Na Marse sa podarilo po prvýkrát zachytiť zvuk „púštneho diabla“. Teraz si ho môžete vypočuť!

Včera výskumníci publikovali štúdiu, ktorá so sebou priniesla jedinečnú nahrávku.

Perseverance zachytil zvuky marťanského tornáda
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Keď rover Perseverance pristál v roku 2021 v kráteri Jezero na Marse, so sebou si priniesol aj mikrofón, ktorý nám už niekoľkokrát priniesol zvuky z iného sveta. Vedcom sa však teraz po prvýkrát v histórii podarilo zachytiť, ako znie prašný diabol, malé vzdušné tornáda, ktoré sa na povrchu planéty objavujú.

Štúdia bola publikovaná včera, 13. decembra 2022Nature Communications. Jej vedúcou bola Naomi Murdoch a jej tím, ktorý sa skladal z členov francúzskej a americkej vesmírnej agentúry. Zvuk prašného diabla sa však podarilo objaviť Rogerovi Wiensovi z Purdue University, ktorý viedol tím riadiaci vedecké prístroje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Cez mikrofón sa toho môžeme dozvedieť oveľa viac, než s inými vedeckými prístrojmi. Tie merajú dáta v pravidelných intervaloch, no mikrofón nám dáva možnosť odobrať zvukovú vzorku planéty, ktorá nám poskytne oveľa lepší obraz o tom, aký Mars naozaj je,“ vysvetľuje Wiens.

Mikrofón roveru Perseverance nefunguje 24/7. Raz za niekoľko dní začne nahrávať zvuky červenej planéty približne tri minúty. Zachytiť prašného diabla priamo pri čine je teda šťastím, no ako sa vedecký tím vyjadril, nie je to niečo, čo by bolo úplne nečakané. Od pristátia v kráteri Jezero si rover všimol približne 100 prašných diablov. Až teraz sa však stalo, že jedno tornádo prešlo priamo cez rover v momente, keď nahrával zvuk.

Dobré správy

Vedci však nezískali len prvú zvukovú nahrávku tornáda na inej planéte. Spolu s tým rover získal viac informácií o tlaku vzduchu a vznikla aj sekvencia fotografií, ktoré vedcom dajú lepšiu predstavu o tom, ako vyzerá počasie na Marse.

„Podarilo sa nám zachytiť pokles tlaku a mohli sme si vypočuť marťanský vietor. Keď sa rover dostal do oka drobného tornáda, na pár sekúnd zavládlo ticho. Potom sa opäť ozval vietor a tlak stúpol. Všetko sa to odohralo v niekoľkých sekundách,“ popisuje Wiens zvukovú nahrávku.

Vietor má rýchlosť približne 40 km/h, čo je približne porovnateľné s prašnými diablami na Zemi. Jediný rozdiel je v hustote atmosféry, ktorá je oveľa nižšia ako na našej planéte. Vietor s rovnakou rýchlosťou ako u nás má len 1% tlaku, ako by mal na Zemi. Ako vysvetľujú vedci, nie je silný, no očividne dokáže v podmienkach červenej planéty zodvihnúť častice prachu a zdvihnúť ich do vzduchu.

Informácie, ktoré vedci z pozorovania získali so sebou prinášajú dobré správy. Budúci astronauti sa nemusia báť, že by ich zasiahla masívna a silná púštna búrka, ktorá by mohla poškodiť ich ubytovacie moduly, vozidlá, alebo hocičo iné, ako to môžeme vidieť vo filmoch. Prašné tornáda však majú aj ďalšiu výhodu. Ak sa dostanú do blízkosti roveru či inej misie, môžu očistiť jej solárne panely.

Problémom pre misie na Marse je prach, ktorý sa usádza na solárnych paneloch zariadení a bráni im získavať energiu. Týmto problémom trpia každé misie. Tím vedcov môže z času na čas pozorovať pravidelný pokles energie a potom odrazu obrovský skok k lepšiemu. To značí, že prašný diabol očistil solárne panely roveru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre