NASA našla na povrchu jupiterovho mesiaca Ganymédes organické látky: Ako sa tam dostali?

Výskumníci naznačujú, že výskyt solí a organických látok na mesiaci môže naznačovať existenciu oceánu pod povrchom.

Europa mesiac jupitera
Zdroj: Jurik Peter / Shutterstock.com

Misia americkej NASA, Juno, pozorovala na povrchu jupiterovho mesiaca Ganymédes stopy minerálnych solí a organických zlúčenín.  

Organické zlúčeniny pozorovala sonda prostredníctvom vedeckého prístroja JIRAM počas jedného z blízkych preletov okolo mesiaca. Ganymédes je najväčším mesiacom Jupitera a už dlho sa predpokladá, že by sa pod jeho hrubou ľadovou škrupinou mohol nachádzať oceán. Prítomnosť solí a organických zlúčenín na povrchu naznačili predchádzajúce pozorovania misie Galileo a Hubblovho vesmírneho teleskopu, no rozlíšenie nebolo dostatočne vysoké na to, aby to potvrdili.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minulý rok, presnejšie 7. júla, sonda Juno preletela popri mesiaci vo vzdialenosti približne tisíc kilometrov. Krátko po najbližšom bode trajektórie spektroskop JIRAM získal potrebné údaje. Zaujímavosťou je, že tento nástroj vedci vytvorili, aby dokázali nahliadnuť pod plynnú obálku Jupitera. JIRAM dokáže vidieť približne 50 až 70 km do atmosféry plynného obra, do vrstvy, kde pozorujú počasie. Nástroj však používajú aj na iné merania, ako dokazuje nová štúdia.  

Prístroju sa podarilo získať doteraz nevidené rozlíšenie, až menej ako 1 kilometer na pixel. Vďaka fantastickému rozlíšeniu dokázali vedci objaviť jedinečné látky.  

“Prítomnosť minerálnych solí so stopami amoniaku naznačuje, že mesiac je dostatočne chladný na to, aby amoniak kondenzoval počas jeho formácie,” tvrdí Federico Tosi, vedúci novej štúdie. 

Oceán pod povrchom a potenciálne aj život

Predchádzajúce výskumy dokázali, že magnetické pole mesiaca chráni oblasť rovníka a do 40 stupňov geografickej šírky severne a južne. Tieto fluktuácie magnetického poľa nie sú veľmi dobré pre organické látky a soli. Sonda Juno však zistila, že tieto látky predsa len môžu na mesiaci existovať.  

“Objavili sme výrazné množstvá solí a organických látok v svetlých a tmavých regiónoch mesiaca v geografických šírkach chránených magnetickým poľom, tvrdí Scott Bolton, vyšetrovateľ misie Juno.  

Nález týchto látok naznačuje, že ide o zvyšky oceánskej “zmesi”, ktorá sa dostala na povrch tohto zamrznutého mesiaca. Ganymédes nie je jediným mesiacom, ktorý by mohol ukrývať pod povrchom oceán. Ďalším známym príkladom je mesiac Europa. Výskumníci vedia o existencii oceánu pod povrchom Europy, no určiť jeho kompozíciu nie je najjednoduchšie. NASA však plánuje misiu, ktorá by preskúmala niekoľko mesiacov Jupitera, okrem Ganyméda a Europy ešte aj mesiac Callisto.  

Misia Europa Clipper sa pokúsi zistiť čo najviac poznatkov o kompozícii povrchu mesiaca. Okrem toho preskúma aj dva ďalšie Jupiterove mesiace, Ganymédes a Callisto. Aj na týchto mesiacoch výskumníci odhalili uhlík. Výskumníci zdôrazňujú, že náplňou misií ako Europa Clipper nie je nájsť mimozemšťanov. Tieto misie iba zistia, či sú mesiace Jupitera vhodné pre život.    

Výskumníci však nepredpokladajú, že by v oceánoch týchto mesiacov existovali komplexnejšie organizmy než nejaké mikróby.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre