AKTUÁLNE: Neverte svojim očiam a ušiam! Polícia hlási nárast deepfake videí. Toto je nová forma podvodu, ktorá útočí na Slovákov

Roztrhlo sa vrece s podvodnými videami.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodníci neustále skúšajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich ľudí. Pravdepodobne aj vy ste sa už stretli s falošným e-mailom alebo podvodnou SMS správou. Ide o jednu z najčastejších metód, ako to útočníci na nás skúšajú. Zväčša vám útočník pošle správu, prostredníctvom ktorej chce vo vás vyvolať pocit naliehavosti, že musíte konať s cieľom, aby od vás dostal citlivé informácie, napríklad údaje z platobnej karty. Nedávno nás dokonca oslovil podvodník s ponukou práce, pričom sa nám venoval niekoľko dní a sľuboval zárobok z pohodlia domova.

Pozor, sociálne siete zaplavuje nová vlna podvodov s deepfake videami

Polícia SR najnovšie upozorňuje na novú vlnu podvodov. Ide konkrétne o deepfake videá, s ktorými sa roztrhlo na sociálnych sieťach (a nielen tam) vrece.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj my sme dokonca natrafili v priebehu posledných dní na niekoľko takýchto videí. Na jednom z videí bola známa moderátorka televízie Markíza, ktorá v reportáži hovorila o možnosti, ako si môžu Slováci zarobiť do 20-tisíc € mesačne. Aby sme boli ale presní, tieto slová moderátorka v skutočnosti nepovedala, vložili jej ich do úst podvodníci operujúci v kybernetickom priestore. Následne k tomuto videu bol priložený aj odkaz na článok, ktorý smeroval na web, ktorý vyzeral ako webová stránka portálu Aktuality.sk. Aj v tomto prípade išlo o podvrh. Falošná stránka bola hosťovaná na cudzej doméne a jej cieľom bolo, dvihnúť vo vás dôveryhodnosť správy. Útočníci následne smerovali potenciálne obete na podvodnú platformu, cez ktorú sa snažia získať platobné údaje z bankovej karty.

„Policajný zbor zaznamenal v poslednom období narastajúci počet deepfake videí na sociálnych sieťach a webových stránkach. Sú vytvorené umelou inteligenciou a ich kvalita sa líši od technických zdatností autorov. Očakávame, že počet aj kvalita „deepfake videí“ bude vývojom a zdokonaľovaním umelej inteligencie iba narastať“, uvádza polícia SR na sociálnej sieti.

Ak ste o technológii deepfake ešte nepočuli, tak vo svojej podstate ide o zmanipulované video, ktoré útočníci pozmenili alebo vytvorili pomocou umelej inteligencie. Útočníci dnes dokážu okrem samotného videa manipulovať aj s hlasom a naklonovať ho tak, aby hovoril a znel, ako presne útočníci potrebujú. Nebezpečné na tomto podvode je, že hackerom stačí len krátka nahrávka hlasu, aby mohli vložiť slová do úst obete.

Ako ciele majú útočníci najčastejšie?

Ako vysvetľujú muži zákona na sociálnej sieti, tak útočníci, ktorí zneužívajú túto technológiu, môžu mať rôzne ciele. Najčastejšie manipulujú s videami, aby šírili dezinformácie s cieľom ovplyvniť verejnú mienku. Nemenej často ale túto technológiu zneužívajú na rôzne podvody, ako je príklad, ktorý sme popísali vyššie. Rovnako môžu túto technológiu ale zneužiť aj za účelom vytvorenia rôznych kompromitujúcich materiálov, napríklad pornografie.

Policajti v závere vyzývajú, aby sme si informácie vo videách (ale aj iné) overovali. Rovnako odporúčajú, aby sme hľadali správy v etablovaných médiách, ktoré sa z podstaty svojho fungovania musia riadiť etablovanými pravidlami novinárskej práce.

„V zásade odporúčame rovnaký postup ako pri dezinformáciách. To znamená overovať. V žiadnom prípade neodporúčame dôverovať neznámym a neregulovaným stránkam na sociálnych sieťach a stránkam, ktoré už boli v minulosti označené nezávislými overovateľmi faktov za nedôveryhodné.“, hovoria muži zákona. „Naopak, v prípade tradičných a osvedčených médií máte istotu, že ide o autentické videá. Ide najmä o tradičné televízie, noviny a rozhlas. Tieto médií sa riadia etablovanými pravidlami novinárskej práce. Dodržujú a riadia sa pravidlami.“, dopĺňajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre