Návody

Hlási vám Gmail nedostatok úložného priestoru? Takto prečistite svoju schránku raz dva, aby ste nemuseli platiť za úložný priestor

Pozrite sa na niekoľko tipov, ako môžete rýchlo a efektívne vyčistiť e-mailovú schránku Gmail od starých a veľkých e-mailov, aby ste nemuseli platiť za úložný priestor.

Gmail v súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie e-mailové schránky a to hlavne z dôvodu, že ponúka nepomerne viac úložného priestoru v porovnaní s konkurenciou v bezplatnom režime. Ako to býva ale zvykom, ako sa kopia e-maily spolu s prílohami, tak úložný priestor ubúda, až nám začne schránka hlásiť, že nemáme dostatok voľného miesta. Bezpochyby tomu prispievajú aj  zálohy fotografií či z WhatsAppu, ktoré sa ukladajú do vášho účtu. Ak nechceme platiť za dodatočný úložný priestor, tak musíme schránku pravidelne čistiť od nepotrebných súborov. Nižšie vám ukážeme niekoľko tipov, ako môžete schránku vyčistiť pomoc pár kliknutí.

Ako vyčistiť Gmail schránku

Tento príkaz vám vyfiltruje e-maily, ktoré vám zaberajú najviac miesta

Ako už asi tušíte, tak na to, aby ste získali voľný priestor, tak sa budeme musieť sústrediť hlavne na správy s multimediálnym obsahom. Tie totiž zväčša zaberajú najviac priestoru. Existuje jeden jednoduchý trik, pomocou ktorého môžete e-maily s veľkými prílohami vyhľadať. Je ním príkaz „size:10mb“. Samozrejme, namiesto čísla 10, môžete zvoliť iné. Napríklad 5, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky. Ako zadáte tento príkaz, tak dôjde k vyfiltrovaniu všetkých správ, ktoré majú 5 alebo viac megabajtov. Následne označte všetky správy, ktoré chcete odstrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pridajte do príkazu ešte parameter podľa dátumu

Môže sa vám ale stať, že e-maily, ktoré ste obdržali v posledných mesiacoch, hoci sú veľké, nechcete odstrániť. Potom upravte príkaz nasledovne „size:5M before:2023/11/01“. Takto vyfiltrujete všetky správy, ktoré sú väčšie ako 5 megabajtov a obdržali ste ich pred novembrom 2023. Samozrejme, rok, mesiac a deň, si môžete prispôsobiť, ako potrebujete.

ako vymazat velke spravy v Gmaile podla datumu
Zdroj: Vosveteit.sk

Odstráňte všetky správy, ktoré sú staré niekoľko rokov

Pravdepodobne aj vy používate vašu e-mailovú schránku už niekoľko rokov. S veľkou pravdepodobnosťou správy, ktoré ste dostali napríklad dva, tri a viac rokov dozadu, už nie sú pre vás dôležité a nepotrebujete ich. Aj tu existuje príkaz, ako môžete tieto správy vyfiltrovať. Napríklad, ak chcete odstrániť všetky správy, ktoré sú staršie ako päť rokov, tak zadajte príkaz „older_than:5y“. Samozrejme, namiesto číslice 5, môžete vložiť iné číslo.

ako vymazat stare spravy niekolko rokov v gmaile
Zdroj: Vosveteit.sk

Označte všetky správy a nielen prvých 100

Ak používate váš Gmail dlhšie, tak pravdepodobne parametrom, ktoré si nastavíte, bude zodpovedať viac ako 100 e-mailov, čo je maximálny počet správ, ktorý môžete vidieť vo výpise správ. Nezúfajte, nebudete musieť prechádzať jednu stranu po druhej a manuálne označovať e-maily, ktoré spĺňajú vami zadané parametre. Ako vyznačíte všetky správy, tak si všimnite, že vo vrchnej časti obrazovky pribudla možnosť, aby ste mohli odstrániť všetky správy, ktoré spĺňajú vami zvolené kritérium. Kliknite na túto možnosť a následne odstráňte správy cez ikonu koša.

ako oznacit a vymazat vsetky velke emaily
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, nezabudnite na to, že ako odstránite súbory z vašej schránky, tak tie sa presunú do koša. Ten následne treba ešte vysypať, aby sa vám uvoľnilo úložisko vo vašej schránke.

Vytvorte si ešte jeden účet na zálohy

Ak zálohujete zo svojho smartfónu fotografie do cloudu, tak vedzte, že úložný priestor vám ubudne bleskurýchlo. Preto vám odporúčame, aby ste si v aplikácii Fotky (prípadne v aplikácii Galéria) vo vašom telefóne zmenili e-mail na nový, kam budete nahrávať fotografie, videá či súbory, ktoré si zálohujete. Vyhnete sa tak tomu, aby vám zaberali miesto v schránke, ktorú používate napríklad na oficiálnu komunikáciu.

Používate ešte iné triky a tipy, ako si čistíte vašu schránku od starých a nepotrebných e-mailov či súborov? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close