Vrtochy počasia v kráteri Jezero: Čím sa domov roveru Perseverance líši od iných regiónov Marsu?

Počas prvých dní pobytu na červenej planéte rover zaznamenal mimoriadnu aktivitu takzvaných "prašných diablov".

Rover Perseverance zachytil vrtochy marťanského počasia
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Počasie v kráteri Jezero môže byť poriadne divoké, ako dokazujú zábery roveru Perseverance zachytené počas prvých 216 solov, alebo inak povedané, marťanských dní. Počas tohto relatívne krátkeho obdobia sa roveru podarilo zachytiť najprominentnejšiu aktivitu takzvaných „prašných diablov“, resp.  vírov tvorených prúdením vzduchu.

Portál NASA’s JPL informuje o štúdii, ktorá bližšie skúma počasie zaznamenané počas prvých dní roveru Perseverance. Vo svojej práci sa vedci snažia pochopiť správanie prachu, čo by jedného dňa mohlo pomôcť predpovedať obrovské púštne búrky schopné obklopiť celú planétu. Práve tieto extrémne prejavy počasia predstavujú hrozbu nielen pre robotické, ale eventuálne aj ľudské misie operujúce na planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vždy keď pristaneme do nového regiónu, otvára sa nám možnosť lepšie pochopiť počasie celej planéty,“ vysvetľuje autorka štúdie, Claire Newman.

Prach v kráteri Jezero

Newman dodáva, že Mars sa momentálne nachádza uprostred prašnej sezóny a je pravdepodobné, že rover zachytí ešte viac prašných búrok. Perseverance pozoroval svoje okolie hlavne kamerami, no dodatočné informácie priniesol aj vedecký nástroj MEDA (pozn. redakcie Mars Environmental Dynamics Analyzer). MEDA dokáže zaznamenať vietor a prostredníctvom svetelných senzorov odhaliť víry rozptyľujúce svetlo okolo roveru. Perseverance je vybavený dohora smerujúcou kamerou, prostredníctvom ktorej vedci zachytávajú pohyb nielen oblakov, ale aj prachu.

„Kráter Jezero je jedným z najaktívnejších zdrojov prachu na planéte. Všetko čo sa tu dozvieme nám môže pomôcť pri budúcich misiách.“, vysvetľuje Manuel de la Torre Juarez z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

V rámci štúdie autori zistili, že počas priemerného marťanského dňa okolo roveru prejdú najmenej štyri vzdušné víry. Najmenej trikrát sa roveru Perseverance podarilo zachytiť vzdušné víry schopné vyniesť do vzduchu veľké oblaky prachu. Najväčšie zo zaznamenaných udalostí dokázali vytvoriť oblak s rozlohou 4 štvorcových kilometrov.

Nárazy vetra nie sú až tak časté ako vzdušné víry, no vedci sa domnievajú, že dokážu do atmosféry vyniesť buď rovnaké alebo väčšie množstvo prachu. Prašná aktivita vyvolaná nárazmi vetra môže zodpovedať za veľké množstvo prachu, ktoré sa v marťanskej atmosfére nachádza.

Hoci sa prach nachádza po celom Marse, kráter Jezero je podľa autorov štúdie špeciálnym miestom. Nachádza sa totiž na „prašnej dráhe“ tiahnucej sa zo severu na juh planéty. Počas prašných sezón sa po tejto dráhe presúva veľké množstvo prachu. Zvýšenú aktivitu prachu ale vedci pripisujú aj drsnosti povrchu. Sonda InSight sa nachádza približne 3-tisíc km od kráteru Jezero, no v jej okolí sa vzdušné víry nevyskytujú. Kvôli tejto slabej aktivite sa pomaly zbiera prach na jej solárnych paneloch a sonda trpí nedostatkom energie.

Rover Perseverance je poháňaný jadrovou energiou, no ak by používal solárne panely, vedci by sa nemuseli báť nánosu prachu. Ten by už odvialo niekoľko prechádzajúcich vírov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre