SpravodajstvoWindows

Milióny Windows počítačov stratia čoskoro podporu. Budú odpísané na onen svet. Google tu vidí príležitosť pre ChromeOS Flex

Už čoskoro sa končí podpora Windows 10 a nová aktualizácia pre Windows 11 nepôjde na starších zariadeniach. Oplatí sa prejsť na ChromeOS Flex?

ChromeOS Flex je operačný systém pre počítače, ktorý si zakladá na bezpečnosti a pravidelných aktualizáciách. Ako už z názvu pravdepodobne tušíte, tak ide o OS, na ktorom pracuje spoločnosť Google. Stále ide ale o pomerne malého hráča na trhu.

Väčšina užívateľov Windowsu má stále staršiu verziu Windows 10, ktorej už čoskoro skončí podpora. Niektorí odmietajú prejsť na jedenástku, zatiaľ čo iní užívatelia nemajú nárok na bezplatnú aktualizáciu, približuje Google. Spoločnosť tvrdí, že ChromeOS Flex predstavuje viac než vhodnú alternatívu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google sa chytá príležitosti

Ešte tento mesiac sme informovali o končiacej sa podpore pre starší Windows 10. Problémom v tomto prípade je, že viac ako 60% užívateľov ešte používa tento operačný systém a z toho veľké percento užívateľov nemá vôbec v úmysle prejsť na novšiu verziu operačného systému Windows. V praxi to znamená, že stovky miliónov užívateľov budú mať v zariadení nepodporovaný operačný systém. 

koniec podpory Windows 10 miliony pocitacov
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Bez novších bezpečnostných aktualizácií sa množstvo užívateľov dostane na mušku hackerom, ktorí budú hľadať v staršom operačnom systéme bezpečnostné slabiny a budú ich aktívne zneužívať. Bez aktualizácií, ktoré by tieto slabiny opravili, sú dáta užívateľov v ohrození. Lenže prečo ľudia odmietajú prejsť na Windows 11? Dôvodov je niekoľko. Windows 11 nemal najlepší štart a mnohým prekážajú aj vyššie hardvérové nároky tohto OS. Microsoft si nepomohol ani tým, že nadchádzajúca aktualizácia pre Windows 11, 24H2, vyradí z podpory oveľa viac zariadení. 

Microsoft kráča cestou umelej inteligencie, ktorú chce zakomponovať do Windows 11, no ide o dvojsečnú zbraň. Na jednu stranu umelá inteligencia výrazne rozšíri možnosti operačného systému, no na druhú stranu sa aj zdvihnú hardvérové požiadavky. 

Situácia však nie je až taká zlá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Po novej aktualizácii Windows 11 vyslovene nepôjde len na zariadeniach, ktoré sú staršie ako 15 rokov, čo je samo o sebe prijateľný kompromis. Tak, či onak, vyššie hardvérové požiadavky môžu pocítiť aj podstatne novšie stroje, čo užívateľov určite nepotešilo.

Vo svetle týchto zmien spoločnosť Google uvidela príležitosť a užívateľom ponúka zdarma svoj vlastný operačný systém. Ten má byť všetkým, čo Windows už nebude. ChromeOS Flex je najnovšou verziou operačného systému ChromeOS a jeho hlavnými vlastnosťami sú bezpečnosť, jednoduché užívateľské rozhranie a nenáročnosť. 

Lenže čo tento operačný systém ponúka? Ako prvé musíme spomenúť, že aj užívatelia Windows môžu bez problémov prejsť na nový operačný systém. ChromeOS Flex je zároveň navrhnutý ako pre užívateľov, tak aj pre podniky akejkoľvek veľkosti. Na svoje si teda príde každý.

Bezpečnosť

Už na začiatku sme spomenuli, že jednou z výhod ChromeOS Flex je bezpečnosť. Ako vysvetľuje Google, bezpečnosť bola hlavným princípom pri dizajnovaní operačného systému. Tento OS ponúka rôzne bezpečnostné funkcie, napríklad šifrovanie, automatické aktualizácie a sandboxing, teda uzatváranie jednotlivých citlivých prvkov do vlastného prostredia. Zaujímavosťou je, že Chrome OS Flex nemal doteraz zaznamenaný ani jediný prípad ransomware útoku.  

Známe rozhranie 

Mnohí používajú prehliadač Google Chrome alebo platformu Workspace. Ak patríte medzi nich, potom sa v užívateľskom rozhraní nestratíte. Veľa prvkov si prepožičiava z prehliadača Chrome.  

Stvorený pre produktivitu 

ChromeOS Flex Google navrhol tak, aby neponúkal žiadne rušivé prvky, ktoré by vás odvádzali od práce. Google zároveň sľubuje, že sa tento OS nespomaľuje postupom času. Ak teda cítite že starý operačný systém už nefunguje tak ako má alebo máte problém s kompatibilitou, ChromeOS Flex môže vášmu zariadeniu dodať druhý dych.  

Prečo by ste mali dať šancu Chrome OS Flex?
Zdroj: Google

Funguje s biznis aplikáciami 

Ak používate počítač primárne na prácu, určite máte v zariadení nainštalovaný aj softvér tretích strán. Google podporuje alternatívne riešenia a dokonca vám ponúkne aj zoznam produktov, ktoré sú najlepšou voľbou pre vaše podnikanie alebo prácu. ChromeOS Flex totiž ponúka množstvo aplikácií z oblasti bezpečnosti, online obchodov, zdravotnej starostlivosti a mnoho ďalšieho.  

Flexibilný operačný systém 

Možno nie ste úplne presvedčení o novom operačnom systéme, no to nevadí. ChromeOS Flex viete spustiť aj s USB kľúča bez toho, aby ste si vymazali starý operačný systém. Ak sa vám užívateľské rozhranie, funkcie a výkon operačného systému páčili, viete si ho do piatich minút nainštalovať natrvalo. ChromeOS Flex navyše podporuje širokú škálu rôznych počítačov. Do dnešného dňa Google certifikoval viac ako 600 zariadení pre operačný systém ChromeOS Flex.  

Nemusíte sa oň starať 

ChromeOS Flex je navrhnutý tak, aby ste nemuseli každý problém riešiť s IT podporou. Ide o funkčný a spoľahlivý OS, ktorý sa navyše neustále zlepšuje častými aktualizáciami.  

Podporuje staršie zariadenia 

Ak máte doma starší počítač, možno už nemáte nárok na bezplatnú aktualizáciu na Windows 11. ChromeOS Flex funguje aj na starších zariadeniach, ktoré už možno nedokážu až tak dobre utiahnuť novší Windows. Starý počítač tak nemusíte ešte vyhadzovať, môžete naň skúsiť nainštalovať tento operačný systém a uvidíte, ako vám pôjde.  

Energeticky úsporný 

Spoločnosť Google vysvetľuje, že ChromeOS Flex spotrebuje v priemere až o 19% menej energie ako iné porovnateľné operačné systémy.  

ChromeOS Flex je moderný, bezpečný, spoľahlivý a úsporný operačný systém. Jeho najväčšou výhodou je samozrejme zabezpečenie a fakt, že podporuje bez najmenšieho problému aj staršie zariadenia. Ak vás tento operačný systém zaujal, vyskúšať si ho môžete cez tento odkaz.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close