Chcete ušetriť za elektrinu a plyn? V zahraničí udrel nový online podvod, ako vám útočníci chcú vybieliť účet. Čoskoro môže prísť aj k nám!

Cena elektriny či plynu v posledných rokoch mnohým stúpla a preto hľadajú iného dodávateľa, ktorý ponúka priaznivejšie ceny. Toto zneužívajú aj online podvodníci, ktorí internet zasypali falošnými dodávateľmi energií.

hacker kampan online utok
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay, úprava redakcie

Počas posledných rokoch sme mohli počuť o viacerých podvodoch, kedy prišli na prehliadku falošní technici na meranie odbytu elektriny, plynu alebo vody. Obete si neoverili ich totožnosť a útočníci im naúčtovali vysoké poplatky za energie. Peniaze však nešli do pokladnice slovenským elektrárňam alebo vodárňam, ale podvodníkom.

Podobné podvody sa dejú čoraz viac v online sfére. Niekedy cez SMS správu či e-mail, niekedy cez telefonát. Útočník sa vydáva za autoritu, ako napríklad políciu alebo banku a vypýta si vaše osobné údaje. Po nejakej konverzácii, ktorá má v obeti vzbudiť dôveru obeť vyzve, aby uhradila nejaký poplatok, napríklad ako nedoplatok za elektrickú energiu. Na novú masívnu kampaň, ktorá môže čoskoro udrieť aj u nás, upozorňujú experti z malwarebytes.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako obete dobrovoľne vyhľadajú útočníka

Čo je však ešte vyššia úroveň podvodu, je to, keď nie útočník volá obeti, ale obeť vyhľadá útočníka. Ako je to možné?

Útočníci si založia webové stránky, ktoré sa prezentujú ako servis, zákaznícka podpora alebo platforma, cez ktorú treba uhradiť žiadaný poplatok alebo vás chcú nalákať na to, aby ste prešli od aktuálneho poskytovateľa dodávateľa energií ku nim. Útočníci si dajú záležať na tom, aby tieto stránky vyzerali legitímne. Majú príjemný, čitateľný text, proste, ich stránky vyzerajú najviac seriózne, ako len môžu.

Ako sa však tieto stránky dostanú ku obetiam? Útočníci si jednoducho zaplatia reklamnú kampaň na Googli. Navyše, dbajú na to, aby v svojich stránkach použili také kľúčové slová, ktoré ich dostanú na prvé stránky vyhľadávaní. Ak si teda obeť zadá do vyhľadávača napríklad pojem „platba účtov za elektrinu“ alebo iný, v niektorých prípadoch sa jej vo výsledkoch ukáže skôr podvodnícka stránka ako skutočná. Nakoľko sa však pred výsledkami na Googli aj tak zobrazujú najprv reklamy, o klientsku bázu majú útočníci postarané.

Experti na bezpečnosť hovoria, že identifikovali takmer 3-desiatky podvodných kampaní a cez 300-podvodných reklám. Nejde teda o jeden vizuál, s ktorým sa môžu používatelia stretnúť, ale o desiatky. Rovnako útočníci cielia na zákazníkov najrôznejších spoločností.

„Podvodníci zaregistrovali desiatky rôznych názvov domén a vytvorili šablóny, ktoré sa zdajú byť spojené s úsporami energie alebo služieb. Stránky sú pomerne jednoduché a pozostávajú z jednej hlavnej stránky s textom zameraným na zákazníka a jedným alebo viacerými telefónnymi číslami.“

Tento podvod je veľmi podobný s falošnými online obchodmi, kedy sa útočník snaží dostať na stránku obeť a následne od nej získať citlivé údaje, napríklad platobné informácie z karty.

Ako rozoznať tieto podvody?

Základnou otázkou, ktorú by ste si pri úhrade nedoplatkov a poplatkov mali uvedomiť, je to, kto vám vlastne poskytuje službu, za ktorú platíte? Ak vám napríklad plyn poskytuje SPP, platby za plyn by ste mali platiť výhradne SPP. Tento princíp platí samozrejme u všetkých poskytovateľov platených služieb.

Aj keď názov dodávateľa sedí, stále ostaňte pozorní. Podvodníci si totiž dokážu prenajať stránku, ktorá imituje názov spoločnosti, ktorá vám poskytuje tovar alebo služby. Stačí jeden jediný preklep uprostred webovej adresy a už sa nemusí ísť o skutočnú stránku, ale o stránku podvodníka.

Ak si nie ste istý, či sa jedná o skutočnú alebo falošnú upomienku za platbu, overte si to na kontakte, ktorý je uvedený ako zákaznícka podpora u staršieho e-mailu, alebo dokumentu, ktorému môžete veriť.

Posledná zásada, ktorá v takýchto prípadoch platí je, že útočníci tlačia na čas. Samozrejme, ak ste dostali upomienku, máte v nej určený termín, do ktorého je potrebné uhradiť dlžnú čiastku. Táto lehota je však niekoľkodňová, nie niekoľko hodinová. Radšej sa teda na problém pozrite s chladnou hlavou a poraďte sa s niekým, kto tomu rozumie, než by ste mali zaplatiť na úplne falošný účet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre