SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Misia InSight zaznamenala doteraz najväčšie zemetrasenie na Marse: Tri dni nato prešla do núdzového režimu

Mimoriadne fascinújúci objav sonda zachytila v momente, keď čelila problémom so solárnymi panelmi

Pristávací modul americkej NASA, InSight, zaznamenal doteraz najsilnejšie zemetrasenie na povrchu červenej planéty. Odhaduje sa že išlo o zemetrasenie piatej magnitúdy, ktoré sa odohralo 4. mája tohto roku a zaradilo sa medzi viac ako tisíc zemetrasení, ktoré pristávací modul na povrchu Marsu zaznamenal, píše portál NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Misia InSight si na palube nesie mimoriadne citlivý seizmometer z francúzskeho Centre National d’Études Spatiales. Ten pomáha misii nahliadnuť pod povrch červenej planéty a prostredníctvom seizmických vĺn preskúmať jadro, plášť a kôru Marsu. Na základe údajov zo seizmometra môžu astronómovia lepšie popísať hĺbku a kompozíciu planetárnych vrstiev. Pochopenie kompozície Marsu môže astronómom prezradiť viac o tom, ako vznikali skalnaté planéty, napríklad aj naša Zem alebo susedná Venuša.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zemetrasenie piatej magnitúdy nie je v porovnaní s tým, čo môžeme cítiť na Zemi, obzvlášť výrazné, no neradí sa ani k slabším zemetraseniam. V prípade Marsu sa však blíži k vrchnej hranici toho, čo astronómovia očakávali. Objav misie InSight preto vyvolal vlnu záujmu a momentálne sa vedci pokúšajú zistiť odkiaľ prišlo a čo bolo jeho zdrojom. Na základe toho sa pokúsia vyvodiť ďalšie poznatky o červenej planéte.

„Seizmometer sme nastavili koncom roka 2018 a odvtedy sme čakali na veľké zemetrasenie. Teraz ho konečne máme a pomôže nám nahliadnuť do interiéru Marsu lepšie než čokoľvek, čo prišlo pred ním,“ vyjadril sa Bruce Banerdt, vyšetrovateľ misie InSight.

Núdzový režim

Silné zemetrasenie prišlo v momente, keď misia InSight čelí výrazným problémom s energiou. Tam, kde sa misia nachádza, dochádza počas zimných období k oveľa väčšiemu výskytu prachu vo vzduchu, čo obmedzuje svetlo. Len pred troma dňami, 7. mája, misia vstúpila do núdzového režimu. Počas neho sa vypnú všetky funkcie, okrem tých najkritickejších. Núdzový režim slúži na ochranu misie a vedci z NASA nevylučujú, že v budúcnosti môže misia do tohto režimu vstúpiť opäť.

Misia InSight sa začala v novembri 2018 a ukončená bola v roku 2020. Americká vesmírna agentúra, NASA, sa však rozhodla misiu ešte predĺžiť do decembra tohto roku. InSight teda naďalej pokračuje v monitorovaní seizmickej aktivity a počasia, pokým misia ostane funkčná. Už počas predlžovania misie si boli vedci z NASA vedomí zbierania prachu na solárnych paneloch. Podľa súčasných odhadov expertov sonda InSight nedokáže prežiť do konca svojej predĺženej misie.

Zároveň ale nie je nič stratené. Hoci sa už predpokladá, že v najbližších mesiacoch misia InSight prestane fungovať, jej solárne panely by mohol očistiť „prašný diabol“, druh vzdušného víru vyskytujúci sa na planéte. Je však otázne, či sa nájde nejaký, ktorý by prešiel blízko popri sonde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close