Na Slovákov útočia podvodné kampane. Túto technológiu vyskúšal už každý 4. Slovák, a práve to zneužívajú hackeri!

NBÚ informuje o šírení podvodných reklám na sociálnych sieťach, ktoré sľubujú funkcie populárnych chatbotov.

Podvodné reklamy sľubujú funkcie umelej inteligencie no dostanete vírus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Umelá inteligencia je obrovským lákadlom nielen pre nás, ale aj pre kyberzločincov. Tí sa škodlivý softvér pokúšajú šíriť ďalej aj cez falošné inštalátory, v ktorých vám sľubujú umelú inteligenciu ChatGPT, Bing AI alebo Bard.

O podvodnej reklame na Facebooku informoval Národný bezpečnostný úrad nedávno, no situácia sa odvtedy nezlepšila. Na sociálnych sieťach nájdete už niekoľko rôznych podvodných reklám, ktoré umelú inteligenciu napodobňujú. Ako uvádza NBÚ aj v tomto prípade sa hackeri a podvodníci chytili jedného z populárnych trendov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Umelá inteligencia strháva pozornosť nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Z prieskumov agentúry AKO vychádza, že umelú inteligenciu skúšal už každý štvrtý Slovák. Niet teda pochýb o tom, že aj nás táto technológia zaujala a hľadáme nové spôsoby, ako s ňou pracovať. Málokedy si však dávame pozor na to, odkiaľ túto technológiu sťahujeme a či skutočne ide o to, čo nám reklama alebo stránka sľubuje.

„Útočníci šíria falošné inštalátory Bing AI, Bard či ChatGPT, vytvárajú stovky podvodných webových stránok a aplikácií,“ vysvetľuje SK-CERT. Škodlivé stránky dokážu od používateľov vylákať citlivé údaje, ale aj infikovať ich zariadenie malvérom.“, vysvetľuje NBÚ.

Napríklad s príchodom ChatGPT sa na platforme Obchod Play objavila podvodná aplikácia s umelou inteligenciou ešte skorej, než ju vytvoril samotný vývojár, spoločnosť OpenAI. Podvodné aplikácie s ChatGPT a inými AI sa šíria do dnešného dňa. Útočníci idú v prípade podvodov naozaj ďaleko.

„Platia si reklamu na sociálnych sieťach a vo vyhľadávačoch. Reklama vyzerá veľmi dôveryhodne a prevádzkovatelia sociálnych sietí nevedia nájsť spôsob, ako tieto reklamy efektívne vyhľadávať a odstraňovať. Preto niektoré podvodné kampane na sociálnej sieti bežia aj niekoľko mesiacov,“ vysvetľuje SK-CERT.

Falošným reklamným kampaniam pomáhajú aj komentáre pod príspevkom. Ako informuje NBÚ, dnes nie je žiadny problém vytvoriť množstvo zdanlivo legitímnych komentárov.

Lenže čo sa stane, keď si falošnú aplikáciu ChatGPT stiahnete? Podobné aplikácie typicky umožnia útočníkom získať plnú kontrolu nad zariadením. Zároveň získajú prístup k vašim heslám, správam, kontaktom, číslam kariet či inými údajmi, ktoré máte v mobile.

Podvodné aplikácie v obchodoch

V App Store a Obchode play aj dnes nájdete aplikácie, ktoré sľubujú funkcie umelej inteligencie, no pritom ide o podvod. Začiatkom tohto roka sa s podobným softvérom roztrhlo vrece. Podvodníci kopírujú nielen dizajn samotnej služby, ale častokrát si „požičajú“ aj oficiálne logo spoločnosti. Tým sa snažia u obetí vzbudiť pocit dôveryhodnosti.

Vývojári podvodných aplikácií si v tomto prípade pýtajú recenziu od užívateľov po veľmi krátkej dobe používania. Mnohé obete zvyknú odkliknúť päť hviezdičiek a aj takýmto spôsobom podvodníci hrabú pozitívne ohlasy. Aplikácie nesú názov ako Chat Bot – Writing Assistant, Chatgptmac, I ntelliapps ai chat bot macapp a podobne. Mnohé falošné aplikácie tvorí prakticky rovnaký kód s malými obmenami.

Chatbota ChatGPT sme dlhú dobu vedeli navštíviť len v prehliadači, no teraz už má svoju vlastnú oficiálnu aplikáciu. Pri sťahovaní si teda dajte pozor na to, aby ste nestiahli jednu z množstva falošných aplikácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre