Môže batérii smartfónu uškodiť, ak ju budete nabíjať aj niekoľkokrát za deň?

Na degradáciu batérie vplýva viacero premenných.

nabijanie smartfonu
Zdroj: Andreas Haslinger a Ludovic Migneault Unsplash

Jednou z najviac namáhaných súčiastok v smartfóne je batéria. Batéria smartfónu častokrát odíde skôr ako taký displej, konektory či iné komponenty. Dôvodom je jej degradácia. Ide o chemický proces, ktorého výsledkom je strata schopnosti uchovávať energiu.

Ku znehodnoteniu batérie dochádza aj vtedy, keď smartfón nepoužívate a leží vám len tak v poličke. Rovnako degraduje aj v situácii, keď ju pravidelne používate. Ide o prirodzený a nezvratný proces. Samozrejme, rýchlosť degradácie viete ovplyvniť viacerými faktormi. Ak sa o batériu smartfónu staráte tak, ako máte, tak vám vydrží o poznanie dlhšie v porovnaní so situáciou, kedy je dávate neprimerane zabrať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predtým, ako sa ale vrhneme na túto tému podrobnejšie, tak je potrebné povedať, čo je to nabíjací cyklus. Jeden nabíjací cyklus je nabitie telefónu z 0% na 100%. Nabitie telefónu z 50% na 100% je 0,5 nabíjacieho cyklu. Väčšina výrobcov dnes deklaruje, že smartfóny sú schopné vydržať okolo 400 až 600 nabíjacích cyklov bez toho, aby stratili kapacitu batérie o viac ako 10% až 20%. To zodpovedá približne dvom až trom rokom používania zariadenia.

Čo všetko vplýva na degradáciu batérie?

Na degradáciu batérie vplýva viacero premenných. Jednou z nich je vysoká teplota, resp. príliš nízka teplota. Keď je batéria vystavená nadmerným teplotám, urýchľuje to proces starnutia, čo spôsobuje rýchlejšie vybitie telefónu. Dôvodom je, že elektrolyt, ktorý sa nachádza medzi elektródami, sa pri zvýšených teplotách rozpadá rýchlejšie. Podobné reakcie prebiehajú aj pri príliš nízkych teplotách. Napríklad v niektorých prípadoch môže nízka teplota spôsobiť formovanie kryštálov v elektrolyte batérie, čo môže fyzicky poškodiť vnútornú štruktúru batérie a viesť k trvalému zníženiu kapacity.

Teplota ale nie je jediný faktor, ktorý vplýva na životnosť batérie. Jedným z ďalších je aj napätie v batérie. Ak je napätie v batérii príliš vysoké, môže to urýchliť chemické reakcie v jej vnútri. Rovnako to platí aj pri príliš nízkom napätí. Preto väčšina výrobcov smartfónov odporúča, aby sme úroveň nabitia udržiavali niekde okolo 20% až 80%.

Môže uškodiť batérii jej časté nabíjanie?

Jednou z častých otázok, s ktorou sa stretávame, je, či môže časté nabíjanie batérie smartfónu uškodiť. Tí skôr narodení si určite pamätajú, že vybíjali svoje telefóny na 0% a nabíjali na 100%. Dôvodom bol pamäťový efekt. Tento efekt je prítomný pri batériách typu CiCd. Dnes v telefónoch ale nájdeme lítium-iónové batérie, ktoré však už pamäťový efekt nemajú.

Otázkou preto je, môže časté nabíjanie poškodiť batériu? Krátka odpoveď je, že nie. Portál charbycharge.com hovorí, že nie. Práve naopak, frekventovanejšie nabíjanie môže pomôcť predĺžiť jej životnosť. V ideálnom stave by ste mali udržiavať úroveň nabitia čo najbližšie k stredu pre maximalizáciu zdravia batérie. Pravdou ale je, že to nie je v praxi často reálne.

Nabíjajte vždy, keď môžete

Experti z charbycharge si uvedomujú, že udržať batériu na úrovni okolo 50% nabitia je nereálne a preto odporúčajú, aby sme nabíjali batériu vždy, keď môžeme a to s cieľom, aby sme úroveň napätia držali na 20% až 80%. Prípadne, ak vám to situácia dovoľuje, tak aby ste dodržiavali pravidlo 45%  až 75%. Pomôže vám to zachovať zdravie batérie vášho telefónu. Týmto spôsobom dosiahnete žiadané napätie v batérii.

Ak máte teda obavy z toho, že nabíjate váš telefón aj viackrát za deň, tak nemusíte mať. Majte ale nepamäti, že cieľom je udržať ideálnu úroveň napätia v batérii, ktorú dosiahnete, čím viac bližšie ste k polovici jej nabitia. Ak budete telefón „prebíjať“, tak batérii vášho smartfónu skôr uškodíte ako pomôžete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre