Perseverance objavil stopy doteraz najväčšej rieky, aká na povrchu Marsu tiekla

Vedci sa už viacmenej zhodujú na tom, že v minulosti Mars vyzeral úplne inak, ako dnes. Mohol na planéte vzniknúť život?

rieka na marse
Zdroj: Dotted Yeti / Shutterstock.com

Čoraz viac dôkazov poukazuje na to, že minulosť Marsu mohla byť diametrálne odlišná od toho, ako červená planéta vyzerá dnes. Vedci sa zastávajú názoru, že pred niekoľkými miliardami rokov mala planéta magnetické pole, hustejšiu atmosféru, prijateľnejšie teploty a aj tekutú vodu na svojom povrchu.

Podľa prevládajúcich teórií kedysi na Marse existovali jazerá, rieky a pravdepodobne aj oceán. Minulosťou planéty sa momentálne zaoberá aj rover Perseverance, ktorý v skalách objavil ďalšie stopy vlhkej minulosti planéty, informuje NASA. Nové dôkazy totiž naznačujú, že v regióne kde sa rover momentálne nachádza, mohla dávno existovať rieka, hlbšia a rýchlejšia než akákoľvek hypotetická rieka, po ktorej stopy na planéte vedci doteraz objavili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Novoobjavená rieka je jednou z niekoľkých, ktoré v minulosti tiekli do kráteru Jezero, kde sa rover momentálne nachádza. Ako vedci naznačujú, objav novej rieky by im mohol lepšie pochopiť podmienky dávneho Marsu a naviesť ich na miesta, kde by mohli nájsť stopy mikrobiálneho života. Samozrejme, všetko za predpokladu, že život niekedy na Marse existoval.

Ďalšie dôkazy naznačujú, že na Marse tiekla voda
Kamenisté štruktúry mohla vytvoriť rýchla a veľká rieka. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Ak mala planéta podobné podmienky ako Zem, viacerí vedci sa zhodujú na tom, že sa na Marse mohol život vyvinúť. Ak by tak bolo, nájsť by sme mohli len stopy mikroskopických organizmov. Na vznik komplexnejších foriem života v tomto prípade nebol dostatok času.

Momentálne rover Perseverance skúma 250 metrov vysokú štruktúru sedimentov, ktorá má zaobľujúce sa vrstvy. To naznačuje prítomnosť tečúcej vody. Vedci sa momentálne pokúšajú zistiť, či dávna rieka bola relatívne plytkým potôčikom, teda podobnou štruktúrou akú objavil aj rover Curiosity v kráteri Gale, alebo väčšou riekou. Zatiaľ všetky zábery naznačujú, že by mohlo ísť o väčšiu rieku.

„Dôkazy nám zatiaľ hovoria, že by mohlo ísť o hlbokú a silnú rieku, ktorá so sebou niesla veľké množstvo materiálu. Čím silnejší je prúd rieky, tým väčšie kusy si so sebou dokáže odniesť,“ vysvetľuje Libby Ives, výskumník z NASA’s Jet Propulsion Laboratory a operátor roveru Perseverance.

Veľká rieka na povrchu Mars

Ives strávil posledných šesť mesiacov analyzovaním záberov z červenej planéty. Počas tohto výskumu odhalil procesy, ktoré sú nám veľmi povedomé. Zakrivené štruktúry vedci pozorovali z vesmíru už pred niekoľkými rokmi, no teraz ich vďaka roveru Perseverance mali možnosť preskúmať zblízka. Výskumníci sú presvedčení, že tieto štruktúry vznikli silným prúdom mohutnej rieky.

Ďalšie dôkazy naznačujú, že na Marse tiekla voda
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Zakrivené vrstvy sedimentov by mohli byť ostrovčekmi, ktoré sa postupom času vytvorili v strede rieky. Výskumníci predpokladajú, že objavené štruktúry sa v minulosti týčili viac do výšky. Postupom času sa sedimenty premenili na skalu, no potom sa postupom času pomaly zvetrávali. Výskumníci aj naďalej pokračujú vo výskume týchto zvláštnych štruktúr no ak sa ich podozrenia potvrdia, potom by mohlo ísť o stopy zatiaľ najväčšej rieky, akú na povrchu Marsu objavili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre