Toto sú dôvody, prečo Windows Phone svojho času predbehol dobu

Spomínate si ešte na Windows Phone? Tento operačný systém v mnohých aspektoch predbehol dobu, čo mohlo byť jedným z dôvodov jeho konca.

Windows Phone nokia
Zdroj: Pixabay.com

Spomínate si ešte na operačný systém Windows Phone? Tento operačný systém sa v mobilnom svete príliš dlho neohrial a nakoniec aj zanikol. Napriek tomu ale priniesol mnoho funkcionalít, ktorými predbehol dobu. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.

Minimalistický dizajn

S príchodom smartfónov sa nám do rúk dostali aj úplné iné možnosti využívania mobilov. Funkcionalít bolo razom niekoľko násobne viac, čo sme chceli naplno využiť. Také prostredie Androidu alebo iOS mohlo byť ale pre viacerých používateľov neprehľadné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Windows Phone vs Android
Zdroj: Vosveteit.sk

No Windows Phone, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2010 bol vskutku minimalistický. Vlastnosť, za ktorou sa dnes mnohí naháňame. Smerom minimalizmu sa uberajú aj vývojári Androidu a iOS, no na danú dobu nebol minimalizmus až tak populárny.

Využívanie widgetov

V spojení s minimalistickým dizajnom vedel Windows Phone využívať aj Live Tiles. Bola to istá verzia widgetov. Widgety samozrejme využíval aj Android, no neboli usporiadané tak pekne, ako v prípade Windows Phone. Ale to je znova vec vkusu, ako sme totiž spomenuli vyššie, minimalizmus sa až tak nenosil.

android na windows phone lumia_opt
Zdroj: The Verge

Istým spôsobom sa od Windows Phone inšpiroval aj Apple. Ten priniesol widgety iba pár rokov dozadu, no dizajnovo sú veľmi podobné. Taktiež sa odlišujú od ikony samotnej aplikácie, no taktiež sa tvária ako jej rozšírená verzia, ktorú môžete využívať priamo z domovskej obrazovky.

Apple_ios 14_widgety
Zdroj: Youtube (Apple)

Tmavý režim

Mnoho ľudí vyhľadáva práve tmavý režim, pretože chcú ušetriť energiu batérie alebo svoje oči. Android a iOS uviedli plnohodnotný tmavý režim vo svojich systémoch až v roku 2019 (isté aplikácie to umožňovali skôr). No to je znova odvetvie, v ktorom Windows Phone predbehol dobu. Tmavý režim vo svojom vnútri uviedol už pri vzniku v roku 2010.

Adaptívne farby

Android 12 uviedol funkcionalitu, ktorá na základe výberu pozadia pozmení farby systému tak, aby ladili s daným pozadím. To je ale taktiež funkcionalita podobná tej, ktorú mal Windows Phone od začiatku. Nešlo ale o výber pozadia, ale o výber samotnej farby, ktorá sa uplatnila na Live Tiles. Táto farba bola následne uplatnená v rôznych častiach systému.

windows phone farby
Zdroj: howtogeek.com

Identifikácia skladieb

Tak v tomto smere sa nedá hovoriť o úplnom predbehnutí doby, pretože aj iné platformy dokázali identifikovať skladbu pomocou aplikácie Shazam. Windows Phone mal ale túto funkcionalitu vstavanú do svojej aplikácie Bing. Podobné riešenie dnes vidíme v prípade Google asistenta, v prípade iOS túto funkcionalitu zastupuje Siri.

A aký máte názor na Windows Phone vy? Využívali ste zariadenie s týmto operačným systémom? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre