POZOR! Podvod s energiami udrel už aj na Slovákov. SPP varuje, nenaleťte na tento online podvod, môžete prísť o peniaze!

Online útočníci zneužívajú meno spoločnosti SPP. V deep fake videách presvedčujú potenciálne obete, aby investovali do firmy. Sľubujú rozprávkové zisky, no v skutočnosti vám chcú vybieliť bankový účet.

aktualna tema poplatky
Zdroj: unsplash.com (Jason Leung), Vosveteit.sk (úprava)

Len niekoľko dní dozadu sme upozorňovali na masívnu podvodnú online kampaň s energiami, ako sú elektrina či plyn. Bezpečnostní analytici upozornili na viac ako 300-rôznych reklamných kampaní, ktorých cieľom bolo nalákať obete na lepšie ceny elektriny či plynu, prípadne na investovanie do firiem ponúkajúcich energie. Vo výsledku, ak ste sa „upísali“ novému dodávateľovi, tak útočníci získali vaše citlivé údaje, napríklad informácie z platobnej karty. V tom čase sme konštatovali, že táto kampaň udrela v zahraničí a upozorňovali sme, že môže udrieť aj u nás. V tom čase sme ale netušili, že udrie tak skoro.

SPP upozorňuje masívnu podvodnú kampaň

Najnovšie SPP upozorňuje na masívnu kampaň online podvodníkov, ktorá zneužíva meno spoločnosti. Ako hovorí hovorca spoločnosti, tak útočníci lákajú obete na investovanie akcií spoločnosti s vysokým výnosom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Cieľom tejto podvodnej kampane je získanie a zneužitie citlivých osobných údajov, ako je meno, adresa, e-mailová adresa či bankové informácie. Podvodná kampaň sa šíri prostredníctvom takzvaných „deep fake“ videí, prostredníctvom podvodných internetových stránok, ktoré sa snažia navodiť dojem, že ide o naše internetové stránky, prostredníctvom falošných profilov na sociálnych sieťach či ďalšími inzerátmi.“, uviedol hovorca spoločnosti.

Pre tých, ktorí nevedia, tak deep fake videá sú typ obsahu, kedy útočníci zmanipulujú video tak, že napríklad vložia do úst ľudí slová, ktoré nikdy nepovedali. V tomto konkrétnom prípade útočníci zneužívajú tváre známych Slovákov, ktorí lákajú ľudí na investovanie do spoločnosti.

Nejde o prvý prípad, kedy útočníci vytvorili deepfake videá

Deep fake videá sú medzi útočníkmi čoraz populárnejšie a to už aj v našich končinách. V mnohých prípadoch dokonca útočník nepotrebuje vedieť ani programovať alebo mať nejaké špeciálne zručnosti. K zrealizovaniu podvodu mu postačuje mať nápad a základné zručnosti ako ovládať umelú inteligenciu.

Nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy útočníci zneužili tvár známej moderátorky televízie Markíza a vizuál webovej stránky spravodajského webu Aktuality.sk. Modus operandi tohto útoku bol podobný ako v prípade podvodu vyššie. Najprv útočníci vytvorili PR správu, ktorá na prvý pohľad vyzerala ako bežný spravodajský príspevok a následne čitateľov presmerovali na falošný web, prostredníctvom ktorého sa snažili získať od obete citlivé údaje.

Dávajte si preto vždy pozor, kam vás URL adresa presmeruje, či ide skutočne o regulárny web inštitúcie alebo o podvod. Skontrolujte si preto vždy URL adresu stránky, či v nej nie je preklep. A v neposlednom rade pristupujte k obsahu na internete s určitou rezervou a overujte si bombastické správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre