SOI upozorňuje na podvodné e-shopy, v ktorých Slováci pravidelne nakupujú. Týmto stránkam sa vyhnite!

Mnohé internetové obchody môžu mať koncovku ".sk", alebo byť v slovenskom jazyku. Nie je to však zárukou, že ide o dôveryhodný obchod.

aktualna tema peniaze
Zdroj: unsplash.com (Ibrahim Boran), úprava Vosveteit.sk

Slovenská obchodná inšpekcia varuje, že sa na internete v poslednej dobe objavilo väčšie množstvo falošných internetových obchodov.

Vo svojej tlačovej správe varuje všetkých spotrebiteľov, aby si dali pozor, z akého webového portálu nakupujú. Na internete nájdeme obrovské množstvo e-shopov, z ktorých veľkú časť tvoria aj slovenské domény. V tomto prípade však koncovka „.sk“ a ani slovenský jazyk nezaručujú, že ide naozaj o slovenský portál.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vďaka uvoľneniu podmienok a zjednodušeniu pravidiel pre registráciu môže mať dnes svoju .sk doménu naozaj každý. Samozrejme za predpokladu, že je daná doména voľná. Pre registráciu stačí mať bydlisko, respektíve korešpondenčnú adresu v niektorom z členských štátov EU, v štáte tvoriacom Európsky hospodársky priestor alebo v členskom štáte Európskeho združenia voľného obchodu,“ píše Slovenská obchodná inšpekcia.

V tomto prípade stačí, ak sa uhradí registračný poplatok, pričom za určitú sumu sa môže doména preregistrovať, teda zmeniť registrátora. Pri väčšine online nákupov poskytujeme e-shopu naše osobné údaje ako aj údaje o platobnom prostriedku. Ide o citlivé informácie, preto by sme si mali dať pozor, komu ich prenechávame.

Jednou z hlavných otázok je, či ide o známy e-shop. Ak nakupujete z menej známej stránky, určite pomôže, ak si pred samotným nákupom prečítate recenzie. Ak ich neviete nájsť, obchodná inšpekcia radí, aby sme boli obozretní. Rovnako aj v prípade, ak sú recenzie negatívne. Dôveryhodnosť internetového obchodu viete zistiť aj podľa toho, či má jasne identifikovaného prevádzkovateľa alebo predávajúceho.

„Každý e-shop je povinný informovať spotrebiteľa o osobe predávajúceho ešte pred uskutočnením nákupu. Dôveryhodný obchod preto nemá problém zverejniť informácie o svojom prevádzkovateľovi,“ informuje Slovenská obchodná inšpekcia.

Údaje o predávajúcom si môžete overiť na stránke Obchodného registra alebo Živnostenského registra.

Slovenský jazyk neznamená slovenský e-shop

Ak zavítate na pomerne neznámy internetový obchod s doménou „.sk“, neznamená to, že ide o slovenský obchod, hoci je v našom jazyku. Opäť platí, že si treba overiť osobu predávajúceho. Nedôveryhodný obchod môžu prezradiť aj nízke ceny, hoci tie môžu byť pre nás lákadlom.

Ak má tovar výrazne nižšiu cenu ako konkurencia, je dôvod na opatrnosť, hoci to ešte nemusí znamenať, že ide o podvodníka. Kvôli ochrane vašich údajov a peňazí si však skontrolujte aj ďalšie dôležité faktory. Väčšina dôveryhodných obchodov totiž ponúka viaceré spôsoby platby, vrátane dobierky. Ak si predávajúci vyžaduje platbu vopred, opäť zbystrite pozornosť.

Nedôveryhodný web však môžu prezradiť aj detaily. Ak ste si všimli gramatické chyby, zlú jazykovú úpravu alebo zvláštnu štylizáciu, môže ísť o nedôveryhodný web. Mnohí podvodníci totiž prekladajú stránku pomocou internetových prekladačov.

Každý správny e-shop by mal zároveň mať obchodné podmienky či reklamačný poriadok. Najväčším varovným signálom je to, ak od vás predávajúci požaduje ďalšie platby, ktoré predtým neboli špecifikované. V tomto prípade by ste nemali platiť žiadne dodatočné čiastky.

Prehľad najrizikovejších e-shopov podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie:

  • bonky.sk
  • suprisimo.sk
  • booho.sk
  • finlando.sk
  • rayray.sk
  • fashy.sk
  • gigastore.sk

Všetky tieto portály, okrem gigastore majú prevádzkovateľa v Spojených arabských emirátoch a uvádzajú, že sú len sprostredkovateľmi pre uzatváranie zmlúv so zákazníkmi a predávajúcimi.

Ak ste nakupovali z podobného portálu, môžete sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu cez tento odkaz. V prípade, že je e-shop spravovaný zo zahraničia však môže byť riešenie prípadu mimoriadne zložité. Ak však podnikateľský subjekt operuje na Slovensku, SOI začne vyšetrovanie a v prípade potreby vyvodí dôsledky. Neplatí to však v prípade, ak predávajúci nemajú na Slovensku sídlo alebo zastúpenie. Rovnako nie je povinná konať, ak sa obchod odohral medzi fyzickými osobami prostredníctvom sociálnych sietí, či internetových bazárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre