Spravodajstvo

Mobilní operátori sa od dnešného dňa musia prispôsobiť novým pravidlám Európskej Únie: Čo sa pre nás zmení?

Od 1.7.2022 vstupuje do platnosti upravená regulácia pre roaming zo strany Európskej Únie. Zmeny sa dotknú viacerých z nás.

Od roku 2017 sme si mohli užívať roamingu v zahraničí pre volanie, posielanie správ či využívanie internetu bez dodatočných poplatkov. Bolo to vďaka regulácii zo strany Európskej Únie, pričom tieto roamingové pravidlá platili pre zónu EEA (European Economic Area). Táto regulácia mala vypršať práve teraz, no EÚ sa dohodla na tom, že v roamingu bez dodatočných poplatkov budeme pokračovať. Pripravilo sa však niekoľko zmien, ktoré aktuálne vstúpili do platnosti a naši operátori sa im budú musieť prispôsobiť. Aké zmeny nás teraz čakajú a na čo všetko sa môžeme tešiť? Všetky potrebné informácie nájdeme na oficiálnej stránke Európskej Únie.

Platnosť regulácie zo strany Európskej Únie bude na ďalších 10 rokov

Až do roku 2023 si budeme môcť užívať zvýhodnené pravidlá používania mobilného roamingu v rámci Európskej Únie, resp. zóny EEA. Niektoré úpravy sa však v tejto regulácii nájdu, pričom slúžia najmä k prehľadnejšiemu a výhodnejšiemu využívaniu mobilných služieb v zahraničí. Jedným z nových pravidiel bude, že mobilní operátori budú musieť zabezpečiť rovnaké rýchlosti internetu v zahraničí ako využívame doma. Podmienkou bude však dostatočná prispôsobenosť siete v zahraničí. Náš operátor nás však už nemôže obmedzovať na rýchlosti internetu a ak doma máme možnosť pripojiť sa k 4G či dokonca 5G sieti, musí nám umožniť vstup do tejto siete aj v rámci EEA. Samozrejme ak to daná krajina umožní technickým vybavením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšou zmenou, ktorá sa dotkne regulácie zo strany Európskej Únie bude, že nás operátor bude musieť informovať o dodatočných poplatkoch. V rámci pevninského pripojenia totiž využívame klasické pripojenie k sieti, no akonáhle sa presunieme napríklad na loď, začíname sa pripájať k inému druhu pripojenia. Takéto pripojenie nás môže stáť nemalé peniaze a náš mobilný operátor bude po novom povinný nás o týchto poplatkoch vopred informovať. Čo sa týka upozornení na dodatočné poplatky, operátor nás musí informovať o poplatkoch napríklad aj na zákaznícku podporu operátora, leteckých spoločností alebo napríklad dodatočných poplatkoch za SMS, ktoré môžu byť vyššie ako u nás doma.

Lepšie podmienky pre používateľov aj v zahraničí

Spomenúť musíme aj fakt, že všetci operátori musia automaticky pri vstupe do zahraničia informovať svojich zákazníkov o možnosti núdzového volania. Vo väčšine prípadov funguje v rámci Európskej Únie linka 112, no ak existuje aj nejaká alternatívna možnosť tiesňovej komunikácie, náš operátor by nás mal automaticky informovať. Znižovať sa bude aj cena za roamingové dáta, volania či SMS. Tým EÚ stanovuje lepšie ceny aj pre operátorov, aby nemuseli platiť vysoké poplatky operátorom v zahraničí za prenášanie dát. Európska Únia stanovila, ako bude postupne klesať cena týchto jednotiek.

  • Cena mobilných dát: 2 €/GB v roku 2022, 1.8 €/GB v roku 2023, 1.55 €/GB v roku 2024, 1.3 €/GB v roku 2025, 1.1 €/GB v roku 2026 a 1 €/GB v roku 2027
  • Cena volania: 0.022 €/min v rokoch 2022-2024 a 0.019 €/min od roku 2025
  • Cena SMS: 0.004 €/SMS v rokoch 2022-2024 a 0.003 €/SMS od roku 2025

Zmeny sa však nebudú týkať len roamingu, no rovnako Európska Únia stanovuje, že mobilní operátori by nemali zvýhodňovať určité aplikácie pre používanie dát. Operátori by tak mali zrušiť svoje balíky napríklad pre neobmedzené využívanie sociálnych sietí či iných aplikácií. Pre používateľov s aktívnymi balíkmi by sa nemalo zmeniť nič. Od dnešného dňa by však nemali operátori umožniť aktivovať tieto balíky pre nových používateľov.

Ako často využívate mobilné dáta v zahraničí aj vy? A dotkne sa vás nejako nová regulácia zo strany Európskej Únie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close