Pozor, Microsoft sekne s podporou Windows 11 pre ďalšie počítače: Ak je medzi nimi aj váš, ďalšiu veľkú aktualizáciu už nespustíte!

Windows 11 čaká na masívnu aktualizáciu 24H2, ktorá prinesie množstvo funkcií, no sekne s podporou starých PC.

Windows 11 konči s podporou starších počítačov
Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images, Leovinus, Simon), Úprava: Vosveteit.sk

Veľa užívateľov ešte stále používa Windows 10 aj napriek bezplatnej aktualizácii, ktorú Microsoft užívateľom ponúka.  

Ak však uvažujete nad novým modernejším operačným systémom, dávajte si pozor, pretože niektoré staršie počítače stratia podporu s novou aktualizáciou 24H2. Rovnako si dávajte pozor aj ak už Windows 11 máte, informuje Techradar. Windows 11 už od štartu sprevádzali problémy, ktoré boli spojené hlavne s vyššími hardvérovými požiadavkami. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo veľa užívateľov ostalo na staršej a podľa ich názoru lepšej desiatke. Tentokrát však podpora skončí ešte väčšiemu počtu zariadení.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová aktualizácia znamená, že sa Windows 11 už nespustí na zariadeniach, ktoré majú veľmi staré procesory. Aby sme boli špecifickejší, ide o modely, ktoré nepodporujú inštrukciu POPCNT. Táto inštrukcia sa stala štandardom v procesoroch približne od roku 2005. Znamená to, že počítače vyrobené za posledných približne 15 rokov, by nemali byť ovplyvnené touto aktualizáciou. Ak však v zariadení máte naozaj veľmi starý procesor, na aktualizáciu si dávajte pozor.  

Na jednu stranu nejde zo strany Microsoftu o správny krok k užívateľom, hlavne tým so staršími počítačmi. Na druhú stranu, táto aktualizácia prinesie naozaj masívne zmeny, ktoré si právom vyžadujú modernejšie a výkonnejšie stroje. S aktualizáciou 24H2 Microsoft prináša do Windowsu next-gen umelú inteligenciu a radu bezpečnostných aktualizácií a vylepšení výkonu.  

Podpora sa končí aj Windows 10

Operačný systém Windows sa posúva bližšie k umelej inteligencii a Microsoft sa aj týmto diskutovateľným krokom pokúša zaručiť, že užívatelia budú môcť z nových funkcií ťažiť čo najviac. Užívatelia nevyužívajúci schopnosti umelej inteligencie však môžu nadobudnúť pocit, že sú diskriminovaní.  

Microsoft zároveň čelí aj ďalšej veľkej dileme. Ako sme už spomenuli, veľké množstvo užívateľov sa drží staršieho operačného systému Windows 10. Tomu však už čoskoro končí podpora a hrozí, že títo užívatelia ostanú bez aktualizovaného operačného systému. Možno sa to nezdá ako veľký problém, ale Windows je momentálne jedným z najpoužívanejších operačných systémov a cieľom pre mnohých hackerov. Tak veľká základňa užívateľov so starým OS predstavuje obrovské bezpečnostné riziko.  

Microsoft môže podporu Windows 10 ešte predĺžiť alebo situáciu vyriešiť inak. Nie je to ale pravdepodobný scenár, že bude a aj naďalej podporovať staršiu verziu OS s výnimkou platených aktualizácií. Nová aktualizácia a vyššie hardvérové nároky môžu užívateľov ešte viac odradiť od prechodu na novší operačný systém. Buďme ale objektívni. Ako sme už naznačili, z podpory sa vyradia pravdepodobne počítače staršie ako 15 rokov. Ide o zariadenia, ktoré si svoje “už odslúžili” a užívatelia by nemali byť prekvapení, že operačné systémy a ďalšie typy softvéru prestávajú tieto zariadenia podporovať.  

Tak, či onak, aktualizácia 24H2 prinesie naozaj masívne zmeny, mimo iné aj rozšírenie AI funkcie Microsoft Copilot. Spolu s tým sa môžeme tešiť aj na ďalšie funkcie poháňané umelou inteligenciou.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre