Umelá inteligencia už dokáže prepísať myšlienky na text

Vedci vyvinuli model umelej inteligencie, ktorý dokáže čítať EEG vlny z mozgu a prekladať ich do čitateľného textu.

Umelá inteligencia vedcom priblížila, ako funguje naša pamäť a predstavivosť
Zdroj: Pixabay (GDJ, Pexels, OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Vedci z Centra pre umelú inteligenciu zameranú na človeka Technickej univerzity v Sydney vyvinuli prenosný a neinvazívny systém, ktorý dokáže dekódovať myšlienky a prepísať ich do formy textu. Univerzita o tom informovala na svojom webe.

Technológia by mohla pomôcť komunikácii ľuďom, ktorí nemôžu rozprávať kvôli zraneniu alebo chorobe, napríklad mŕtvice alebo paralýzy. Mohla by tiež umožniť bezproblémovú komunikáciu medzi ľuďmi a strojmi, napríklad prevádzku bionickej ruky alebo robota.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako technológia funguje?

Účastníci štúdie mali za úlohu potichu čítať pasáže textu, pričom mali nasadenú čapicu, ktorá snímala elektrickú aktivitu mozgu cez ich pokožku pomocou EEG. Ukážku tejto technológie si môžete pozrieť vo videu nižšie.

EEG vlny boli rozdelené do samostatných jednotiek, ktoré snímajú jednotlivé charakteristiky a vzorce z ľudského mozgu. Všetko je to možné vďaka modelu umelej inteligencie s názvom DeWave, ktorý vyvinuli autori výskumu. DeWave prekladá EEG signály na slová a vety na základe veľkého množstva EEG dát.

Tento výskum reprezentuje priekopnícke úsilie v preklade čistých EEG vĺn priamo do ľudskej reči. Znamená to významný prelom v tejto oblasti

povedal Chin-Teng Lin, vedúci výskumu. Pokračuje slovami:

Je to prvýkrát, čo sa začlenili techniky diskrétneho dekódovania do procesu prekladu myšlienok v mozgu do textovej formy, čo zavádza inovatívny prístup k neurónovému dekódovaniu. Integrácia s veľkými jazykovými modelmi taktiež otvára nové hranice v neurovede a umelej inteligencii.

V čom je DeWave jedinečné?

Nejedná sa o prvú technológiu, ktorá dokáže precízne merať mozgovú aktivitu. Podobnú vec dokázal nedávno Elon Musk so svojim čipom Neuralink. Mozgová aktivita sa taktiež dá veľmi presne odmerať s MRI prístrojom. Žiadna z týchto metód však nedokáže bez ďalšej pomoci, ako napríklad snímanie pohybu očí, prekladať mozgové signály priamo do ľudskej reči.

Nakoľko sa EEG signál zbiera cez čapicu, nie cez elektródy vložené priamo do mozgu, signál nie je až taký jasný. Napriek tomu však štúdia vykonaná na 29 jedincoch tvrdí, že táto najnovšia technológia prekonáva vďaka umelej inteligencii doterajšie rekordy.

Model je lepší v prekladaní slovies, ako podstatných mien. Keď došlo k prekladaniu podstatných mien, všimli sme si tendenciu modelu používať synonymá slov, než presný preklad, napríklad slovo „muž“ miesto slova „autor“

Tvrdí Yiqun Duan, spoluautor štúdie.

Myslíme si, že je to spôsobené tým, že pri tom, ako mozog spracováva podobné slová, generuje podobné mozgové vlny. Napriek výzvam, náš model prináša zmysluplné výsledky v zarovnávaní kľúčových slov a vytváraní podobných viet.

Presnosť prekladov je aktuálne okolo 40%. Výskumníci dúfajú, že presnosť prekladov tohto modelu stúpne na úroveň tradičných prekladov, čo je približne 90%.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre