Opýtali sme sa experta z banky, čo si máme všímať pri online e-shopoch, aby sme sa vyhli falošnému obchodu. Na toto si dajte pozor!

Natrafiť na podvodný e-shop nie je vôbec dnes vôbec náročné. Čo si je ale potrebné všímať v online obchodoch, aby sme predišli tomu, že údaje z bankovej karty odovzdáme podvodníkom.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Nakupovanie na internete sa stalo bežnou súčasťou života každého z nás. Väčšinou, keď hľadáme nejaký tovar, tak sa pozrieme na internete, čo stojí a kde ho kúpiť najlacnejšie. Niekedy ale môžeme natrafiť aj na nedôveryhodného predajcu či rovno podvodníka. V minulosti sme upozorňovali na desiatky falošných obchodov, no pravdou je, že nie vždy je možné ich rozpoznať na prvý pohľad. No väčšinou majú niekoľko spoločných menovateľov, ktoré si je potrebné všímať, aby sme sa vyhli nákupu u podvodníka.

Určite nie je nič príjemné, ak si tovar objednáte, následne čakáte aj niekoľko dní, prípadne dlhšie, kým vám príde, no kuriér vám nevolá, že má pre vás zásielku, hoci ste za tovar už dávno zaplatili. Stala sa vám niekedy takáto situácia? Vedzte či nie, do takejto situácie sa môže dostať každý a je pomerne častou. Natrafiť na podvodného obchodníka nie je vôbec ničím výnimočným. Deje sa to bežne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako odhaliť podvodný e-shop ešte predtým, ako spravíme nákup?

Otázkou je, či sa dá predchádzať takýmto situáciám. Odpoveď znie, že áno, hoci nie vždy. Je ale potrebné vedieť, ako identifikovať nedôveryhodný online obchod, aby ste sa mu mohli vyhnúť.

Pýtali sme na rady jednej z väčších lokálnych bánk, ktorá u nás pôsobí, ako sa vyhnúť podvodným e-shopom. Pozrite sa, čo nám poradili experti z FIO banky, ako predísť tomu, aby sme sa stali obeťou nepoctivého obchodníka.

„Fio banka odporúča klientom venovať pozornosť niekoľkým kritériám pri posudzovaní dôveryhodnosti e-shopov. Patrí sem napríklad kontrola kontaktných údajov na stránke či pravopisné chyby a štýl textu. Zároveň je dôležité, aby obchodné podmienky boli jasne zverejnené a ich neprítomnosť môže byť jedným z varovných signálov. Klienti by mali byť opatrní aj pri veľmi nízkych cenách, napríklad v porovnaní s cenami v kamenných predajniach či u konkurenčných e-shopov. Ak klienti nakupujú u obchodníka prvýkrát a webovú stránku nepoznajú, odporúčame overiť si skúsenosti iných spotrebiteľov, a to napríklad vo forme recenzií. Ďalšou z možností je kontrola cez Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá verejnosť pravidelne informuje o podozrivých aktivitách.“, uviedol pre náš portál Jozef Daňo z Fio banky.

Ako môžete vyššie čítať, tak kľúčové je sa pozerať po prítomnosti kontaktných údajoch, na štylistiku textu a prítomnosť chýb, či e-shop disponuje riadnymi obchodnými podmienkami a nemali by sme sa ulakomiť ani na nezvyčajne nízke ceny. Ďalej, ak webovú stránku, kde sa chystáme nakúpiť, nepoznáme, tak by sme si mali pred nákupom dohľadať o nej recenzie a skúsenosti iných používateľov.

Dovoľte nám, v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako si môžete chrániť vaše peniaze pomocou rôznych funkcií mobilného bankovníctva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre