APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Milióny používateľov WhatsAppu v tomto roku čaká nemilé prekvapenie. Prídu o túto bezplatnú službu

Nový rok pre používateľov WhatsAppu nezačína podľa predstáv.

Používateľov WhatsAppu na Android smartfónoch čaká v tomto roku nemilé prekvapenie. Nové opatrenie ovplyvní hlavne používateľov, ktorí používajú funkciu zálohovania chatov. Ide o užitočný nástroj, pomocou ktorého si môžeme obnoviť konverzácie pri výmene smartfónu. Funkcia nájde využitie aj v prípade, ak smartfón stratíme alebo nám ho ukradnú. Obnoviť si históriu konverzácií môžeme pri aktivovaní účtu.

Používatelia Android telefónov si môžu svoje konverzácie zálohovať na svoj Google Disk. Tieto zálohy môžu zároveň šifrovať, aby mali istotu, že nikto cudzí sa k ním nedostane. No doposiaľ sa tieto zálohy nerátali do úložiska vášho Google Disku. To sa ale príchodom nového roka mení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

WhatsApp si odkusne z vášho Google úložiska úložný priestor

Pravdepodobne aj vám sa nakopili za roky používania WhatsAppu v konverzáciách stovky, ak nie tisícky fotografií či kvantum videí. Tieto všetky dáta, hoci prešli kompresiou, tak aj napriek tomu, môžu zaberať od stoviek megabajtov až po niekoľko gigabajtov úložného priestoru. Všetko to závisí od toho, ako aktívne využívate WhatsApp a aké typy súborov cez neho posielate, resp. prijímate. Rovnako veľkosť záloh ovplyvňuje aj to, či používate alebo nepoužívate funkciu miznúcich správ.

Ak si vaše konverzácie zálohujete pravidelne, tak doposiaľ vás netrápilo, ako veľké sú zálohy. No od nového roka, by vám to nemalo byť jedno. Tieto zálohy sa totiž budú čoskoro rátať do vášho bezplatného úložiska na Google Disku. Pre tých, ktorí nevedia, tak Google ponúka 15 GB úložný priestor zadarmo. Do tohto priestoru sa počítajú ako vaše e-maily, tak aj fotografie zo smartfónu, dokumenty a ďalšie materiály, ktoré synchronizujete s vašim účtom.

WhatsApp oznamenie ze zalohy sa budu ratat do Google disku
Zdroj: Vosveteit.sk, WhatsApp upozorňuje, že zálohy v chatoch sa budú počítať do úložného priestoru Google Disk

„Ak sa v nasledujúcich mesiacoch rozhodnete zálohovať svoje chaty WhatsApp na zariadení so systémom Android, záloha sa začne započítavať do limitu úložiska vášho účtu Google. Ak prekročíte limit úložiska, na obnovenie zálohovania budete musieť uvoľniť miesto vo svojom účte Google.“, hovorí WhatsApp na svojom webe.

Ako vyriešiť nedostatok miesta?

Najjednoduchším riešením samozrejme je, že si za dodatočné úložisko, ak sa vám minie, zaplatíte približne 2€/mesačne. No to nie je každému po chuti, aby platil za niečo, čo používal doposiaľ zadarmo. V minulosti sme vám priniesli viacero návodov, ako môžete uvoľniť priestor na vašom Google Disku. Napríklad, ako môžete identifikovať veľké prílohy v e-mailoch v službe Gmail a odstrániť ich. Pomocou tohto triku môžete získať niekoľko GB úložného priestoru, no ide len o dočasné riešenie, kým znova nezaplníte úložný priestor novými dátami.

WhatsApp platenie
Zdroj: Eliseu Geisler / shutterstock.com a KVASVECTOR / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Dovoľte nám ale, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako si môžete nakonfigurovať WhatsApp tak, aby vám zálohy zaberali čo najmenej úložného priestoru. V rámci návodu sme sa venovali tomu, ako môžete napríklad obmedziť zálohovanie videí či ako odstrániť veľké súbory z chatov, ktoré sa nahrávajú do cloudu.

Alternatívou rovnako je, že si zálohovanie chatov vypnete cez nastavenia aplikácie WhatsApp.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close