určitom bode histórie v kráteri existovala voda. Tá na dno krátera priniesla niekoľko vrstiev usadenín. Jazero sa však postupom času zmenšovalo a materiál, ktorý do kráteru donášala rieka, vytvoril obrovskú deltu. Keď voda z jazera zmizla úplne, usadeniny v kráteri postupom času zvetrávali, čím vytvárali geologické štruktúry, ktoré vedci pozorujú na Marse dnes.  

“Z obežnej dráhy vieme pozorovať niekoľko odlišných usadenín, no nedokázali sme s istotou určiť, či to, na čo sa pozeráme, je niečo pôvodné, alebo ide o výsledok dlhého geologického príbehu,” tvrdí David Paige, jeden z autorov štúdie približujúcej zistenia roveru Perseverance.  

Voda na Marse naozaj existovala

Perseverance skúma kráter Jezero už od roku 2021. V budúcnosti NASA plánuje misiu, ktorá by priniesla vzorky nazbierané roverom späť na Zem. U nás doma vzorky preskúmajú vedci v laboratóriu a pokúsia sa definitívne povedať, či sa život na planéte niekedy nachádzal alebo nie. Medzi májom a decembrom 2022 sa rover vydal z dna kráteru k riečnej delte. Ide o sedimenty, ktoré z vesmíru pripomínajú riečne delty Zeme.  

Potom rover využil radarové zariadenie RIMFAX, aby nahliadol do hĺbky približne 20 metrov pod povrchom. Pomocou radaru výskumníci dokázali vidieť základňu sedimentov. Roky výskumov s touto radarovou technológiou na Zemi vedcov naučili, čo presne majú hľadať. Ukázalo sa, že v okolí delty prebiehali dve výrazne odlišné obdobia usadzovania sedimentov. Tie sa nachádzali medzi dvoma ďalšími obdobiami, počas ktorých prebiehala erózia.  

Základňa riečnej delty nie je rovnomerne plochá. To znamená, že obdobie erózie sa odohralo ešte pred usadzovaním riečnych sedimentov. Ďalej radar ukázal, že sedimenty sú uložené pravidelne a horizontálne, rovnako ako sedimenty v jazerách na Zemi. Ako sme už spomínali na začiatku, vedci dlhú dobu predpokladali, že v tomto kráteri kedysi jazero existovalo. Toto sú prvé dôkazy, ktoré túto teóriu potvrdili.  

Druhé obdobie usádzania nastalo, keď sa hladina jazera začala meniť. Ako vysvetľujú autori výskumu, to čo našiel rover Perseverance je dôkaz o zmenách, ktoré nastali kvôli výraznej zmene marťanského prostredia.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre