Na akých planétach môže existovať voda? Nová štúdia vás zoberie na miesta, ktoré by vás rozhodne nenapadli

Výskum švajčiarskych univerzít ponúka ďalšie dôkazy o tom, že život môže vzniknúť aj na zvláštnych miestach.

Na akých planétach môže existovať voda?
Zdroj: ESA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Voda sa radí k tým najzákladnejším látkam potrebným pre vznik života. Zem je zatiaľ jedinou známou planétou, ktorá si dokáže vodu na svojom povrchu udržať v tekutom stave. Pri pátraní po vzdialených svetoch s podmienkami pre život preto astronómovia hľadajú planéty podobné tej našej.

Lenže je to správny prístup? To sa pravdepodobne uvidí až časom, no v novej štúdii vedci z University of Bern a University of Zurich tvrdia, že voda môže existovať aj na planétach, ktoré sú úplne iné, vysvetľuje portál SciTech Daily. To či voda existuje na planéte alebo nie, závisí od množstva rôznych faktorov. V najjednoduchšom prípade ale existuje koncept takzvanej obývateľnej zóny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obývateľná zóna je vo svojej podstate ideálna vzdialenosť od hviezdy, v ktorej sa môže planéta nachádzať, pretože teploty v obývateľnej zóne umožňujú existenciu vody na jej povrchu. Aj naša Zem leží v obývateľnej zóne a vyznačuje sa aj ďalšími priaznivými faktormi.

„Atmosféra je jednou z dôležitejších vecí potrebných pre existenciu vody na planéte,“ vyjadril sa spoluautor štúdie Ravit Helled.

Vo svojej práci vedci tvrdia, že aj planéty, ktoré na prvý pohľad nemajú priaznivé podmienky, môžu ukrývať vodu. Opierajú sa o fakt, že atmosféra Zeme v minulosti vyzerala úplne inak, než dnes. Prvotnú atmosféru planéty označujú vedci ako primordiálnu a skladala sa prevažne z vodíka a hélia. Väčšie a masívnejšie planéty získavajú oveľa väčšiu primordiálnu atmosféru, ktorá môže vyvolať skleníkový efekt, rovnako ako atmosféra na Zemi dnes. Vedcov zaujímalo, či aj na takýchto planétach dokáže vzniknúť voda.

„Nehostinné“ planéty

V rámci štúdie vedci simulovali obrovské množstvo planét a ich vývoj v rozmedzí niekoľkých miliárd rokov. Vo svojej simulácii počítali nielen s vlastnosťami atmosfér, ale aj hviezd, okolo ktorých planéty obiehali. Simulácia zohľadnila aj vnútorné procesy planét.

„Zistili sme, že v mnohých prípadoch planéty svoju primordiálnu atmosféru stratili a vinníkom bola intenzívna radiácia hviezdy,“ vysvetľuje vedúci štúdie Marit Mol Lous.

V niektorých prípadoch si však planéty svoju prvotnú atmosféru dokázali udržať. V tomto prípade môžu vzniknúť aj vhodné podmienky pre vodu. Ak má planéta dostatok geotermálnej energie, v tom prípade sa nemusí spoliehať na radiáciu hviezdy. Simulácia zároveň vedcom ukázala, že vhodné podmienky pre existenciu vody môžu pretrvávať až desiatky miliárd rokov.

„Pre mnohých to môže byť prekvapenie. Astronómovia zvyčajne očakávajú, že tekutá voda sa bude vyskytovať v oblastiach okolo hviezd, ktoré dostávajú presne to správne množstvo žiarenia: nie príliš veľa, aby sa voda nevyparila, a nie príliš málo, aby celá nezamrzla,“ píšu vedci v publikovanej správe.

Výsledky opäť potvrdzujú, že život môže vzniknúť aj na planétach, ktoré vôbec nepripomínajú našu Zem. Autori štúdie podotýkajú, že pri dostatku geotermálnej energie by mohla voda a možno aj život vzniknúť aj na takzvaných túlavých planétach. Ide o planéty, ktoré cestujú naprieč vesmírom bez toho, aby obiehali okolo nejakej hviezdy. Voda a život by však na týchto planétach existoval pod hrubou vrstvou ľadu, podobne ako môže život existovať na mesiaci Europa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre