Vypočujte si zvuky, ktoré vznikli milióny kilometrov od Zeme: Čo všetko zachytil rover Perseverance?
Praskanie kameňov, zvuk vetra, či prašného tornáda. V nahrávkach sa objavilo aj niečo, čo nikto nečakal.
Rover Perseverance, ktorý momentálne hľadá stopy života na Marse, si so sebou na túto planétu priniesol vybavenie, ktoré žiadna iná vedecká misia predtým nemala. Okrem helikoptéry Ingenuity, ktorá dokázala, že aj na tejto planéte môžeme lietať, mal rover na sebe aj dva mikrofóny. Tie nám priniesli naozaj pozoruhodnú nahrávku, píše portál Universe Today.
Perseverance nám priniesol prvé zvukové stopy z inej planéty – praskanie skál pod kolesami, zvuky motora, či laserového vedeckého nástroja. Zároveň sa podarilo roveru zachytiť aj inú perspektívu historického letu helikoptéry Ingenuity – zvuky jej vrtule. Perseverance nahrala približne 5 hodín zvukového záznamu kde počuť aj marťanský vietor.
„Na Mars sme sa mohli pozerať očami niekoľkých sond. Teraz sme však pridali iný „zmysel“ a výsledky sú naozaj dychberúce,“ vyjadril sa vedecký tím, ktorý má na starosti mikrofóny roveru Perseverance.
Americká vesmírna agentúra, NASA, spustila interaktívnu webovú stránku, kde si môžu všetci záujemcovia vypočuť zvuky, vznikajúce milióny kilometrov od Zeme. Aby toho nebolo málo, môžete si vypočuť aj typické ruchy Zeme tak, ako by zneli na povrchu Marsu.
Červená planéta má oproti tej našej oveľa tenšiu atmosféru. To znamená, že sa zvukové vlny šíria iným spôsobom, ako na našej planéte. Hoci rozdiel nie je nejak extrémne veľký, ak nastražíte uši, môžete ho počuť. NASA tvrdí, že všetky zvuky by boli na Marse tichšie.
Ako znie iná planéta?
„Ak by ste začali fúkať do prázdnej fľaše, frekvencia zvuku by bola o čosi iná. Všetko na Marse vydáva frekvencie, ktoré sú o dve tretiny nižšie, ako na Zemi,“ vyjadril sa Greg Delory z NASA.
Štebot vtákov, alebo pískanie by ste na Marse takmer nepočuli. Vedci dokonca ostali príjemne prekvapení, keď sa roveru Perseverance podarilo zachytiť zvuk motora Ingenuity, počas jeho štvrtého letu.
Neprehliadnite
Delory sa podieľal na výrobe úplne prvého mikrofónu, ktorý sa mal na Mars dostať ešte v roku 1999. Nachádzal sa na palube misie Mars Polar Lander, ktorá bohužiaľ na červenej planéte havarovala. O niekoľko desaťročí neskôr si však Delory vypočul prvé nahrávky z červenej planéty a bol nadchnutý.
Podľa jeho slov všetko znelo tak, ako očakával. Zvukovým nahrávkam z Marsu dominuje tiché pozadie a zvuk vetra, občasne prerušený prašnými tornádami. Zároveň správne očakával, že okrem prírodných zvukov mikrofóny zachytia aj zvuky, ktoré vydáva sám rover.
Inžinieri z NASA vidia v mikrofónoch obrovský potenciál. Tvrdia, že v budúcnosti, keď lepšie pochopia zvuky Marsu, budú môcť vyriešiť problém s roverom pomocou nahrávky. Prirovnávajú to k automechanikovi, ktorý načúva zvukom motora, aby zistil, čo je s autom zle.
Komentáre